Аналітичне інтернет-видання

Чи скасують громадянство США за правом народження? Які рішення ухвалив Трамп і чому з'явилося стільки судових позовів?

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп підписав розпорядження, яке має на меті скасувати принцип "права землі". Це означає, що автоматичне набуття громадянства більше не поширюватиметься на осіб, які з'явилися на світ на території США.

РБК-Україна роз'яснює, які фактори можуть завадити Трампу. Цю інформацію надають Контракти.UA.

Відповідно до 14-ї поправки до Конституції США, всі особи, які з'явилися на світ або отримали громадянство в Сполучених Штатах, а також підпадають під юрисдикцію цієї країни, вважаються громадянами США та того штату, де вони мешкають.

У виконавчому указі Трамп посилається на те, що поправка ніколи не поширювала громадянство на всіх, хто народився у США. І завжди виключала з права на громадянство за народженням дітей, які народилися в США, але не підпадали під їхню юрисдикцію.

Серед зазначених категорій ті, у кого на момент появи на світ:

Трамп розпорядився не приймати заяви на громадянство і не видавати документи, що визнають громадянство США для вищевказаних категорій.

Президентський указ набирає чинності як закон без потреби затвердження Конгресом. Проте цей закон не має зворотної сили, отже, не поширюється на осіб, які народилися в США до його прийняття. Також він не поширюється на новонароджених, які з'являться на світ протягом наступних 30 днів.

Трамп вже давно пообіцяв реформувати політику США в цій сфері. Його указ фактично має на меті зупинити надання громадянства дітям мігрантів, які знаходяться в країні або без документів, або за тимчасовими візами.

Проте існують занепокоєння, що в державі, де принцип "право землі" вже давно став важливою цінністю, ініціатива нового президента щодо скасування цього права для майбутніх поколінь може призвести до політики, яка буде спрямована проти "кольорових спільнот", зазначає видання The Guardian.

Залишається незрозумілим, як саме буде реалізовано цей механізм. Ініціатива Трампа вже зіткнулася з юридичними перешкодами - ціла низка штатів подали до суду на федеральний уряд.

Принцип "jus soli", що в перекладі з латини означає "право землі", має свої корені в англійському праві. Ще кілька століть тому це право підтверджувало, що всі особи, народжені на території Англії, автоматично вважаються її громадянами.

Необмежене громадянство за правом народження в США випливає з американської конституції. До другої половини XIX століття воно стосувалося лише білих американців. Зокрема, у 1857 року Верховний суд у справі "Дред Скотт проти Сенфорда" постановив, що нащадки чорношкірих рабів - афроамериканці - не можуть бути громадянами.

Усе змінилося після Громадянської війни. 13-та поправка до конституції скасувала рабство 1865 року, а три роки потому 14-та поправка закріпила право на громадянство для колишніх рабів, які народилися в Америці.

Отже, основний принцип, відповідно до якого особи, народжені або натуралізовані в США та підпорядковані їхній юрисдикції, вважаються громадянами, разом із рядом супутніх законодавчих актів, становить підґрунтя сучасної політики громадянства за правом народження.

Прихильники суворого підходу стверджують, що така політика слугує "потужним притягувачем для нелегальної міграції". Вони вважають, що це підштовхує вагітних жінок без документів до перетворення кордону. Це явище зневажливо іменують "туризмом для батьків" та "народженням дитини для отримання статусу".

Після ухвалення 14-ї поправки в США розпочалася активна кампанія проти мігрантів, зокрема китайських працівників. Незабаром Конгрес прийняв закон, що значно обмежив імміграцію з Китаю та ускладнив умови життя тих, хто вже оселився в країні.

Крапку в цьому питанні поставила справа "Вонг Кім Арк проти США". Вонг, син китайських іммігрантів, з'явився на світ на території Сполучених Штатів. Коли він вирушив до Китаю, щоб відвідати родичів, його повернення додому сталося з несподіваною проблемою: йому відмовили у в'їзді до США, оскільки не визнали його американським громадянином.

Верховний суд переглянув ситуацію з іншої перспективи. Судді ухвалили рішення на користь Вонга, визнавши його громадянином США, навіть попри те, що його батьки-мігранти не мали можливості отримати натуралізацію.

"Цей випадок засвідчив, що всі особи, які народилися на території Сполучених Штатів, мають право на всі громадянські права, незалежно від раси чи імміграційного статусу їх батьків", - наводить слова директорки Центру досліджень історії імміграції при Університеті Міннесоти Еріки Лі BBC.

