Аналітичне інтернет-видання

Внаслідок санкцій, введених Національним банком України, Порошенко позбувся контролю над своїм банківським закладом.

Нові політичні репресії наносять шкоду Збройним силам України, куди лідер опозиції інвестував мільярди гривень, стверджують представники "Європейської Солідарності".

Національний банк України визнав п'ятого президента України, голову партії "Європейська Солідарність" Петра Порошенка "особою з небездоганною діловою репутацією". Про це повідомили адвокати п'ятого президента України. Вони, як і колеги, соратники політика, вважають такий вердикт продовженням незаконних переслідувань лідера опозиції з боку команди Володимира Зеленського. Після цього рішення НБУ народний депутат Володимир Ар'єв іронічно розшифрував назву цієї державної установи (за законом, вона має бути незалежною від політичних впливів) як Нове Беззаконня України. Каже, довіри до цієї установи більше немає, вона втратила репутацію в очах наших міжнародних партнерів -- і це матиме негативні наслідки для України. До речі, Нацбанк зберігав свою незалежність від влади навіть за темних часів януковича...

На засіданні Національного банку України, де розглядали питання, пов’язані з Порошенком (який, згідно з інформацією ЗМІ, є ключовим акціонером "Міжнародного інвестиційного банку"), його присутності не було. Екс-президент наразі перебуває в закордонному відрядженні, беручи участь у Політичній асамблеї Європейської народної партії. НБУ міг би перенести засідання і дочекатися повернення свого важливого клієнта, але цього не сталося — засідання вирішили провести без нього, поспішивши з ухваленням рішення...

На засідання Національного банку України не було допущено одного з адвокатів Порошенка, а іншого, який брав участь у заході через онлайн-зв'язок, відключили під час його проведення.

Очевидно, що голова Національного банку Андрій Пишний виконує політичні завдання, поставлені нинішнім керівництвом країни. Пишний має тісні зв’язки з Андрієм Єрмаком, керівником Офісу президента. Обидва колись спільно заснували громадську організацію "Відчуй", яка займається підтримкою та соціальною інтеграцією людей із порушеннями слуху. На офіційному сайті цієї організації зазначено, що її засновниками є Андрій Пишний та його дружина Людмила. Проте, згідно з даними сервісу "Youcontrol", Єрмак також є одним із засновників цієї громадської організації.

Нинішній пресинг Андрія Пишного проти Петра Поро­шенка шокує, адже ще десять років тому були в одній коман­ді. Пишний сповідував демо­кратичні цінності цивілізовано­го суспільства. Хоча вже тоді була помітна роздвоєність цьо­го політика. Пригадую одну із його пресконференцій у Пресклубі Львова, де Пишний, зо­крема, запально говорив про державницький підхід нової де­мократичної команди у сфері дотримання законодавства про державну мову. Після виступу журналісти попросили у полі­тика кілька хвилин для ексклю­зивного інтерв'ю. У черзі по ко­ментар стоїмо і ми. Перед нами -- дівчата із телебачення. Опе­ратор готує камеру. Довго му­читься із налаштуванням звуку. Пишний нервує. Врешті-решт цей виходець із Тернопільщини не витримує і добірною росій­ською голосно вигукує: "Что с вашей аппаратурой?".

Вважаю, що багато людей відчули подібний шок після ухвали Національного банку, яким керує колишній демократ Андрій Пишний...

Віктор ГАЛЬЧИНСЬКИЙ, спеціаліст у сфері фінансів.

Визначення "особи з бездоганною діловою репутацією" закріплено у положеннях НБУ стосовно ліцензування банків. Цей термін стосується не тільки клієнтів, а й осіб, які працюють у банківській сфері, мають до неї відношення або володіють акціями установи. НБУ встановлює критерії, за якими можна надати даний статус. Одним із таких критеріїв є накладення санкцій на цю особу з боку України, інших держав (за винятком країни-агресора) або міжнародних фінансових організацій. Це могло статися в контексті ситуації з Порошенком. Основою для його визнання "особою з недосконалою діловою репутацією" стало введення санкцій РНБО України. Відповідно до норм НБУ, цей статус залишається в силі на період дії санкцій плюс ще три роки після їх скасування.

Статус "особи з бездоганною діловою репутацією" фактично забороняє людині займати будь-які посади в комерційних банках, а також володіти або керувати банком. Наразі у фінансовій групі Петра Олексійовича є один банк, що означає, що він позбудеться можливості впливати на його діяльність. Хоча існує процедура оскарження таких рішень, її розгляд знову ж таки покладається на Національний банк України.

Олег СИНЮТКА, депутат Верховної Ради від партії "Європейська Солідарність"

Рішення Національного банку України щодо Петра Порошенка є виключно політичним і викликаним певними замовленнями. Воно є продовженням політично мотивованого переслідування лідера опозиції з боку чинної влади. Нацбанк ухвалив це рішення в рамках виконання санкцій, введених указом президента Зеленського. У офіційній відповіді влади на запит Верховного Суду зазначено, що Порошенко не вчиняв жодних правопорушень, а санкції, накладені на нього, мають "превентивний" характер. На основі цих необґрунтованих санкцій Нацбанк запровадив обмеження щодо банківської установи, засновником якої є Порошенко. У стенограмах засідань Верховної Ради зафіксовано, що рішення про санкції ухвалювали на основі документів, наданих Фінансовим моніторингом. Проте під час зустрічі депутатів з представниками Фінмоніторингу їх юристи ще раз підтвердили, що ця структура не має права надавати документи будь-кому, окрім правоохоронних органів. Це виявляє театральний абсурд політичної ситуації, де влада намагається усунути Петра Порошенка з політичного життя та тисне на всіх потенційних конкурентів.

Атакуючи Порошенка, влада шкодить Збройним силам України. Порошенко інвестував свої мільярди гривень у підтримку фронту. Через санкції, що їх запровадив Національний банк, закупівлі зброї та техніки для ЗСУ можуть бути зупинені.

Читайте також