Аналітичне інтернет-видання

Проблема Криму в контексті його приналежності до України є ключовою для Туреччини, заявила група дружби в парламенті країни.

Туреччина постійно підтверджує свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, включаючи Кримський півострів. Тематика Криму, особливо в контексті проживання та розвитку кримських татар, займає важливе місце в зовнішній політиці Туреччини.

Про це йшлося на зустрічі груп дружби парламентів України та Туреччини, яка відбулася в Анкарі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Для нас як представників Туреччини, для нашого президента, представників усіх політичних партій в парламенті Туреччини питання Криму є пріоритетним та дуже важливим. І наша позиція є зрозумілою та чіткою, її неодноразово озвучував наш президент: Крим є частиною України, автономною республікою, кримські татари мають право вільно проживати на півострові та розвиватися", - сказав Тургул Тюркеш.

У ході перемовин учасники розглянули основні аспекти двосторонньої співпраці, питання стабільності в регіоні та місце Туреччини в цих процесах.

"Підтримка, яку Туреччина надає Україні, - дуже важлива для українського народу. Вкрай важливо, аби вона та позиція країни, заснована на підтримці територіальній цілісності України, включно з Кримом, тривала та була проактивною... Крим і окуповані території обов'язково будуть звільнені, держава-агресор Росія заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні", - сказав народний депутат ВРУ Мустафа Джемілєв.

Лідер кримськотатарської спільноти підкреслив, що мирна формула президента Зеленського має на меті забезпечити стабільність у регіоні та сприяти досягненню справедливого й стійкого миру для України, ґрунтуючись на принципах міжнародного права.

"Ми - кримські татари, як й інші національності, були жертвами СРСР, що мав на меті повне знищення ідентичності. Ця політика з боку Росії триває, на противагу політики підтримки з боку України. Колись ніхто не вірив у розпад СРСР, але це сталося. Зараз інші поневолені народи у складі СРСР слідкують за нашою боротьбою та чекають отримати шанс на своє звільнення", - сказав співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Туреччиною народний депутат України, заступник голови меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.

Під час зустрічі обговорювалися питання порушення прав людини і репресії, які Росія здійснює стосовно кримських татар.

Туреччина сьогодні отримала унікальну можливість висловити свою позицію в Чорноморському регіоні. Безпека в цьому важливому районі є спільним пріоритетом, і її досягнення неможливе без стабільності в Криму та захисту прав кримськотатарського народу, який знову стикається з переслідуваннями, увʼязненнями та знищенням. У всіх переговорах, що стосуються Криму, мають брати участь представники меджлісу кримськотатарського народу. Ніякі угоди чи дискусії щодо Криму не можуть проходити без гарантій безпеки та можливості вільного розвитку кримськотатарського народу, - підкреслив народний депутат України, член групи дружби з Туреччиною у Верховній Раді Микола Княжицький.

Українські депутати поінформували турецьких колег про ситуацію в Україні, більше тисячі днів протистояння повномасштабній війні, наголосили на важливості запрошення України до членства в НАТО як гаранта її європейської перспективи та безпеки, посилення санкційного тиску на Росію.

"Важливо, аби співпраця Туреччини з Україною посилювалася, була пріоритетною і співпраця з іншими країнами не давала можливості агресору отримувати додаткові кошти для продовження війни", - сказав народний депутат України, член групи дружби з Туреччиною Олег Синютка.

Турецькі парламентарі підтвердили свою підтримку Україні, підкреслюючи незмінність позиції Туреччини в питанні захисту миру, який ґрунтується на територіальній цілісності української держави.

Російська експансія має вплив не лише на Україну, але й на інші держави. Вона розпочалася з Грузії у 2008 році, продовжилася анексією Криму в 2014 році і досягла нового етапу з вторгненням в Україну в 2022 році. Необхідно підтримати Україну в її боротьбі проти Росії, адже питання територіальної цілісності країни не повинно бути винесене за межі жодних мирних угод. Власною думкою, я вважаю, що Україні слід офіційно запросити до НАТО, і процес її вступу повинен бути ініційований, - зазначив депутат турецького парламенту Утку Чакирозер, представляючи групу дружби.

Після зустрічі з турецькими парламентарями, представники групи ВРУ з міжпарламентських зв'язків зустрілися з головою Великих національних зборів (парламенту) Туреччини Нуманом Куртулмушем. Зустріч відбулася у закритому форматі.

Згідно з інформацією, наданою Укрінформом, 25 листопада Туреччину відвідав Генеральний секретар НАТО Марк Рютте. Під час зустрічі з Президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом обговорювалися зусилля щодо припинення війни, яка триває між Росією та Україною.

Читайте також