Продовжуємо рухатися вперед. Як зупинка американської підтримки позначилася на діяльності українських медіа (дослідження)
Підтримка підприємництва, європейські фінансові гранти, розвиток спільнот. Українські медіа активно шукають способи для збереження своєї діяльності.
20 січня, після свого вступу на посаду, президент США Дональд Трамп підписав указ, який ініціював переоцінку та реорганізацію системи іноземної допомоги США. Цей указ передбачав проведення аудиту всіх програм, що надаються неурядовим організаціям, міжнародним структурам та підрядникам. У документі йшлося про те, що деякі програми розвитку, які функціонували протягом багатьох років, вважаються такими, що "в багатьох випадках не відповідають американським цінностям" та "не служать інтересам США". Внаслідок цього всі програми були призупинені на термін 90 днів для оцінки їхньої ефективності та відповідності зовнішнім інтересам країни.
В Україні американські програми підтримки охоплювали безліч секторів — від медицини до відновлення енергетичної інфраструктури, а також відбудови та підтримки аграрної сфери. Одним з ключових аспектів стала допомога українським медіа та медійним організаціям, а також командами журналістів-розслідувачів. Протягом кількох днів, починаючи з 25 січня, вони отримали сповіщення від різних американських донорів, які працюють з державними фондами, про тимчасове призупинення фінансування та неможливість використання коштів у даний момент.
Невдовзі після цього численні медіа, як національного, так і регіонального рівня, оголосили про тимчасове зупинення окремих своїх ініціатив.
"Детектор медіа", який також отримував підтримку в рамках американських програм, проаналізував можливі глобальні наслідки для суспільства припинення підтримки українських медіа, медійних ГО, команд журналістів-розслідувачів. Також ми поговорили із колегами про те, як змінилася їхня робота після призупинення підтримки від США.
Ми вирішили звернутися до колег з такими запитаннями:
Дмитро Тіщенко, співзасновник і керівник інтернет-видання "Цукр":
Наразі ми зіткнулися з серйозними викликами через зупинку фінансування, що призвело до втрати 60% запланованих коштів на цей рік. Два основні донори, які фінансуються американським бюджетом, оголосили про заборону на подальше використання тих коштів, які вже були надані. Ситуація для нас справді критична. Ми щиро сподіваємося, що цей 90-денний період затримки завершиться раніше. Хоча ми вітаємо проведення перевірок та аудитів, призупинення фінансування та виконання зобов'язань за наявними угодами створює для нас серйозні труднощі. Як неприбуткова організація, ми не маємо резервів, які могли б компенсувати подібні фінансові розриви. Тому активно шукаємо альтернативні джерела фінансування, до яких, в принципі, вже давно прагнули. 25% нашого бюджету забезпечується клубом "Цукру", який складається із нашої спільноти, людей, котрі підтримують нашу діяльність на регулярній основі. Ми також активізували раніше розроблені пропозиції для бізнесу щодо співпраці, зосереджуючись не лише на рекламі, а на самофінансуванні нашої інституційної роботи. Сподіваємося, що зможемо донести наші ідеї до місцевого бізнесу, зважаючи на нинішні загальноукраїнські виклики. Загалом, ми зберігаємо оптимізм, але деякі проєкти, такі як подкасти та інші напрямки діяльності, наразі змушені призупинити.
Щодо альтернативних джерел, ми активно ведемо переговори з нашими європейськими партнерами, з якими раніше співпрацювали. Зараз ми подали заявку на Emergency funding і сподіваємося, що вони зможуть надати нам підтримку, хоча розуміємо, що багато організацій також потребують допомоги. Чесно кажучи, ми не впевнені, що всі потреби зможуть бути задоволені.
