Аналітичне інтернет-видання

Підтримка з боку Європейського Союзу: чи буде участь іноземних військових у конфлікті в Україні?

Франція та Британія вже ведуть дискусії про можливі варіанти розвитку подій.

Щоденно російські збройні сили обстрілюють українські території, наносячи значні шкоди та призводячи до втрат серед цивільного населення і інфраструктури. В умовах, коли противник ігнорує будь-які угоди та безжально руйнує українські міста, варто відзначити, що він також проводить випробування балістичних ракет. У відповідь на це західні країни розглядають можливість відправлення своїх військових сил для підтримки України.

ТСН.ua зібрав інформацію про держави, які мають можливість надати підтримку українським військовим.

Навесні цього року у ЗМІ ширилася інформація про те, що НАТО вперше, в конфіденційному порядку та без офіційних повідомлень, визначив щонайменше дві "червоні лінії", після перетину яких може відбутися пряме втручання військ Альянсу у війну Росії проти України.

Польща, Естонія, Латвія і Литва мають намір розглянути можливість введення своїх військових сил в Україну, якщо російська армія досягне значних успіхів на фронті. Згідно з інформацією, поданою виданням Spiegel, політики з балтійських країн висловлюють занепокоєння, що через недостатню підтримку з боку Заходу, зокрема Німеччини, російські війська можуть здійснити суттєвий прорив.

Зокрема, країни Балтії та Польща не мають наміру чекати на розміщення російських військ на своїх кордонах; вони вирішили самостійно направити свої сили в Україну. У такому випадку НАТО фактично стане активною стороною в конфлікті.

Президент Естонії Алар Каріс висловив думку, що на цей момент Україна "не відчуває потреби" в розміщенні західних військових сил на своїй території. Він зазначив, що така можливість може бути розглянута лише після отримання відповідного погодження від парламенту.

Зокрема, Угорщина та Німеччина відкинули ідею відправки в Україну військ країн НАТО.

Колишній міністр оборони Сполучених Штатів Роберт Гейтс звернувся до американських політиків з проханням детальніше пояснювати звичайним громадянам, чому війна Росії в Україні має бути для них важливою. Експосадовець підкреслив, що хоча варіант введення військ НАТО в Україну не можна повністю відкидати, відкрито говорити про це було б недоцільно.

Президент Франції Еммануель Макрон став першим європейським лідером, який ще у лютому 2024 року відкрито почав говорити про можливість введення військ Альянсу до України.Тоді очільник країни заявив, що Франція розглядала введення військ, якби росіяни прорвали лінію фронту й Україна попросила про допомогу.

Представниця України при НАТО, пані посол Наталія Галібаренко розповіла, що після заяви президента Франції Еммануеля Макрона про потенційну готовність надіслати війська до України за певних умов, генсекретар НАТО констатував, що в Альянсі немає відповідного консенсусу - до цього там не готові. Він також згадав, що українська сторона не зверталася з проханням розмістити війська НАТО на своїй території .

Президент України Володимир Зеленський тоді зауважив, що як країна у стані війни, "ми позитивно сприймемо будь-яку допомогу", однак наразі "ніхто нічого не пропонував".

Зокрема, радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк підкреслив, що розгортання військових сил НАТО в Україні може стати можливим за умови досягнення партнерської угоди та існування політичної волі з боку держав-партнерів.

Джерела видання The Times. повідомили, що британське військове командування розглядає можливість відправлення військ на захід України для навчання солдатів. Це вирішило б деякі матеріально-технічні проблеми, пов'язані з відправленням українських військових на бази Британії для навчання, і заощадило б гроші.

"Ми мали б можливість організувати підготовку більш оперативно, і це відбувалося б значно далі від зони бойових дій, у безпечних локаціях, що значно знизило б ризики," - зазначив співрозмовник видання.

Зокрема, у виданні наголосили, що таке рішення стане "потужним військово-політичним сигналом" для Росії. За його словами, такі навчання були б корисними і для самих британських військових, які навчатимуться бойових навичок в українських військ і зможуть випробувати новітню зброю.

Це допомогло б розв'язати певні логістичні труднощі, що виникають при відправці українських військових на навчання до британських баз, а також сприяло б економії коштів, повідомили виданню два джерела, які мають інформацію про хід переговорів.

