Тривала стратегія Трампа стосовно Китаю є надзвичайно вигідною для України, - зазначив Харитонов. 27.11.2024
Дональд Трамп. Изображение: АР
Для Трампа головне - наскільки країни є дружніми до США і до нього самого
За інформацією CNN, обраний президент США Дональд Трамп обіцяє запровадити мита на товари з Китаю, Мексики та Канади у перший день своїх повноважень. Які це матиме наслідки?
Необхідно повністю відокремити Мексику та Канаду від контексту Китаю, оскільки це абсолютно різні реалії, і їх згадка в одному контексті є невірною. Хоча в медіа може бути присутня думка Трампа про цей зв'язок, насправді підходи до цих країн кардинально різняться. Перша адміністрація Дональда Трампа стала новатором у протистоянні Китаю, заклавши основи для стратегії стримування КНР, які пізніше були використані президентом Байденом. На цій базі Байден створив комплексну модель для стримування Китаю та зменшення його економічного впливу. В умовах російської агресії в Україні, у конфлікті беруть участь не лише Росія, а й Китай, Північна Корея та Іран, що змінило глобальну ситуацію, об'єднавши Євроатлантичний і Індо-Тихоокеанський регіони. Нова адміністрація Трампа продовжить курс своїх попередників у справі стримування Китаю та тиску на автократичні режими загалом.
Щодо Мексики, то їй доведеться обирати. Не загравати з БРІКС та Китаєм. Президентка Мексика вже заявила, що Мексика не буде складом для дешевих китайських товарів. Тобто, Мексика не буде шкодити США експансією надлишкового китайського виробництва і це позитивний знак. Якщо Мексика буде проти Китаю, вона так чи інакше вирішуватиме ті проблемні питання, які стосуються мігрантів. Для США це велика внутрішня політична проблема. Трамп буде вирішувати її по-своєму. В нього є специфічні підходи. Так само як і будуть відмінності від підходів Байдена щодо Індо-Пацифіки. Але це все таки більше внутрішньо-американське питання, яке не так критично впливатиме на нас усіх.
Інша справа - це протидія КНР й історія про тарифи, але я тут бачу багато позитивного. Мені не подобається визначення "торгові війни", оскільки воно спрощує процес і всі ті тенденції, які сьогодні є. Економічна безпека - це основа основ національної безпеки. І в команди Дональда Трампа це ще більш кристалізовано, ніж це було у Джо Байдена. Що стосується тарифів і Мексики, то є досить непогане пояснення від команди Трампа з цього приводу. Усі ці тарифи, економічні обмеження, патерналізм, транзакційний підхід залежатиме від того, наскільки країни є дружніми до США і, зокрема, до самого Дональда Трампа. На сьогодні найбільш дружньою до США є держава з новою безпековою системою. Це Японія. Це не європейські країни, не Британія, і не Канада. Японія - номер один у цьому сенсі. Далі йде градація менш дружніх країн, щодо яких запроваджуватимуть ці тарифи. Найбільш недружні держави матимуть жахливі наслідки для своєї економіки. Ворогом номер один для США є Китай. Дональд Трамп обіцяв запровадити до 60% мита на китайські товари.
Якщо не буде сильної КНР, не буде РФ і не буде більше війни
З Китаю до США надходить значний обсяг наркотиків. Чи може це стати підставою для Трампа ініціювати збільшення мит на китайські товари?
Так, він закидає цей аспект. Мета Дональда Трампа - забрати з Китаю всі гроші, які Америка туди колись вклала. Усі ці гроші мають бути повернуті в Америку або в дружні до Америки держави, наприклад, в Японію чи країни Європи. Китай має біднішати, Америка має багатшати. Саме так буде працювати логіка нової адміністрації Трампа. Це не та історія, яка була з адміністрацією Байдена, коли все було досить складно. Тут простіше. Чим слабший Китай, тим більше безпеки для України. Якщо не буде сильної КНР, не буде РФ і не буде більше війни. Тому що російська війна в Україні повністю забезпечується Китаєм. Саме Китай, згідно з декларацією саміту НАТО, є ключовим фактором продовженням російської війни. Тому для нас у довгостроковій перспективі така політика Трампа буде дуже вигідною.
Артур Харитонов. Изображение: facebook.com/Артур Х.
Щоб не потрапляти під мита, Китай переноситиме виробництва у Тайланд, В'єтнам
Як Китай планує реагувати на введення мит з боку США?
Китай переживає складні часи. Економічна криза, що розпочалася кілька років тому, продовжує поглиблюватись, і ситуація не покращується. Після перемоги Трампа багато підприємців, які підтримують демократію, відчули паніку і почали терміново виводити свої капітали з Китаю. Ця тенденція лише посилюється: інвестиції перенаправляються в демократичні юрисдикції. Китай не має можливості зупинити цей процес. Хоча країна продовжує випускати величезну кількість товарів, це негативно впливає на внутрішні ринки, завдаючи шкоди малому та середньому бізнесу навіть у США. У цей момент Китай намагається зайнятися виробництвом у країнах, які співпрацюють зі США, таких як В'єтнам і Тайланд. Мета полягає в тому, щоб налагодити виробництво під новими брендами. На заводах у цих країнах працюватимуть китайські робітники, але продукція буде маркована як "випущена в Таїланді", щоб уникнути митних зборів. Такий розвиток подій може призвести до серйозних негативних наслідків.
Щодо можливих обмежень з боку Китаю для США, малоймовірно, що адміністрація Трампа не зможе з ними впоратися. Як перевагою, так і недоліком його управління є те, що він не надто акцентує увагу на глобальних альянсах, які передбачають багатосторонні угоди. Натомість, його підхід зосереджений на двосторонніх відносинах та вигідних домовленостях. Тож, якщо Китай запровадить якісь обмеження, команда Трампа, ймовірно, звернеться до конкурентів Китаю, зокрема в галузі природних ресурсів, що є критично важливими для світового виробництва, і шукатиме з ними нові домовленості. В цьому контексті, особливу увагу можуть привернути Індонезія, деякі країни Африки та Латинська Америка, які, безумовно, стануть важливими для нової адміністрації.