Чи буде відновлено фінансування? Не впевнений, що це станеться дуже швидко. Але хотілося б сподіватися, що ми не будемо змушені чекати 90 днів. За цей час, хоча бренди, організації та команди можуть не закритися, вони, безумовно, зазнають труднощів, адже три місяці без виплат — це серйозний удар. Багато організацій, навіть якщо мали певні резерви, зазвичай прив'язують їх до поточних грантових проєктів. А донори забороняють використовувати навіть ці кошти, що може поставити під загрозу існування багатьох з них. Людям доведеться шукати альтернативні джерела доходу, які можуть не бути пов'язані з їхньою поточною роботою.
Катерина Рождественська, керівниця редакції онлайн-видання "Soda" з Запоріжжя:
На жаль, зупинка фінансування суттєво позначилася на нашій діяльності. Ми мали грант, який дозволяв нам виплачувати гонорари нашим журналістам. Більшість з них є або ще студентами, або нещодавно завершили навчання. Спочатку ми залучали їх на волонтерських засадах з метою навчання, але згодом знайшли фінансову підтримку, яка, на жаль, наразі припинилася.
Також ще не зрозуміло щодо іншого гранту, з якого у нас була частка фінансування. І з проєктами, які ми вже запланували й шукали підтримки у фондів.
Ми не плануємо зупиняти нашу діяльність. У нас є певні заощадження, які дозволять журналістам продовжувати працювати ще деякий час. Проте обсяг контенту зменшиться, оскільки ми не зможемо фінансово забезпечувати його у попередніх масштабах.
Ми маємо намір звернутися до наших читачів з проханням про підтримку.
Ми висловлюємо надію, що фінансування грантів буде відновлено. Водночас, ми також сподіваємося на підтримку українців для незалежних медіа, які прагнуть надавати їм якісну журналістську продукцію.
Зупинка американської підтримки безсумнівно позначиться на прозорості державних установ, кількості корупційних практик, а також на числі правопорушень і загальному зниженні відповідальності у виконанні службових обов'язків.
Софія Скиба, редакторка номер один в інформаційній агенції "Перший Криворізький":
Команда онлайн-медіа "Перший Криворізький" входила в новий рік з чітко визначеними цілями та укладеними контрактами, які мали тривати щонайменше до кінця 2025 року. Однак зараз ми опинилися в невизначеності щодо нашого майбутнього вже цієї весни. Ситуація виявилася навіть складнішою, ніж у лютому 2022 року. Хоча ми усвідомлювали можливість такого розвитку подій, зважаючи на досвід 2017 року, все ж сподівалися на більш плавний "гальмівний шлях".
Ми не зупиняємося у своїй діяльності, надаючи жителям Кривого Рогу найсуттєвішу інформацію. Наша команда усвідомлює наявність цієї складної ситуації. Тому ми перенаправили свої зусилля на взаємодію з громадою та знову відкриваємо можливості для партнерства та просування бізнесу.
Досі ми не отримували жодної реклами, адже наше медіа виступає в опозиції до влади. Ми усвідомлюємо, що багатьом підприємствам заборонено співпрацювати з нами. Саме тому питання доходів у цій сфері вже три роки не стоїть.
Ми звернулися за підтримкою до спільноти, проте ми маємо бути свідомі, що останні новини, -- йдеться про укази Трампа, -- вдарять по абсолютно всіх галузях, відтак і донатити не буде кому й чим. Наразі донати від людей -- це, скоріше, ментальна підтримка, сигнал від авдиторії "ми є".
Так, ситуація критична, у нас лише основної команди зараз понад 30 людей. За роки вторгнення ми не просто змогли встояти, а масштабувалися, розвинулися. Сьогоднішня криза глибша. Проте ми звертаємося до партнерів, із якими працювали та з якими ні.
Валерій Болган, редактор журналу "Інтент" та керівник Центру громадських розслідувань в Одесі:
Можливо, наші зобов'язання мають більш тривалий характер, ніж у багатьох наших колег, але їх виконання залишається невід'ємною частиною нашої роботи. Ми не дозволимо москалям отримати жодних переваг і не будемо ізолюватися. Зробимо все можливе, щоб цього не сталося. Наразі ми оновлюємо наші сторінки підтримки для читачів і розробляємо комунікаційну кампанію для екстреної допомоги від європейських донорів. Проте ця ситуація виявила набагато серйознішу проблему. Ще до початку повномасштабного вторгнення ми не були готові до підтримки незалежної журналістики та громадського сектора з боку суспільства. Тепер це може стати суттєвим подарунком для Росії та певної частини українських політиків, оскільки вільні медіа в Україні не є бажаними для ні тих, ні інших.
