Мінімальний рівень зарплати в Україні: що ми знаємо на 2025 рік.
Після підписання державного бюджету України на 2025 рік президентом Володимиром Зеленським, реалізація якого в значній мірі залежатиме від міжнародної підтримки, передбачено збільшення фінансування сектору безпеки та оборони до 2,2 трлн грн. На соціальний захист виділять 420,9 млрд грн, 217 млрд грн піде на охорону здоров'я, а 199 млрд грн – на освітні потреби. Прожитковий мінімум на наступний рік залишиться незмінним. Фокус проаналізував, яким буде його розмір, а також які виплати отримають внутрішньо переміщені особи і чи зросте мінімальна зарплата у 2025 році.
Відповідно до закону № 4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік", ухваленого Верховною Радою 19 листопада 2024 року, прожитковий мінімум в Україні залишиться незмінним, таким же, як у 2024 році. Це, в свою чергу, означає, що мінімальна заробітна плата наступного року також не підвищиться. Її розмір становитиме 8 000 грн, а погодинна ставка залишиться на рівні 48 грн.
Мінімальний рівень доходу на одну особу на 2025 рік встановлено наступним чином:
Те, що заморожування мінімальних соціальних стандартів на 2025-2027 роки доволі жорстка політика, визнав навіть голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. "Найбільше зауваження стосується заморожування мінімальних соціальних стандартів на 2025-2027 роки... Розумію логіку Мінфіну, але вважаю такий крок надмірно жорстким заходом із фіскальної консолідації, тим більше в умовах прогнозованого прискорення інфляції. У таких умовах не зовсім реалістичним виглядає як мінімум завдання повернення із-за кордону мігрантів", -- прокоментував Гетманцев.
Наслідки "заморозки" в першу чергу відчують літні люди та ті, хто отримує мінімальну зарплату, але це не обмежується лише цими категоріями. Мінімальна заробітна плата відіграє важливу роль у формуванні різних соціальних стандартів, що стосується, зокрема, штрафів (оскільки розмір багатьох штрафних санкцій в Україні базується на мінімальній зарплаті) та податкових аспектів. Таке замороження може призвести до зниження доходів населення, що, в свою чергу, вплине на надходження до державного бюджету і, як наслідок, на економічну стабільність країни.
Також заморозка мінімалки може мати вплив на пенсії. Адже може бути використана, як дохід застрахованої особи, що використовується для обрахування розміру пенсії.
Незважаючи на те, що український уряд пояснив призупинення підвищення мінімальної заробітної плати потребою забезпечення економічної стабільності в умовах кризових ситуацій, експерти вказують, що така міра суперечить основам соціальної справедливості та захисту трудових прав, закріплених у Конституції.
Згідно з інформацією, озвученою заступницею керівника Офісу президента Іриною Верещук, за майже три роки з моменту вторгнення Росії на підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО) було виділено 166 млрд грн. Виплати для переселенців будуть продовжені і в 2025 році. Однак, у проекті державного бюджету на 2025 рік передбачено лише близько 48,6 млрд грн для виплат ВПО, що є зменшенням у порівнянні з попередніми роками.
Як каже член Комітету Верховної Ради з питань прав людини Максим Ткаченко, кожного року переселенці отримують від держави все менше. На початку повномасштабної війни, 2022-го, виплати становили близько 73 млрд грн, у 2023 році -- 57 млрд: "Як бачимо, кожного року, на жаль, сума зменшується".
2025 року на виплати ВПО мають право внутрішньо переміщені особи, яким виповнилося 60 років, але вони не отримують пенсію. Тож їм й надалі надаватимуть допомогу як ВПО, згідно з п.13-4 Порядку надання допомоги на проживання ВПО.
Розміри виплат ВПО в Україні становлять: 3000 грн для осіб з інвалідністю та неповнолітніх дітей, а для всіх інших -- 2000 грн. Ймовірно, такий розмір виплат збережеться і 2025 року.
Зауважимо, що виплата допомоги призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги.
Щоб отримати подальшу підтримку, необхідно:
Додамо, що для продовження виплат ВПО не потрібно вказувати період переміщення, а також бути додатково працевлаштованим, стояти на обліку в Центрі зайнятості тощо.
На тих же умовах продовження виплат можуть отримати й інші особи, що втратили працездатність, але не мають права на пенсію або отримують державну соціальну допомогу, а також особи з інвалідністю третьої групи.