Аналітичне інтернет-видання

Чи здатна нафта стимулювати економічний розвиток Росії: погляд президента "Стратегія XXI" Михайла Гончара.

Вартість нафти за останні тижні, особливо після введення нових мит Дональдом Трампом, знизилася. Що саме впливає на ціну нафти, яким буде вплив цих коливань на економіку Росії, а також яка повинна бути ціна ресурсу, щоб суттєво підірвати бюджет війни Кремля, розповів президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар.

Падіння вартості нафти у світі і, зокрема вартості російської нафти, відбувається не через спроби Дональда Трампа вплинути на РФ, а в контексті спроби США обмежити можливості Ірану. Крім цього, впливає і політика Саудівської Аравії. Про це в ексклюзивному інтерв'ю Фокусу сказав експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин і глобальних енергетичних ринків, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Сучасне зниження цін на нафту можна пояснити, перш за все, політикою Саудівської Аравії, а також рішеннями Трампа щодо введення мит. В умовах високої невизначеності у відносинах між США та Китаєм збільшується ризик світової рецесії, що, в свою чергу, зменшує попит на додаткові обсяги нафти. Таким чином, очікується подальше зниження цін на нафту. Найголовніше питання полягає в тому, як довго ціни залишаться на цих низьких рівнях", -- підкреслив Михайло Гончар.

Він зауважив: чим далі ціна падатиме, тим менше РФ отримуватиме доходів, відповідно, можливостей фінансувати бюджет. Але при цьому бюджет війни, витрати на армію і ВПК Кремль буде тримати.

"Всі інші програми будуть скорочені, і це вже відбувається з 2023 року. При зниженні цін на нафту доходи зменшуються, що змушує владу Росії все більше займатися внутрішніми фінансовими маніпуляціями. Є ймовірність, що Кремль почне друкувати гроші, тобто рублі, що може призвести до інфляції та нових труднощів у фінансовій системі країни, особливо для банків, які не отримуватимуть повернення кредитів від оборонних підприємств", -- зазначає експерт.

Відповідаючи на питання Фокусу, якою має бути ціна нафти, щоб російська економіка реально це відчула і щоб зменшити можливості Кремля фінансувати війну, Михайло Гончар зазначив, що важливий не тільки сам показник ціни нафти, навіть якщо це буде 30 доларів за барель чи 20 доларів за барель, а тривалість періоду низьких цін.

"Необхідно, щоб ціни залишалися стабільно низькими протягом наступних двох-трьох років. Хоча російська економіка поки має певний резерв, тривала низька вартість нафти впродовж цього часу, особливо в умовах триваючої війни, може стати для неї згубною. Однак, цього року не слід очікувати таких наслідків. Поточне зниження цін на нафту не призведе до критичного скорочення доходів бюджету Росії," -- зазначив Михайло Гончар в інтерв'ю Фокусу.

На фоні торговельної війни вартість російської нафти марки ВСТО вперше за всю історію знизилася нижче верхньої межі західних цін, встановленої на рівні 60 доларів за барель.

Раніше Фокус писав, що у новому бюджеті-2025 Росії передбачено зростання обсягів фінансування війни. Якщо порівняти із 2021 роком, оборонні видатки зросли і становлять 32% бюджету, тоді як до повномасштабної війни цей показник тримався 14,5%.

Читайте також