Ганна Бокова, редакторка головного видання "Бахмут.in.ua":
На нашу медіа-організацію значно вплинуло призупинення фінансування, оскільки ми отримували інституційний грант від Internews Network, який фінансується USAID. Цей грант забезпечував заробітні плати більшості нашого колективу, а альтернативних джерел фінансування наразі не маємо. У зв’язку з цим ми змушені вжити заходів для оптимізації нашої роботи: скорочуємо зарплати вдвічі та зменшуємо навантаження на співробітників. Декілька членів команди вже отримали повідомлення про те, що на цьому етапі ми не зможемо продовжити з ними співпрацю.
У "Бахмут.in.ua" є резервний фонд, якого вистачить на кілька місяців. Якщо ця допомога після аудиту, як було оголошено, поновиться через 90 днів, то для нас це ще не крах. Але в іншому випадку ми не зможемо надалі оплачувати роботу людям.
Без сумніву, ми будемо досліджувати нові можливості для фінансування та прагнутимемо налагодити партнерство з європейськими фондами. Проте усвідомлюємо, що конкуренція в цій сфері істотно зросте.
Хотіла б ще окремо відзначити, як розділилося суспільство у ставленні до припинення допомоги від USAID. Багато хто радіє цьому, стверджуючи, що медійні та громадські організації лише отримували шалені гроші й нічого натомість не робили. Я таких організацій не знаю. І ми бачимо зараз чимало повідомлень від великих авторитетних медіа, у яких на рік була розписана стратегія і фінансовий план, які знали що і для чого вони будуть робити, а зараз це все скасовується. Я знаю, як це боляче, по своєму виданню. І тому зловтіха, які лунають від деяких так званих лідерів суспільної думки, мене просто вибиває з колії. Як і необхідність оголошувати людям, які пройшли з нашим медіа великий шлях, поділяють наші цінності та є кваліфікованими й професійними кадрами, про те, що ми не можемо продовжити з ними співпрацю. Думаю, вся ця ситуація вдарить передусім по незалежних і якісних медіа, що відкриє вікно можливостей для маніпуляцій і пропаганди.
Ірина Подоляк, керівниця відділу розвитку NGL.media:
Нам призупинили два гранти на створення контенту, зокрема для розслідувань, аналітичних матеріалів і оригінальних новин. Крім того, завис мікрогрант на стратсесію, яку ми вирішили провести за донорські кошти з залученням досвідченого фасилітатора вперше за останні роки. Протягом півтора року наша організація виросла вдвічі — з шести до дванадцяти співробітників. Ми також оновили підходи до обробки даних, розширили теми, кількість матеріалів та платний доступ до програм і реєстрів. Усе це ставить перед нами нові виклики.
У нас фактично залишився один європейський грант, який не покриває повне утримання редакції, роботи журналістів. Це, так би мовити, інституційний грант, який допомагає забезпечити мінімум для працівників редакції та головне завдання якого -- старт розвитку спільноти, щоб стати менш залежними від міжнародних донорів у майбутньому.
Ми звертатимемося до наших читачів, які розуміють, що таке незалежні медіа, які цінують об'єктивну ексклюзивну інформацію та довіру, щоб вони ставали членами спільноти NGL.media і підтримували роботу фахових журналістів регулярними благодійними внесками.
Як і всі незалежні медіа, що займаються розслідуваннями та аналітикою, ми також будемо шукати грантові можливості, які пропонують інші країни-партнери для сприяння демократичному розвитку України, окрім США, хоча це може зайняти деякий час. Водночас важливо утримати в команді кваліфікованих фахівців, оскільки дата-журналіст та журналіст-розслідувач — це не ті професіонали, яких просто навчають у вищих навчальних закладах. Це постійний процес розвитку, навчання, вміння аналізувати, широкий світогляд, безперервне вдосконалення навичок і готовність до ризиків.
