Конфлікт загострюється: як Європейський Союз та угорці прагнуть позбутися Віктора Орбана.
Демонстративний вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду - черговий жест прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана на адресу насамперед Євросоюзу, який визнає МКС, його політику і цього ж вимагає від членів союзу. До цього були неодноразові зриви голосування важливих для ЄС рішень, самовільне відвідування російського диктатора Путіна, критика офіційного Брюсселю за межами здорового глузду та поступове придушення в Угорщині європейських норм демократії.
Віктор Орбан не раз демонстрував ігнорування правил, які зазвичай зобов'язують всі 27 держав-членів ЄС узгоджувати спільну декларацію для публікації від імені Європейської Ради. Найбільш актуальним питанням залишається підтримка України — угорський прем'єр постійно виступає проти будь-яких ініціатив, спрямованих на збільшення військової допомоги або просування української заявки на вступ до ЄС. Ще одним джерелом напруженості між урядом Угорщини та Європейським Союзом є прихильність Орбана до Москви, адже Будапешт неодноразово використовував своє право вето для блокування санкцій проти російських олігархів.
Сьогодні Орбан обрав шлях ізоляції, вибравши співпрацю з Володимиром Путіним, Дональдом Трампом та Сі Цзіньпінем, незважаючи на очевидні інтереси Європейського Союзу та самої Угорщини. Брюссель зазначає, що йому було запропоновано безліч можливостей, які він вирішив проігнорувати. Водночас підкреслюють, що питання безпеки Європи є занадто важливим, щоб вести діалог з особою, яка має кардинально інші погляди, тому "настав час для дій".
Наступного року в Угорщині відбудуться парламентські вибори, і "бити" Орбана будуть боляче ще й в середині країни, де він поступово втрачає популярність.
Про те, як ЄС та угорці намагаються відправити Віктора Орбана на смітник історії - у матеріалі OBOZ.UA.
Віддати голос - врятувати Європу.
Сьогодні Угорщина виступає як вразлива країна, яка не входить до європейської спільноти. Орбан без вагань блокує одностайні рішення щодо зовнішньої та безпекової політики ЄС, оскільки впевнений у своїй безкарності. Наприклад, кожні шість місяців Європейський Союз має ухвалювати рішення про продовження санкцій проти Росії, і для цього необхідна згода Угорщини. "Якщо угорці заблокують це в червні, то санкції закінчаться, і нам доведеться повернути Путіну 240 мільярдів євро, які зараз заморожені в ЄС", - зазначають європейські чиновники. Вони підкреслюють, що буде важко пояснити громадянам Європи, чому їхні гроші йдуть до Путіна, який має намір використовувати їх не лише проти України, а й проти європейських країн.
Ще рік тому віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей і прозорості Вера Юрова зазначала, що "ми не можемо позбавити Угорщину головування та права голосу. Немає жодної можливості це зробити". Та здається, ситуація змінилася і європейці знайшли протиотруту, адже Віктор Орбан вже не просто токсичне тіло у середині ЄС, а фактор, який може завдати шкоди блоку. Зважаючи, що зараз ЄС має приймати багато важливих рішень, а головне, робити це швидко, угорський лідер стає реальною проблемою.
Новий уряд Німеччини закликає ЄС посилити тиск на Угорщину. Згідно з проєктом коаліційної угоди, консерватори (ХДС/ХСС) та СДПН пропонують призупиняти фінансування країн, які порушують принципи верховенства закону, та позбавляти їх права голосу в ЄС. Хоча Угорщина в документі не згадується, очевидно, що йдеться саме про цю країну, яку протягом багатьох років звинувачують у тому, що вона завдає удару демократичним нормам, обмежуючи свободу преси та незалежність суддів. Також Німеччина виступає за розширення голосування кваліфікованою більшістю у Раді ЄС з питань зовнішньої політики та санкцій, щоб обійти угорське вето, яким Будапешт уже блокував заходи проти Росії. Це дозволить ухвалювати рішення без узгодження з боку Угорщини.
Паралельно з цим міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна також закликав європейців зайняти більш жорстку позицію стосовно Віктора Орбана. За його словами, позбавлення Угорщини права голосу можливе, щоб запобігти розколу в Європі.
"Стаття 7 Договору про Європейський Союз дозволяє позбавити державу-члена права голосу, якщо її поведінка загрожує безпеці Європи та інших країн-учасниць. І саме це, на думку Тсахкни, робить Орбан протягом тривалого часу. Коли його запитали, чи варто активувати цю статтю зараз, він відповів: 'Ми маємо таку можливість, і я вважаю, що вона стає все більш актуальною'".
