Які наслідки настануть після інавгурації Трампа: чи змусить він Україну йти на компроміси та невигідні угоди з Путіним?
У вівторок, 26 листопада, Джо Байден оголосив про досягнення угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ліванською групою Хезболла, яка є проксі Ірану. Тепер існує надія, що цей крок сприятиме встановленню тривалого миру і в Газі.
Угоду про припинення вогню між Ізраїлем і Хезболлою, досягнуту завдяки зусиллям США та Франції, можна вважати яскравим досягненням Дональда Трампа. Так само, як і рішення Адміністрації Байдена, яке дозволяє Україні використовувати західну далекобійну зброю для атак на російські цілі. Це значно зміцнює позиції майбутньої американської влади у питанні тиску на Іран і Росію. Якщо угода про припинення вогню між Ізраїлем і Хезболлою залишиться недоторканою, Тель-Авів отримає можливість зосередити свої ресурси на інших фронтах, зменшуючи кількість конфліктів, з якими він стикається.
40-й президент США, республіканець Рональд Рейган, на якого покладає надії Трамп, вступив на посаду в умовах, схожих на сучасні. Йому був "подарований" важливий момент від попереднього президента Джиммі Картера у вигляді угоди з Іраном, що забезпечила звільнення 52 американських заручників 20 січня 1981 року. Тепер усе залежить від того, як команда Трампа скористається досягненнями, отриманими під час адміністрації Байдена. Адже навряд чи вдасться досягти угоди між Ізраїлем і ХАМАСом щодо звільнення заручників і перемир'я в Газі до інавгурації Трампа, запланованої на 20 січня 2025 року.
Крім того, за інформацією американських ЗМІ, коли президент Ізраїлю Ісаак Герцог зателефонував Трампу, аби привітати його з виборчою перемогою та підняти питання про звільнення 101 заручника, яких ХАМАС утримує з 7 жовтня 2023 року, Трамп відповів, що, ймовірно, більшість із них уже загинула. Схожі настрої можна спостерігати й у його прагненні швидко досягти угоди з Путіним, який не має наміру зупиняти військові дії, незважаючи на запевнення оточення Трампа в протилежному. Не секрет, що Трамп має схильність до пошуку спільної мови з авторитарними лідерами. Як повідомляє Reuters, його команда наразі розглядає можливість організації прямих переговорів між Трампом і Кім Чен Ином.
Під час свого першого президентського терміну Дональд Трамп тричі зустрічався з лідером Північної Кореї, проте його зусилля призвели лише до визнання диктатора на міжнародній арені. Що стосується його зустрічей з Володимиром Путіним, то таких було дві. Найбільш резонансною стала їхня бесіда в Гельсінкі в 2018 році, яка викликала обурення, адже Трамп надав перевагу словам російського президента над даними американської розвідки. З моменту інавгурації 20 січня 2025 року, Трамп, ймовірно, знову зустрінеться з Путіним, але навряд чи це принесе суттєві результати. Більш того, така зустріч може свідчити про його політичну слабкість. Проте команда Трампа та засоби масової інформації продовжують спекулювати на темі його бачення дипломатичного врегулювання конфлікту між Росією та Україною.
У цьому матеріалі ТСН.ua зібрав всю актуальну інформацію з цього питання на даний момент.
У липневому інтерв'ю з WELT Documentary колишній посол США в Німеччині та кандидат на посаду спецпредставника Трампа у питаннях врегулювання конфлікту між Росією та Україною Річард Гренелл зазначив, що для розуміння майбутньої політики США за Трампа слід звернутися до його першого терміну на посаді президента, оскільки вона залишиться подібною. Єдине, що може змінитися, це те, що Трамп наразі формує свою команду на основі абсолютної лояльності. Проте це не гарантує, що всі призначені особи залишаться на своїх посадах до завершення президентського терміну Трампа в 2028 році.
Крім того, залишаючись підприємцем, обраний 47-й президент США не має наміру значно посилювати жодну з політичних груп. За даними The New York Times, у колі Трампа присутні, щонайменше, три різні команди. Наприклад, нещодавно американські ЗМІ повідомили, що відразу після своєї інавгурації Трамп планує підписати указ, що забороняє трансгендерам служити в збройних силах. Це рішення отримало підтримку від Піта Гегсета, котрий був висунутий на посаду міністра оборони та є ведучим на Fox News. Проте, з іншого боку, Трамп запропонував кандидатуру Скотта Бессента на пост міністра фінансів — відкритого гея, мільярдера та інвестора, який довгий час співпрацював зі спонсором Демократичної партії Джорджем Соросом.
