Аналітичне інтернет-видання

Виступ Зеленського в Давосі: Трамп, 200 тисяч миротворців та ризик "угоди з дияволом". Які основні тези він озвучив?

На форумі в Давосі президент України Володимир Зеленський повідомив, що наразі готується зустріч з президентом США Дональдом Трампом, хоча конкретна дата поки що не визначена. Він також підкреслив, наскільки важливими є надійні гарантії безпеки для України, які необхідні для завершення активних бойових дій.

Детальніше про заяви Зеленського під час спілкування з медіа у Давосі - у матеріалі РБК-Україна нижче. Про це повідомляють Контракти.UA.

Відповідно до заяви Зеленського, в даний час українська та американська команди займаються підготовкою зустрічі.

"Юридично до інавгурації ніхто не хотів мати якихось дуже конкретних кроків щодо майбутніх планів. У нас було кілька розмов, вони були більш атмосферними, ми говорили про те, що відбувається, де ми знаходимось, що ми очікуємо. Це були загальні зустрічі, щоб наші команди напрацювати технічно перехід до кроків. Нам потрібно, щоб команди попрацювали і буде організовано зустріч. Поки що у мене немає дати", - заявив він.

"Я не брав участі в обговореннях щодо підготовки дзвінка Трампа з Путіним, хоча пам'ятаю, що він зазначав про можливість спілкування та необхідність налагодження контактів з росіянами. Водночас важливо розуміти, що протягом усіх трьох років конфлікту між США та Росією вже існували контакти на рівні розвідок, і багато європейських країн також мали свої зв'язки. Тому мене не дивує, що в США можуть відбуватися контакти з Путіним. Проте я вважаю, що пріоритетом повинні залишатися наші інтереси", - підкреслив Зеленський.

"Я сумніваюся, що на сьогоднішній день у Путіна є уявлення про те, як завершити війну так, щоб Україна залишилася сильною, незалежною державою з гарантованою безпекою. Не лише те, що він цього не прагне, але й, на мою думку, у нього немає чіткого плану виходу. Зараз він не має такого бачення. Тому важливо, щоб Сполучені Штати, за підтримки Європи, продовжували тиснути на нього," - висловив свою думку президент України.

Зеленський зазначив, що Україні не вдасться почати нове життя, поки залишається невизначеність щодо того, чи Путін знову розв'яже війну. Він підкреслив, що будь-які переговори з Росією не можуть відбуватися без участі України, оскільки це призведе до поразки.

"Путіна не слід вважати суб’єктом переговорів, адже він порушив усі правила і несе відповідальність за свої дії. Це не може бути просто угода з дияволом. Він повинен усвідомлювати, що зробив помилки і перевищив свої повноваження. Якщо почати спілкуватися з ним на рівних умовах, це, на мою думку, призведе до поразки для України," - висловив свою думку Зеленський.

Відповідаючи на запитання про можливість повернення окупованих територій Україні, Зеленський підкреслив: "З юридичної точки зору ми не визнаємо їх за ким би то не було, незважаючи на бажання інших".

"Нехай навіть всі союзники світу обʼєднаються, ми всеодно не визнаємо окуповані території. Це неможливо. Інакше у вас є вибір - люди ваші, які втратили дітей, чоловіків, або це все було просто так, або ні. Ми повинні знайти все, щоб закінчити гарячу стадію війни, перемовин може бути багато і тут в цьому питанні гарячої стадії війни номер один - гаранті безпеки", - додав він.

"Від деяких держав щодо (питання членства України в НАТО) була спочатку не дуже прозора політика і вони не підтримували нас в НАТО і це були просто неправдиві слова, що Україна буде в НАТО, тому що йдуть десятиріччя, а Україна не в НАТО", - вважає Зеленський.

Він також вважає, що Німеччина та США мали не зовсім рішучу позицію щодо членства України в НАТО. За його словами, "вони вели переговори з росіянами, і я вважаю, що ці перемовини завершилися невдало, адже вони постійно посилаються на якісь колишні угоди з Російською Федерацією".

"Чому ви вирішили обговорювати наші справи без нашої участі? Ми - незалежна держава. Я прагну підвищити повагу до України з боку інших країн, і наразі ми боремося за забезпечення безпеки. Наша мета - приєднатися до НАТО, і більшість його членів нас підтримують, але є чотири країни - США, Німеччина, Словаччина та Угорщина, які виступають проти. Проте, все залежить від США, адже якщо Трамп буде відкритий до ідеї нашого вступу в НАТО, то це станеться, і всі країни нас підтримає. Якщо ж він не захоче цього, то наш вступ в НАТО не відбудеться", - зазначив він.

Зеленський висловив думку, що спеціальний посланець Трампа з українських питань, Кіт Келлог, може відвідати Київ не в одиночку.

"Можливо Келлог приїде не сам, можливо ще хто приїде і також ми проведемо зустріч у Вашингтоні на рівні лідерів. Ми хочемо підготуватися до цієї зустрічі і мати плани. Скоро, я думаю так, не знаю, важко знати вже зараз це, нам треба познайомитися краще", - прокоментував він майбутній візит Келлога.

"Звичайно, ми усвідомлюємо, що найближчим часом лідерські ролі залишаться за Сполученими Штатами. Як я вже зазначав, Україна повинна знайти своє місце в Європі, і ми сподіваємося, що Європа зможе виступити з потужним голосом під час цих перемовин", - висловив думку Зеленський.

Він також зазначив, що, на його думку, всі майбутні дипломатичні переговори спиратимуться на різноманітні ініціативи, зокрема згадавши про формулу миру.