Потрібно буде проаналізувати, як зміцнити співпрацю з бізнесом. Для нас критично важливо, щоб це були "чисті" компанії, які не залучають медіа в свої міжвидові конфлікти, які чесно сплачують податки і усвідомлюють значення як нашої, так і своєї репутації.
Реклама для нас не варіант, бо нам би довелося витрачати левову частку часу на дослідження рекламодавців -- чи вони не пов'язані з Росією, чи не засвічені у підозрілих оборудках... Зрештою, ми не масове новинно-інформаційне медіа чи соцмережа з мільйонними покриттями та не маркетплейс. Ми також не передруковуємо чужі новини, наші журналісти не займаються власною політичною капіталізацією, використовуючи хайпові приводи.
Ми сподіваємося, що програми США відновляться з часом, але провести аудит міжнародної допомоги США у всьому світі за три місяці? Це просто нереально. Тому ми не впадаємо в паніку, а активно шукаємо рішення. Зрештою, українці завжди можуть звернутися до "марафону", Арестовича чи "Трухи", але суспільство, яке харчується лише таким інформаційним сурогатом, перетвориться на небезпечний генетично модифікований організм. Чи справді ми цього прагнемо? Звичайно, ні. Тож, якщо ми бажаємо зберегти адекватність, нам слід підтримувати адекватних людей.
Ця ситуація стала серйозним випробуванням для нас, як і для більшості незалежних медіа. Вже після оголошення наказу Трампа ми усвідомили, що нова хвиля фінансування не настане найближчим часом. Однак ми не очікували, що заморозять вже існуючі проєкти. Наприклад, у нас є кошти на рахунку, але ми не можемо їх витратити; частина запланованої співпраці та майбутніх платежів була призупинена, так само, як і надходження фінансів за одним із завершених проєктів. Ці кошти були враховані в нашому бюджеті на 2025 рік.
Наразі ми розробляємо стратегію для зменшення витрат та залучення коштів із нашого резерву. Ми вже проінформували наших читачів про поточну ситуацію і дуже вдячні їм за підтримку та розуміння. Я звернула увагу на численні знущальні коментарі під подібними публікаціями колег з національних медіа, і мене надзвичайно радує, що наші читачі залишаються конструктивними. У майбутньому ми плануємо створити спільноту, яка б могла підтримувати медіа, але для цього знадобиться певний час.
Ми маємо намір розширити обсяг контекстної реклами (раніше її було небагато, щоб не викликати незадоволення у читачів) та активно шукати можливості для співпраці з підприємствами.
Ми також звернулися до європейських грантодавців з проханням про фінансову підтримку. Якщо ситуація не покращиться протягом наступних кількох місяців, нам доведеться скоротити вже невелику команду. Це, в свою чергу, обмежить наші можливості висвітлювати важливі питання. Хотілося б сподіватися на відновлення підтримки, але передбачити розвиток подій наразі дуже складно.
Анна Бабінець, керівниця організації "Слідство.інфо":
Зупинка фінансування з боку уряду США суттєво вплинула на "Слідство.інфо", адже приблизно 80% наших ресурсів надходили саме з цього джерела. Ми, звичайно, активно шукаємо альтернативні способи фінансування, зокрема через європейські програми підтримки незалежних медіа. Крім того, ми маємо певний запас міцності завдяки монетизації наших матеріалів на різних платформах, таких як YouTube, а також через донати від нашої аудиторії. Тому ми не плануємо зупиняти чи призупиняти нашу діяльність.
