Аналітичне інтернет-видання

Російські боти заполонили платформу ТікТок: як можна боротися з пропагандою?

В останні місяці стало відомо про численні дослідження, які аналізують негативний вплив ТікТок на українське суспільство. Як власник акаунту з 146 тисячами підписників, я отримав можливість проводити власні дослідження та експерименти в цій сфері.

Щодо досліджень: у моєму інформаційному потоці майже кожне друге рекомендоване відео або є іронічним коментарем від ТЦК, або ж містить жахливі розповіді про "бусифікацію", життя тих, хто ухиляється від служби (досить комфортне та забезпечене), чи мобілізованих (складне та, на жаль, коротке). Всі ці матеріали виконані на високому рівні, що свідчить про серйозну підготовку. І варто зазначити, що я перебуваю в досить вузькій інформаційній бульбашці - в ТікТок я переглядаю специфічний контент, переважно політичного характеру. Проте мережа виявилася настільки насиченою такими відео, що жодна бульбашка не може зменшити їхній потік.

Щодо експериментів: я старанно шукаю теми і форми, які приваблять більше уваги аудиторії. І при тому не будуть відповідати небажаним для мене трендам. Ну що ж: найбільше поки, 5,4 мільйони переглядів, набрало кумедне відео про кульгавого Путіна з рипінням коліна. Однак все одно мені не перебити популярність трендів "всі ненавидять ТЦК", "ніхто не хоче мобілізуватись", "хто втік - молодець і добре живе", "хто воює - дурень і втратить все ні за що".

Мій товариш володіє акаунтом у ТікТок, який має значно більше підписників, і свідомо обрав тему "Перемога-перемога!" Він намагається простими словами в стилі ТікТок ділитися нашими досягненнями та позитивними подіями. Хоча ця тематика не є особливо популярною, він все ж отримує чималу кількість переглядів.

У підсумку, всі намагання протистояти цим трендам у ТікТок, які я бачу, з самого початку мають мало шансів на успіх. Адже вони, по суті, намагаються відтворити російську пропаганду та її методи.

З самого початку діяльність ворожих спецслужб у ТікТок, спрямована на українців, враховує суттєву різницю між російським населенням і українцями, яких можна охарактеризувати як "громадяни України з недостатньо критичним мисленням". У традиційно закритому авторитарному режимі Росії населення перебуває під жорстким контролем, що змушує його беззаперечно приймати та навіть з ентузіазмом споживати будь-яку ідеологію, яку нав’язує Кремль.

Громадяни України, навіть якщо не володіють базовими принципами критичного мислення, звикли до того, що можуть впливати на події, незалежно від інформаційного потоку, який їх оточує. Принаймні, раніше мали таку можливість, здійснюючи свій вибір на виборах раз на 4-5 років. Російські спецслужби, створюючи провокаційний контент для українського ТікТок, враховують цю незвичну для росіян звичку українців висловлювати критику на адресу влади та їх постійну недовіру до державних інституцій.

Наші зусилля щодо протидії цьому явищу недостатньо враховують, що українське суспільство в основі своїй є демократичним, що ускладнює вплив на громадську думку в потрібному напрямку. Як результат, жодні методи чи навіть найякісніший контент не можуть переважити тренди, нав'язані нашим супротивником.

Ну, а якщо вже очевидно, що нічого з тих спроб щось вдіяти з ТікТок не виходить, то найлогічніше - просто заборонити широкий канал форматування української громадської думки ворожими спецслужбами. Закрити ТікТок в Україні. Іншого способу я просто не бачу.

Читайте також