Відтоді суд не переглядав цього питання. Зазначимо, у США діє прецедентне право, тож на рішення 100-річної давнини можуть посилатися і сьогодні.

Незважаючи на зміни в конституції, існували та продовжують існувати винятки з принципу "jus soli". Одним із прикладів є те, що до прийняття спеціального закону в 1924 році представники корінних американських індіанських племен не вважалися громадянами США.

В американському законодавстві розрізняють підданство і громадянство (citizenship). Жителі неінкорпорованих територій Пуерто-Ріко, Гуам, Північні Маріанські Острови, Американські Віргінські острови є підданими і громадянами США.

Хоча мешканці Американського Самоа визнані підданими відповідно до рішення Верховного суду, ухваленого в 2021 році, їм не надається автоматичне право на громадянство за народженням, якщо Конгрес не прийме спеціальний закон.

На громадянство за правом народження не можуть претендувати діти іноземних дипломатів. Або в більш жорсткому сценарії - "діти ворожих окупантів".

Одночасно іноземець, який народився поза межами США, може стати громадянином Америки, якщо хоча б один з його батьків є громадянином Сполучених Штатів. Це положення діє лише для одного покоління.

Згідно з дослідженнями Pew Research, у 2016 році в США близько 250 тисяч дітей з'явилися на світ у родинах нелегальних мігрантів. І до 2022 року, за останніми доступними даними, ця цифра могла зрости до 1,2 мільйона новонароджених.

Але оскільки у них теж будуть діти, сукупний ефект скасування громадянства за правом народження може збільшити кількість нелегалів до 4,7 млн до 2050 року, з'ясував аналітичний центр Migration Policy Institute.

У грудні 2024 року Трамп висловив свою точку зору, що не бажає завдавати шкоди родинам, тому діти нелегальних мігрантів, які народилися в США, мають бути вивезені з країни разом зі своїми батьками.

"Ми повинні покінчити з цим. Ми єдина нація, де це має місце," - раніше заявляв Трамп, критикуючи громадянство, що надається за правом народження.

Проте це не відповідає дійсності. Станом на сьогодні, понад 30 країн здійснюють автоматичне надання громадянства за принципом "jus soli" майже без жодних обмежень. Переважна частина цих держав знаходиться в західній півкулі, зокрема, Канаді та Мексиці.

В інших регіонах світу це право менш поширене. Австралія та Велика Британія допускають автоматичне громадянство для дитини, якщо один із батьків є громадянином або постійним жителем.

Наприклад, в Україні дитина, яка народилася на території країни, отримує громадянство за умов:

Багато юристів вважають, що Дональд Трамп не має можливості анулювати право на громадянство для дітей мігрантів шляхом виконавчого указу.

"Він вчиняє так, що може засмучувати багатьох, але в кінцевому підсумку рішення прийме суд. Це не в його владі вирішити самостійно", - наводить BBC слова конституційної експертки та професорки юридичного факультету Університету Вірджинії Сайкрішни Пракаш.

Для скасування "права землі" необхідна конституційна поправка, що вимагатиме підтримки двох третин голосів як у Палаті представників, так і в Сенаті. Крім цього, потрібно отримати схвалення щонайменше трьох чвертей штатів.

На даний момент це виглядає маловірогідним, адже в обох палатах Конгресу республіканці мають мінімальну більшість, і не всі з них підтримують радикальні заходи проти мігрантів. Крім того, майже двадцять штатів вже ініціювали позов проти федерального уряду.

Коаліція з 18 штатів, включно з Нью-Джерсі, Нью-Йорком і Каліфорнією, звернулися до суду в Массачусетсі з вимогою скасувати указ Трампа. Інша група штатів - Аризона, Орегон, Іллінойс і Вашингтон - подала окремий позов у Сіетлі. Розгляд очікується завтра, 23 січня.

"Конституція не може бути яснішою: громадянство дітей, народжених у Сполучених Штатах, не залежить від громадянства їхніх батьків. Цей принцип має основоположне значення для того, хто ми є як нація і що означає бути американцем", - заявив губернатор-демократ Нью-Джерсі Філ Мерфі.

За словами генпрокурорки Нью-Йорка Летиції Джеймс, дії Трампа "не просто неконституційні, а вкрай небезпечні". Зрештою справа може дійти до Верховного суду, в якому судді-консерватори переважають за чисельністю лібералів (6 проти 3).

Читайте також