Цього року, 23 листопада, в Україні відзначають день пам'яті загиблих внаслідок Голодомору.
У 2024 році в Україні 23 листопада відзначатимуть день пам’яті жертв Голодомору.
Про це пише Рубрика.
16 листопада 2022 року Верховна Рада України прийняла резолюцію, спрямовану до парламентів країн світу, з проханням визнати Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
Нагадаємо, що цей День пам'яті щороку відзначають у третю суботу листопада на підставі указів Президента 1998 та 2007 років.
Варто підкреслити, що в XX столітті український народ зазнав три великі голодомори:
Голод 1932-1933 років, який вважають наймасштабнішим, називають геноцидом українського народу, здійсненим сталінським режимом. Спочатку голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств. Відбувалося масове "розкуркулення" селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі.
Голодомор, що тривав в Україні протягом 22 місяців.
Це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на впокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств - соціально-економічних підвалин української нації.
Після масштабних репресій проти української інтелігенції та духовенства, селяни також потрапили під удар тодішнього режиму.
Масовому голоду в Україні передувала низка подій.
Изображение: Категория
Спочатку, 18 листопада 1932 року, вийшла Постанова ЦК КП(б)У "Про заходи щодо посилення хлібозаготівель", яка передбачала покарання за невиконання планів заготівлі зерна. Сільські господарства каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м'яса. Згодом у перелік компенсаційних харчів додали картоплю і сало.
Наприкінці року - продукти тривалого зберігання. Окрім того, видана цього ж дня Постанова "Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп" дозволяла відбирати у селян хліб за статтею "контрреволюційні злочини".
Вже за кілька днів, 26 листопада, вийшов наказ наркома юстиції і генерального прокурора УРСР, в якому наголошувалося, що "репресії є одним з потужних засобів подолання класового спротиву хлібозаготівлі".
З упевненістю можна стверджувати, що штучно викликаний голод перетворився на ретельно сплановану та майстерно приховану каральну акцію. Спочатку українські селяни позбулися вирощеного ними зерна, а далі їхні залишки продовольства були втрачені через численні натуральні штрафи та обшуки.
Оскільки селянські родини опинилися без хліба і намагалися знайти способи вижити, вони почали вживати різноманітні замінники їжі, щоб хоч якось уникнути голодної смерті:
Голодомор в Україні, який тривав 22 місяці, за офіційними відомостями, став причиною загибелі близько 4 мільйонів людей.
Протягом багатьох років тема Голодомору залишалася за межами суспільного обговорення. Під час комуністичного правління будь-які згадки про голод, що спіткало країну, були жорстко заборонені. Лише в кінці 1980-х років почалися перші дослідження цієї трагічної сторінки історії.
Відповідно до Закону "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні", ухваленого 28 листопада 2006 року, голод 1932-1933 років є актом геноциду українського народу. Його ж "публічне заперечення... визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності Українського народу і є протиправним".
13 січня 2010 року Апеляційний суд Києва ухвалив рішення, в якому радянських керівників — Йосипа Сталіна, В'ячеслава Молотова, Лазаря Кагановича, Павла Постишева, Станіслава Косіора, Власа Чубаря та Менделя Хатаєвича — було визнано винними в організації Голодомору в Україні.
Сьогодні, понад 90 років після тієї жахливої трагедії, Росія продовжує вчиняти геноцид проти українського народу, водночас створюючи гуманітарну кризу в африканських країнах, блокуючи експорт українського зерна.
Напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів в Україні заплановано провести заходи, присвячені вшануванню пам'яті.
Згідно з традицією, в цей день українці запалюють свічку пам'яті у своїх домівках, щоб вшанувати тих, хто загинув від штучного голоду.