Настя Станко, редакторка-очільниця "Слідства.інфо":
У нас є певний запас коштів, що дозволяє нам продовжувати нашу діяльність. Ми також отримуємо невеликі доходи з YouTube та донатів. Ми звернулися до наших глядачів та читачів через соціальні мережі з проханням підтримати нас фінансово, якщо наша робота їм близька і важлива. Крім того, плануємо звертатися до європейських донорів за допомогою, хоча усвідомлюємо, що це займе певний час через політичні нюанси та процес прийняття рішень. Наша ситуація розвивалася досить спонтанно. Ми прагнемо проводити розслідування, але це досить витратний процес — зазвичай на це йде не один день, а іноді й тижні. Часто наші поїздки вимагають значних витрат: транспорт, водії, інші витрати... Ми також займаємося фронтовими репортажами, які також потребують ресурсів. На фронт не можна просто доїхати на маршрутці чи автостопом.
Ми спробуємо скоротити витрати і бути більш економними. Можливо, будемо двічі обдумувати, чи варто кудись їхати, що саме ми звідти привеземо і так далі. Це, безумовно, вплине на деякі аспекти, можливо, на візуальне оформлення, але найголовніше, щоб це не відобразилося на змісті та достовірності інформації. Сподіваємося, що ці американські кошти будуть розблоковані, але... Мені важко це оцінити. Ми зможемо протриматися певний час, а далі побачимо.
На "Новини Донбасу" ситуація відчутно позначилася, оскільки велика частина нашого фінансування походить з американських джерел. Крім того, було призупинено менторські та навчальні програми, в яких вже беруть або планують брати участь наші журналісти.
У нас є резерв коштів, який допоможе продовжити роботу якийсь час, проте все одно ми вимушені оптимізувати витрати: скоротимо випуск контенту, перейдемо на інші формати. Також розглядаємо ситуацію кожного співробітника індивідуально. Ми й надалі продовжуватимемо нашу роботу, адже розуміємо, що наші вороги (прокремлівські медіа, блогери тощо) будуть продовжувати й навіть підсилять свою роботу, а наша основна цільова аудиторія опиниться під ще більшим впливом і атаками. І хоча б відкотити назад навіть ці 90 днів буде важко.
Нещодавно ми розпочали опитування серед наших читачів, і одним із питань було: чи готові вони сплачувати за інформацію. Більшість респондентів вказали, що не мають можливості платити. Ми це розуміємо, оскільки наша основна аудиторія складається з жителів окупованих територій, зон бойових дій та переселенців — тобто людей, які опинилися в складних умовах. Крім того, ми не плануємо впроваджувати платні підписки, оскільки наша мета полягає в тому, щоб не ускладнювати доступ до контенту, а, навпаки, максимально його спростити. Адже на нашу аудиторію з усіх боків надходить безкоштовна інформація з прокремлівських джерел. Тому в даний момент ми зосереджені на розвитку реклами.
Роман Кульчинський, редактор-головний у Texty.org.ua:
-- Ми зіткнулися з припиненням фінансування США ще влітку 2024 року після нашої публікації про вплив російської пропаганди на американських політиків і те, як вони несвідомо повторюють російські тези. Це був текст "Американські гойдалки", після якого ми пережили хвилю хейту. Я тоді зрозумів, що фінансування не буде, і ми почали шукати альтернативні джерела. Станом на сьогодні, коли почався цей капець із USAID, ми знайшли інше фінансування. Єдине, як це на нас вплинуло, це NED, який забрав 20% фінансування -- вони подзвонили й виявилося, що це гроші не Конгресу, а Держдепу.
Ми будемо думати, як з цього вирулювати та що з цим робити. У нас план був розроблений і до цього, бо ми готувалися. Перше -- у нас є унікальні скіли -- такі, як аналіз даних, і ми будемо шукати замовлення для інших організацій, а прибуток будемо скеровувати на журналістику. Оце наш головний вектор, яким ми будемо рухатися.
Щодо відновлення допомоги – це схоже на ворожіння на кавовій гущі. Проте, спостерігаючи за поточними тенденціями, можна припустити, що якщо допомога і буде поновлена, то її обсяги, ймовірно, виявляться незначними.