Спроби обмежити діяльність Орбана мали місце і раніше. У 2018 році Європейський парламент запустив першу стадію процедури за статтею 7, відомою як "ядерний варіант", щодо Угорщини через можливі "серйозні порушення" основоположних цінностей та прав, закріплених в ЄС. Однак процес, що міг призвести до призупинення голосувальних прав Угорщини, зупинився через політичні розбіжності між державами-членами. У 2022 році Європейська комісія заблокувала близько 22 мільярдів євро, призначених для Угорщини, через побоювання стосовно прав людини та незалежності судової влади. Врешті-решт, минулого року було розморожено понад 10 мільярдів євро, що викликало негативну реакцію всередині ЄС і не сильно стримало Віктора Орбана.
Угорці прагнуть змін
Віктор Орбан виявився доволі вправним у поєднанні внутрішньої та зовнішньої політики. Він зобов'язався охороняти угорський народ від імміграційних потоків, впливу ісламу та ЛГБТ-спільноти, водночас проголосивши ідею єдності всіх етнічних угорців, включаючи тих, хто проживає в сусідніх країнах. Ці принципи стали основою його державної політики.
Пропаганда проєкту Великої Угорщини є ще однією важливою складовою цього процесу. Орбан майстерно апелює до емоцій угорців, підкреслюючи, що колись Угорщина була потужною європейською державою, шанованою на континенті і володіла значними територіями. Його риторика, що розпалює націоналізм, а також звинувачення іноземців у загрозах, закликає до єдності, а нетерпимість до меншин і гомофобія, масковані під пропаганду сімейних цінностей, стали запорукою його виборчих перемог. Протягом тривалого часу ці елементи забезпечували Віктору Орбану успіх, проте останнім часом ставлення угорців до нього зазнало суттєвих змін.
Останніми роками було здійснено величезні скорочення соціальних виплат разом із підвищенням податків, щоб подолати дефіцит бюджету. У той час як уряд обіцяв, що "2025 рік буде фантастичним", ці заяви звучать порожніми після того, як те саме Орбан виголошував і щодо 2023 та 2024 років. Інфляція, слабкий форинт, високі ціни - все це угорці відчувають дедалі більше. Проблеми в економіці, корупція, авторитарні методи управління та суперечливі реформи створили всередині Угорщини значний прошарок невдоволеного суспільства. На цьому фоні майже союз із Кремлем та відкрита ворожнеча з Брюсселем з натяком на вихід з ЄС - все це ще більше дратує людей.
В останні місяці в Угорщині відбулося кілька масштабних протестів проти уряду Орбана, в яких тисячі людей вимагали його відставки. Організатором цих акцій виступила опозиційна партія TISZA ("Повага і свобода"), яку очолює євродепутат Петер Мадяр. Він пообіцяв покласти край 15-річному правлінню Орбана та зробити Угорщину частиною сильної Європи. З кожним днем популярність Мадяра зростає, зокрема, завдяки його критичному ставленню до Орбана та його команди, зокрема щодо їхніх тісних зв'язків з Кремлем.
Парламентські вибори в Угорщині відбудуться навесні 2026 року. Партія TISZA нині випереджає у більшості опитувань партію Орбана Fidesz, яка хоч і залишалася найбільшою партією на минулорічних виборах до Європейського парламенту, але показала найгірший результат за всю історію виборів до ЄС, оскільки TISZA набрала 30 відсотків голосів. Цього року партія Мадяра вже попереду, маючи 42 відсотки проти 39 Fidesz. Головне, що тенденція до збільшення популярності опозиції в Угорщині тільки зростає. При цьому з минулого року стабільно падають рейтинги правлячої партії.
Супротив Україні - це нав'язана концепція Орбана.
Зразу ж після саміту лідерів ЄС наприкінці 2023 року, на якому Україна отримала історичне офіційне запрошення до переговорів щодо вступу до Євросоюзу, Віктор Орбан попередив, що так просто він не здається і буде продовжувати гальмувати євроінтеграцію України. Мовляв, крок лідерів Євросоюзу щодо початку переговорів з Україною про вступ був "поганим рішенням" та у Угорщини буде час та багато можливостей заблокувати цей процес.
"Якщо виникне необхідність, угорське суспільство та парламент можуть вжити заходів для зупинки процесу. Лідери країн ЄС підкреслили, що для Угорщини немає ризику, оскільки остаточне рішення залишиться за національними парламентами. Це означає, що наша країна матиме ще 75 можливостей для втручання," - заявив Орбан.
Невдовзі відомий союзник Путіна розпочне новий етап конфлікту з Україною. Віктор Орбан оголосив, що угорські громадяни отримають можливість висловити свою думку в рамках національного голосування про те, чи підтримують вступ України до Європейського Союзу.