Крім того, повідомляється, що в рамках багатонаціональної військової операції під керівництвом Великої Британії, відомої під назвою "Інтерфлекс", десятки тисяч українських військовослужбовців отримали навчання у Великій Британії з початку повномасштабної війни в Україні. Однак міністр оборони Великої Британії Джон Хілі зазначив, що основною проблемою цього процесу стало "забезпечення України належною кількістю персоналу для навчання".

Британські солдати також навчалися б бойових навичок в українських військ і змогли б випробувати новітню зброю, що розробляється для війни, додав анонімний експерт The Times.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахна наголосив, що керівники європейських країн повинні бути готовими направити свої військові контингенти в Україну для підтримки мирної угоди, яку потенційно може укласти новообраний президент США Дональд Трамп.

На переконання політика, оптимальним рішенням для забезпечення безпеки України є вступ до НАТО. У випадку, якщо Сполучені Штати виступлять проти інтеграції Києва в альянс, Європа повинна вжити активних заходів для запобігання нових агресивних дій з боку Росії, включаючи розміщення своїх військових сил після завершення бойових дій.

"Справжні гарантії безпеки забезпечують справедливий мир, і лише тоді можна говорити про приєднання до НАТО. Проте без участі США це стане недосяжним, і мова йде про всі можливі варіанти зовнішньої присутності," - зазначив Цахна.

Слід зазначити, що новообраний президент США Дональд Трамп пообіцяв оперативне вирішення конфлікту в Україні. Висловлювання американського політика викликали занепокоєння щодо ймовірних несправедливих компромісів, які можуть супроводжуватися загрозами зменшення військової допомоги з боку США. Ряд його прихильників закликали Європу активніше долучитися до підтримки України.

У той же час Цахна звернув увагу на те, що перемога Трампа активізувала дискусії серед союзників щодо допомоги Україні, особливо враховуючи її нещодавні втрати на фронті. Це також спонукало Москву до відновлення переговорів. За його словами, європейським країнам буде складно надати Україні гарантії безпеки без участі США, враховуючи можливість нових конфліктів з російськими військовими.

Деякі аналітики вважають, що Європа може організувати підтримку України через коаліцію держав, починаючи з Польщі та Великої Британії. Ці країни є провідними постачальниками військової допомоги для України.

Цахна наголосив на важливості участі Франції та Німеччини в цих зусиллях, оскільки Німеччина є другим за величиною донором військової допомоги після США. Він вірить, що Трамп не покине НАТО, оскільки це не відповідає інтересам США. Проте європейці мають показати готовність інвестувати в оборону, зокрема, підвищивши витрати на оборону до 2,5% від ВВП.

Країни розглядають варіанти прямого військового втручання, але подробиці поки що залишаються невідомими. Згідно з інформацією, наданою виданням Le Monde, між Великою Британією та Францією тривають активні переговори щодо співпраці в сфері оборони. Головна мета цих обговорень полягає у формуванні ключової групи союзників в Європі, яка буде зосереджена на підтримці України та забезпеченні більш широкої безпеки на континенті.

Як повідомили джерела видання, сценарій відправлення західних військ до України "зміцнів останніми тижнями", зокрема після візиту прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера до Франції 11 листопада.

Глава французького міністерства закордонних справ Жан-Ноель Барро в розмові з BBC зазначив, що Париж не виключає варіанту відправлення західних військових до України. Він акцентував увагу на тому, що союзники не повинні встановлювати "червоні лінії" у питанні допомоги Україні, підкреслюючи готовність розглянути різноманітні способи підтримки.

На противагу цьому, посол Франції Гаель Весьєр заявив, що відправлення військ до України можливе за двох умов: офіційний запит від президента Зеленського та початок руйнування української оборони, внаслідок просування окупаційних військ до Києва та інших ключових точок.

Дипломат також зазначив, що це не свідчить про те, що Париж наразі планує відправляти свої війська. Однак, у разі потреби, французька сторона готова розглянути цю можливість.

"Знову ж, м'яч у руках української влади. Саме їй належить вирішувати, які в неї є вимоги," - підкреслив Весьєр.

Нагадуємо, що раніше ТСН.ua інформував про те, як влітку британські військові проводили навчання для українських солдатів з метою звільнення населених пунктів, які опинилися під контролем ворога.

Читайте також