Альона Невмержицька, керівниця Hromadske:
Hromadske отримало частину фінансування від організацій, які діяли через бекдор USAID. Через це деякі проєкти, такі як подкаст "ІстФак", довелося призупинити. Ми вже випустили п’ять епізодів і планували ще десять. Також, завдяки іншим джерелам фінансування, терміново потрібно покрити частину операційних витрат.
Процес залучення фінансування в Hromadske ніколи не зупинявся, і ми продовжуємо цю роботу, звертаючи увагу на нові джерела. В останні роки Hromadske активно прагне збільшити частку коштів, отриманих не від донорів. На нашу думку, в майбутньому грантова підтримка від фондів може зменшитися. У нас є відділи, що займаються рекламою та комерційним виробництвом, тому ми плануємо розширити співпрацю з українськими підприємствами. Окрім того, ми створюємо спільноту, де наші читачі можуть підтримувати нас через щомісячні підписки або робити одноразові донати.
Чи відновлять Сполучені Штати підтримку медіа та громадських організацій у цій сфері? Важко дати точну відповідь, і слід бути готовими до можливості, що програми не будуть відновлені. Однак, сподіваємося на позитивний розвиток подій.
Дмитро Лук'яненко, редактор-координатор видання "Краматорськ Пост":
Фінансування з боку американських донорів становить близько 25% бюджету "Краматорськ Пост" на 2025 рік. Втрата цих коштів могла б стати серйозною проблемою для нас. На даний момент ми призупинили реалізацію тематичного спецпроєкту "Відбудуємо місто мрії", який був профінансований грантом від наших американських партнерів. Сподіваємося, що це лише тимчасове явище, і незабаром ми зможемо відновити його. На щастя, у нас є певний фінансовий резерв, який допоможе нам пережити цей період. Крім того, ми маємо попередні домовленості з європейськими донорами щодо можливої підтримки, що може виявитись рятівним рішенням. Проте, навіть з урахуванням допомоги на призупинений спецпроєкт, у нас все ще бракує коштів для забезпечення роботи медіа протягом року. Тому ми активно шукаємо нові джерела фінансування, зокрема, надаючи пріоритет європейським донорам.
Наталія Криворучко, генеральний директор компанії "Локатор-медіа", яка переїхала з Бердянська до Ужгорода.
-- "Локатор-медіа" завжди дотримувалося диверсифікованого підходу у співпраці з донорами. Проте деякі члени команди та, зокрема, я, мали додаткові джерела фінансування і від USAID, і від IREX, і від "Єднання заради дії".
Я впевнена, що підтримка медіа та окремих журналістів все ж відновиться. Проте, на мій погляд, існує ризик того, що фінансування може бути зосереджене лише на національних та великих медіа, в той час як місцеві ресурси залишаться без належної підтримки. Також викликає занепокоєння ймовірність того, що редакції отримуватимуть фінансування лише за умови дотримання певних "параметрів", наприклад, якщо вони висвітлюватимуть теми, які відповідають поглядам адміністрації нового президента США.
Олексій Артюх, редактор-очільник медіа "Трибун":
-- Безумовно, ми відчули наслідки цього рішення -- в нас призупинилися деякі мініпроєкти та відтермінувалися великі. Але це життя. Ми двічі пережили релокацію, змінювали склад редакції, але жодного разу за 14 років існування не припиняли роботу. В нас є партнери з країн ЄС, і зараз ми активно працюємо над тим, щоб продовжити співпрацю, адже раніше добре себе зарекомендували. Я провів особисті розмови з кожним зі співробітників, за результатом яких ми дійшли певних домовленостей. Зрозуміло, що зараз першочергове завдання -- зберегти команду, і нам це вдалося. Попри ситуацію, редакція "Трибуна" продовжує працювати в повному складі. До речі, за останні три місяці в нас тільки на сайті -- мільйон унікальних користувачів. Сподіваюся, все буде добре.