"У нас є так звана схема національних консультацій, яку ми регулярно використовуємо для з'ясування думки народу, тому ми будемо використовувати ту ж схему і зараз", - сказав він. Хоча це голосування не має обов'язкової сили, але напевно буде використане Орбаном аби продовжити антиукраїнську лінію як в середині країни, так і у ЄС.
Голосування розпочнеться у середині квітня, бюлетені приймаються до 20 червня безкоштовно поштою. У них відображено 7 основних "ризиків" для угорців, звісно, як їх бачить особисто Орбан, через вступ України до ЄС і які більше схожі на кремлівські наративи. Так, він лякає угорських фермерів втратою ринків, а ЄС ГМО та забороненими хімікатами, які будуть в українській продукції. Дешева робоча сила з України знизить зарплати та "з'їсть" пенсії, а українські "озброєні до зубів бандити" просто таки хлинуть до Угорщини. Якщо все це не злякає, то від Орбана ще одна страшилка - мовляв, відсутність обов'язкових щеплень в Україні загрожує громадському здоров'ю європейців.
ЄС втомився від Орбана, який вже давно став загрозою
Очевидно, щодо початок процесу стримування Орбана вже перезрів. Зараз це вже принципове питання для Євросоюзу, адже сьогоднішня безпекова і зовнішня політика потребує як ніколи єдності. І ось одна країна йде проти цього, що ставить ЄС в дуже скрутне становище. Тобто зрозуміло, коли є дискусія щодо якихось там податків, речей, що стосуються сектору економіки, але не щодо безпеки та захисту від Росії, коли усі країни-члени Євросоюзу виступають за певні рішення, і тільки Віктор Орбан виступає зі своєю спеціальною думкою, яка дивним чином орієнтується на Кремль. Звісно, що це всіх в Європі дратує, - таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.
На його думку, ці "постійні палки в колеса" ЄС, які вставляє Віктор Орбан, то проти російських санкцій, то проти якогось російського мільярдера чи якогось стратегічного російського підприємства, або ж проти допомоги Україні, все це йде нескінченно і цю ситуацію треба міняти. В цьому випадку очевидно, що Німеччина як лідер Євросоюзу заявляє, ні, так більше не може бути, міняємо правила ігри. І це не антиугорський якийсь захід, це крок виключно проти політики Віктора Орбана, який має на меті мобілізувати діяльність Євросоюзу.
Щодо виборів, запланованих на наступний рік в Угорщині, то це виключно внутрішня справа країни. Партія Орбана перебуває при владі вже тривалий час, але зрозуміло, що така ситуація не може тривати вічно.
"Ми сподіваємося на те, що зміни відбуватимуться в рамках демократичного процесу. Щодо Угорщини, офіційний Брюссель має певні зауваження, пов'язані з обмеженням свободи преси та недостатньою боротьбою уряду з фінансовими злочинами. Прем'єр-міністр Орбан усунув антикорупційні інституції, вважаючи, що вони є зайвими витратами. Звісно, завданням опозиції є зняття з влади нинішньої партії, використовуючи помилки чинного уряду, яких, безумовно, немало. Наприклад, Орбан відкрито ігнорує політику Європейського Союзу, і наразі блок готує пакет заходів, які можуть перешкодити Угорщині отримати фінансову допомогу з ЄС. Це йдеться про мільярди євро, що стане суттєвим аргументом для угорців, оскільки це вплине на добробут звичайних громадян", - підкреслює Олександр Левченко.
Що стосується консультативного антиукраїнського референдуму, то Олександр Левченко вважає, що Віктор Орбан прагне застрахуватися від звинувачень у веденні проросійської політики. Таким чином, він ніби намагається продемонструвати, що рішення про блокування України прийнято угорським народом, а не стало результатом вказівок з Москви, хоча насправді такі вказівки він, безсумнівно, отримав.
"Складно видумати просто так цю маячню щодо того, що в нас не сертифікована продукція сільського господарства і так далі. Все воно сертифіковане, адже ж продається на європейському і світовому ринку. Що угорський фермер буде безробітним і так далі. Не буде він безробітним. Хай ефективно працює і тоді у нього все буде добре. Якщо ж український фермер краще працює, чи французький фермер, то у нас конкуренція. Це головний принцип дії ЄС - конкуренція. Далі, що начебто у нас хвороби, всі невакциновані. Так у нас рівень вакцинації набагато більший, ніж у частини країн Євросоюзу. Тому це відкрита брехня. І так у всьому, що говорить сьогодні Віктор Орбан щодо України. У нього якась така нав'язлива ідея - не пустити Україну до ЄС будь-якими методами, навіть за допомогою відкритої брехні та перекручень", - зазначив Олександр Левченко.