Економічний стан України: підсумки діяльності попереднього складу уряду.

Поки ситуація в економіці не на найкращому рівні.
Економічне відновлення залишається, принаймні, досить кволим. Прогнозований темп річного зростання ВВП у 2024 році складає +2,9%, тоді як у поточному році він досягає всього +1,0%, що суттєво нижче очікувань. У 2025 році реальний ВВП досягне лише 77% від довоєнного рівня. Цю інформацію наводить Богдан Данилишин, академік НАН України та колишній голова Ради НБУ, у своїй статті "Від виживання до зростання. Які кроки має зробити новий уряд для економічного прориву".
На даний момент жоден із секторів економіки не зміг повернутися до довоєнних показників. Промисловість зазнала значних втрат у виробничих потужностях, що суттєво вплинуло на загальний обсяг ВВП. Торгівля стикається з труднощами через знижений попит з боку споживачів. Водночас, галузі сільського господарства, транспорту та будівництва демонструють найбільшу динаміку відновлення, хоча й досі не змогли компенсувати втрати, зазнані у 2022 році.
Рівень імпортозалежності економіки суттєво збільшився і перевищує 50% ВВП. Експорт лише наполовину покриває імпорт. Торговельний дефіцит товарів становить близько 40 млрд дол. у річному вимірі. Основні причини суттєвого торговельного дефіциту -- воєнні потреби, значний імпорт енергетичного обладнання та енергоносіїв, руйнування потужностей підприємств-експортерів, порушення транспортних маршрутів для експорту, низька конкурентоспроможність українського виробничого сектора.
Фактори низьких темпів приросту ВВП: низька інвестиційна активність і дефіцит трудових ресурсів. Поточний рівень капітальних інвестицій становить лише 5-6% ВВП, що в два рази нижче від довоєнного рівня і в чотири рази нижче за середньосвітові показники. Ключові фактори стримування інвестицій: продовження війни, жорстка монетарна політика, логістичні й інфраструктурні обмеження. За 2022-2025 роки з України виїхало 6,9 мільйона осіб (17% довоєнного населення).
Кількість працівників у реальному секторі зменшилася на 2 мільйони, що становить 20% у порівнянні з до військовими часами, з них 750 тисяч людей було мобілізовано до Збройних Сил України. Відновлення втрачених можливостей потребує значних ресурсів, які могли б бути спрямовані на інвестиційний розвиток.
Головним завданням держави є забезпечення ефективної мобілізації та розподілу ресурсів з метою зміцнення оборонних і економічних можливостей країни. Необхідно, щоб щойно створене Міністерство ресурсів стало ключовим гравцем у вирішенні цієї проблеми.
З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.