Володимир Торбіч, редактор-шеф видання "Четверта влада":
-- У нас три грантові проєкти. Два американських і один європейський. Тож до квітня включно ситуація для нас не катастрофічна. Але якщо ситуація не зміниться на краще, то травень, може ще червень, ми протримаємося на фінансовій подушці, а далі -- як Трамп дасть. І ще залежить, наскільки нам вдасться залучити додаткове грантове фінансування з Європи. Ми сподіваємося на підтримку читачів, але розуміємо, що винятково краудфандингом і рекламою ми не зможемо утримувати розслідувальну редакцію з 13 працівниками. Доведеться ставати лайфстайл-блогерами.
Лера Лауда, одна з засновниць Агенції медійного розвитку "Або":
Сума фінансування з боку США становила від 70% до 80% бюджету організації. Раптова втрата цих коштів, безперечно, стала серйозним ударом для нас. Ми вже змушені були терміново скоротити 15% нашої команди, а деяким співробітникам довелося зменшити розмір місячної зарплати. Інші шукають термінові рішення для забезпечення фінансування. Це важке випробування для організації, яке стало несподіваним і несправедливим для тих, хто відповідально виконував свої обов'язки.
Наша організація складається з кількох медіа-ресурсів, і в кожному з них ситуація з фінансуванням та можливостями залучення фінансів має свої особливості.
У грудні ми відкрили нашу власну відеостудію, орієнтовану на бізнес, громадські організації та медіа. Очікуємо, що доходи від цього проекту дозволять покрити витрати на діяльність нашої команди відеопродакшну. Уже підписано перший контракт. У лютому наша команда буде зосереджена на активному пошуку нових клієнтів.
Протягом найближчих місяців команда нашого дизайн-відділу зосередиться на виконанні замовлень від зовнішніх клієнтів, мінімізуючи при цьому роботу над власними медіа. Наш ключовий напрямок — розробка інтерактивних лендингів та спеціалізованих проектів, які ми плануємо активно просувати на ринку. Однією з організацій вже надано замовлення на оформлення їх дослідження.
Приблизно 15% адміністративних витрат організації, таких як оренда офісних приміщень, послуги хостингу, важливі онлайн-сервіси та фінансовий менеджмент, фінансуються за рахунок рекламних доходів. Цей вид доходів залишається стабільним і актуальним.
Ситуація в цілому є кризовою, проте вона також слугує потужним стимулом для демонстрації своїх можливостей. Важливо визначити, чи існує потреба у запропонованих послугах, створити мережу комерційних пропозицій та протестувати продукти. Коли все прийде до ладу, можна буде подумати про інтеграцію цих нововведень у основну діяльність організації.
Євген Стрельцов, редактор-координатор на Радіо "Накипіло":
На даний момент призупинення фінансування грантів не вплинуло на нашу діяльність. Ми продовжуємо працювати в звичному режимі і не вдаємося до якихось крайніх заходів. Однак ситуація змінюється з кожним днем, тому я не можу точно передбачити наші майбутні кроки. Єдине, що можу стверджувати, це те, що у разі виникнення проблем ми будемо активніше залучати нашу спільноту та звертатися до аудиторії за підтримкою.
Ана Море, головна продюсерка Громадського радіо:
-- У різні часи американська підтримка могла складати до 80% фінансування Громадського радіо. Але ми готувалися. Адже вже пережили попередню каденцію Трампа. Наразі Громадське радіо працює на змішаній моделі фінансування. А це, крім понад 60% донорських коштів із різних джерел, також надходження від комерційної діяльності, участь у державних тендерах із виробництва соціально важливого контенту. Останні кілька місяців частка грантових коштів зменшилася, команда компенсувала нестачу грошей із зароблених раніше.
Один із прикладів роботи нашого комерційного відділу (крім звичайної прямої реклами на радіо) -- партнерська підтримка важливих для Громадського радіо проєктів. Останні кілька випусків проєкту "На лінії вогню" нашої шеф-редакторки та ведучої Ірини Сампан -- чесні розмови про фронт із бойовими командирами -- виходили за підтримки українського виробника військового спорядження. Звісно, без жодного втручання в сам контент. Сподіваємося, все більше відповідальних бізнесів бачитимуть привабливими партнерства з незалежними медіа. І звісно ж, ми посилюємо роботу зі спільнотою -- нашим Patreon. Пропонуємо друзям редакції постійний доступ до комунікації з командою радіо, можливість пропонувати теми та гостей в етер, а також бути присутніми під час записів у студії. А за тиждень до цих "прекрасних" новин із Білого дому відкрили ще й монобанку для того, аби слухачки й слухачі могли обрати зручний спосіб підтримки -- довгострокову чи одноразову.