"Ми вирішили створити масштабний документ, адже важливо мати міцний фундамент. Цей документ містить бачення по кожному аспекту. Я не впевнений, чи зможемо ми завершити війну, спираючись на цю формулу. Напевно, у Трампа буде своя стратегія та пропозиції. Проте, є документи, які мають велике значення і в яких закладена справедливість. Щодо підтримки України та гарантій безпеки, у нас вже був "План перемоги", що стосувався сили України та її статусу в контексті перемоги. Ми прагнули залучити всі країни, зокрема Бразилію та Китай, до спільного бачення, але Бразилія вирішила висунути свою ініціативу, а Китай — свою. Африканський континент також мав свої пропозиції. А країни арабського світу висловлювали своє бачення. Кожна з цих націй має тисячі своїх ідей, які, на жаль, не наближають нас до завершення війни. Бразильці та китайці висловлюють лише загальні думки, які також не сприяють вирішенню конфлікту," — зазначив Зеленський.

Він зазначив, що Україна прагнула об'єднати всіх навколо концепції мирного врегулювання.

"Сьогодні я вважаю, що Бразилія обрала інший курс. Я мав зустріч з Луїзом і щиро просив його стати партнером у завершенні конфлікту, але зараз він не є ключовою фігурою. Він також не стане важливим гравцем для Трампа," - зазначив Зеленський.

Зеленський підкреслив, що найбільш ефективним способом забезпечення безпеки для України є членство в НАТО. Він зазначив, що альянс пропонує найекономічніші гарантії безпеки як для України, так і для Сполучених Штатів, Європи та навіть для Росії.

"У нас 800 тисяч армії, якщо не буде ні НАТО, ні чітких гарантій безпеки, то ми маємо мати мільйонну армію. А яка ще кількість може зупинити їх (росіян)? У нас є досвід. Нам потрібен мільйон в обороні, хто буде годувати мільйонну армію? Якщо Європа каже, що Україна захищає не тільки себе, а й цінності Європи, логічно, давайте тоді всі підтримувати цю армію, бо бюджету України не буде на мільйонну армію. Коли я кажу про російські активи, я знаходжу менш болісні альтернативи", - додав він.

Він також висловив свою думку стосовно можливості дислокації іноземних військових сил на території України.

"Щодо контингенту, це не просто присутність людей. Я не підтримую цю концепцію в такому розумінні. Замість цього, я вважаю контингент важливою складовою системи безпеки. Враховуючи, що росіяни мають армію в півтора мільйона осіб, а наша вдвічі менша, нам необхідні контингенти з великими числами військових", - зазначив він.

Журналісти звернулися до Зеленського з питанням щодо кількості такого контингенту, навівши як приклад цифру 200 тисяч. У відповідь Зеленський зазначив, що "200 тисяч з усіх європейців - це лише найменша величина, інакше це не матиме жодного значення".

"Інакше кажучи, це нагадує ситуацію з ОБСЄ, коли ніхто не мав уявлення, як вони можуть бути корисними. Вони просто мали свої офіси і на цьому все закінчувалося," - зазначив він.

Журналісти звернулися до Зеленського з питанням про так звані "стамбульські угоди", які постійно згадує Путін. Відповідаючи на це, президент України зазначив: "Не існує жодних перемовин в Туреччині, адже я є президентом і веду переговори сам, тоді як в Росії це робить Путін. Тому я ніколи не мав зустрічі з ним у Туреччині".

"Деякі особи з України з’явилися в перші дні окупації і принесли мені ультиматум від Путіна у вигляді певних документів. Це був той самий лист, але з незначними змінами, як у Туреччині. Вони заявили, що я повинен піти у відставку, а на моє місце призначать проросійського Медведчука. Це означає, що я більше не буду президентом. Для мене це не проблема, адже наші люди все одно голосуватимуть. Я маю на увазі, що це не є основною метою. Весь Донбас фактично є частиною Росії, і ми повинні це визнати. Далі, нам потрібно визнати російську мову, провести голосування і змінити Конституцію, аби встановити нейтральний статус, зменшивши армію до 50 тисяч. Потім, ми повинні передати всю зброю, зокрема артилерію, і знищити все, що знаходиться в радіусі 20 км. Тому ніяких переговорів не велося, це просто ультиматум від вбивці", - підкреслив Зеленський.

Він додав, що послав цих людей. Потім, за його словами, "Білорусь хотіла щось організувати, про щось домовлятися, але вони знову висунули ультиматум".

"Після цього в Туреччині була спроба організувати зустріч, і президент Ердоган звернувся до мене з проханням: 'Будь ласка, нехай вони зустрінуться і поговорять'. Я відповів: 'Добре, якщо ви цього бажаєте, нехай розмовляють'. Вони прийшли, але знову виставили ультиматум. Тому ми не можемо стверджувати, що відбулися якісь справжні переговори, адже в усіх трьох випадках ми стикалися з ультиматуми з боку Путіна," - підкреслив Зеленський.

Як зазначив Зеленський, Трамп має можливість "ефективно впровадити санкції в повному обсязі, оскільки він знає, як це реалізувати, отримати максимальний обсяг енергетичних ресурсів і знизити світові ціни, і він зробить це без жодних попередніх пропозицій".

Згідно з думкою Зеленського, Трамп здатен донести до Путіна, що в разі продовження війни він готовий надати Україні всю необхідну зброю на її запит.

"Звичайно, не ядерну, ми ж розумні люди", - підкреслив він.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський також виступив зі спеціальним зверненням на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Під час свого го виступу він наголосив на важливості сильної Європи, а також пояснив, чому Україні потрібні сильні гарантії безпеки. Детальніше про це - в окремому матеріалі РБК-Україна за посиланням.

Читайте також