Щодо перспективи (це моя особиста думка, а не позиція редакції): ми вже давно усвідомили, що надіятися можна лише на власні сили.
Для медіа "18000", як і для інших незалежних українських видань, гранти відіграють суттєву роль у формуванні бюджету. Водночас, з моменту нашого заснування, ми активно працюємо над розвитком ще трьох джерел фінансування: отримуємо інституційну підтримку від ІТ-спільноти Черкас, генеруємо доходи від маркованої реклами та маємо власну спільноту — Клуб донаторів "18000". Це дозволило нам зберегти стійкість: хоча рішення про призупинення фінансування стало для нас серйозним викликом, воно не стало критичним для нашої діяльності.
Одразу після отримання листа від західних партнерів ми щиро звернулися до аудиторії з закликом підтримати роботу видання. І отримали відгук від читачів -- за добу спільнота зросла на 10 %, а частина вже чинних донаторів підвищила свій щомісячний внесок. Окрім того, зараз працюємо над залученням корпоративних донаторів, більш активно шукаємо рекламодавців, а також працюємо з європейськими грантодавцями, аби перекрити критичні витрати.
Для нас дуже важливо зберегти всю команду, а також не втратити якість контенту. Один із головних продуктів редакції -- це відеорозслідування. Водночас він є найбільш матеріально затратним, тож саме на його створення ми залучаємо грантові кошти.
Я маю надію, що програми USAID незабаром отримають можливість відновити фінансування. Проте, на даний момент, аналітики в галузі медіа висловлюють сумніви щодо повноти фінансування, вважаючи, що воно може бути обмеженим. Це ставить перед суспільством важливий виклик: наскільки українці цінують незалежні медіа та чи готові вони їх підтримувати матеріально.
Отар Довженко, креативний керівник ЛМФ:
Наша організація не отримує інституційного фінансування від американських урядових структур і в минулі роки співпрацювала з донорами цього типу лише в рамках спільних проектів на конференції LMF. Тому ми не зазнали прямих фінансових збитків, але все ж таки втрати та обмеження у нашому середовищі безумовно вплинуть на нас. Разом з колегами з інших українських медіапідтримуючих організацій ми працюємо над тактичними та стратегічними рішеннями, які можуть допомогти компенсувати недоотримане фінансування для медіасфери та перетворити її, забезпечивши стійкість до майбутніх викликів. Ми вважаємо важливим розглянути та випробувати різні можливості: міжнародні гуманітарні організації, благодійні фонди, інституції ЄС та уряди окремих європейських країн, приватні фонди, а також транснаціональний, іноземний і український бізнес. Однак успішність у пошуку альтернативного фінансування та подальшій диверсифікації джерел підтримки громадського сектору в значній мірі залежить від нашої здатності до солідарності та формування спільного конструктивного запиту.
Подальшу підтримку зараз неможливо прогнозувати. Ймовірність, що підтримка громадського сектору відновиться і частина цієї підтримки прямо чи опосередковано дійде до медіа, вочевидь є, але які будуть тематичні обмеження, які ще сфери будуть виключені з поля підтримки, а які навпаки стануть пріоритетними -- не беремося прогнозувати. Важливо розуміти, що пасивне очікування на поновлення підтримки є найгіршим варіантом поведінки: усім, хто дотепер був повністю чи великою мірою залежний від американської державної допомоги, потрібен план "Б", а ще краще -- декілька різних планів. І шукати рішення, які передбачають стратегічну трансформацію і розвиток, а не лише проїдання і доживання до завтра.