Які ще аспекти роблять кандидатуру Скотта Бессента цікавою? На фоні погроз Трампа ввести 60% мита на весь китайський імпорт та близько 100-200% на товари з Європейського Союзу, можна очікувати, що процес буде більш поступовим. Адже різке підвищення ввізних мит може призвести до стрімкого зростання інфляції. Саме зростання цін на споживчі товари під час президентства Байдена стало одним із ключових факторів, які спонукали американців голосувати за Трампа та республіканців. Після того, як Бессент висловив думку про необхідність поступового введення мит, Трамп у соціальних мережах оголосив, що спочатку планує ввести 10% тариф на китайські товари та 25% на імпорт з Канади та Мексики.
"Ці тарифи будуть діяти доти, поки наркотичні речовини, включаючи фентаніл, а також всі нелегальні мігранти не зупинять своє вторгнення в нашу країну", - зазначив Трамп у своєму повідомленні на платформі Truth Social. Він ігнорує попередження про те, що додаткові мита негативно вплинуть на американських виробників автомобілів, таких як General Motors, і можуть призвести до зростання цін на пікапи в США.
Отже, як видно, ключові заяви та обіцянки Трампа перед виборами піддаються змінам. Впровадження 60% мит на весь китайський імпорт одночасно вже не є реальним сценарієм. Подібна еволюція може спостерігатися найближчим часом і на міжнародній арені. Переговори з Північною Кореєю, що останнім часом стала стратегічним союзником Росії і отримує ще більше підтримки з боку Китаю, виявляться набагато більш складними. І що ж може запропонувати Трамп Кім Чен Ину, чого не зможуть дати Путін і Сі Цзіньпін? Під час першого президентського терміну Трампа жодні угоди Кім Чен Ин не реалізував.
Зараз, коли КНДР отримує від Росії нафту, продовольство, військові й, можливо, ядерні технології, у Адміністрації Трампа не так вже й багато важелів тиску на Пхеньян. До того ж, нещодавно американські аналітики встановили, що Північна Корея розширює завод із виробництва ракет, які Росія використовує для обстрілів України. Це також підвищує ризик виникнення конфлікту на Корейському півострові.
Те ж саме стосується й бажання Трампа швидко домовитися з Путіним про заморозку війни Росії проти України. Які б сигнали оточення обраного 47-го президента не надсилало Путіну, пропонуючи угоду по Україні в обмін на припинення "дружби" з Китаєм та Іраном, досягти цього буде вкрай складно. Маючи зараз перевагу на полі бою, Кремль навряд чи погодиться припинити бойові дії, маючи в запасі ще як мінімум рік, доки на складах не вичерпається радянське озброєння й не почнуться реальні проблеми в економіці.
До того ж, відмови від вступу України до НАТО та фактичної згоди на російську окупацію українських територій, про що неодноразово говорив віцепрезидент Трампа Джей Ді Венс та інші члени команди обраного президента США, Путіну замало. Нагадаємо, що восени 2022 року він незаконно записав чотири українські області в їхніх адмінмежах (які ЗС РФ не контролюють - ред.) до конституції РФ. До того ж, Путін постійно наполягає на так званих стамбульських домовленостях, як передумові початку будь-яких переговорів, які також передбачають суттєве скорочення ЗСУ, статус російської мови в Україні тощо. Тобто, виходять далеко за межі публічних пропозицій команди Трампа.
В даний час західні медіа та коментарі військових аналітиків демонструють песимістичні оцінки щодо стану української оборони на фронті. У звіті Королівського інституту об'єднаних сил (RUSI) підкреслюється, що навіть наявність можливості завдавати глибоких ударів по Росії за допомогою західних далекобійних систем не змінює критичну ситуацію для Сил оборони України, які страждають від нестачі піхоти. На думку аналітиків, це ускладнить утримання всієї довжини фронту. У репортажі CNN, посилаючись на захисників Покровська, також згадується про "критичну ситуацію з нестачею піхотинців, що ускладнює боротьбу і затримання ворога, поки безпілотники виконують свої завдання, внаслідок чого противник безперешкодно проникає у вразливі ділянки".
У програмі Fox News Sunday Майк Волтц, конгресмен з Флориди і кандидат на посаду радника з національної безпеки у Трампа, висловив стурбованість екс-президента щодо загострення конфлікту. Він зазначив, що рішення адміністрації Байдена надати Україні протипіхотні міни для стримування російських сухопутних сил на Донбасі нагадує тактику окопної війни, характерну для Першої світової війни. Проте, військові аналітики та експерти відзначають, що конфлікт між Росією та Україною вже давно набув характеру окопної війни, подібної до тих, що мали місце під час обох світових воєн.
"Це справжня м'ясорубка, де стикаються люди та персонал на цьому фронті. Трамп глибоко занепокоєний насильством, що триває там, і знову ставить питання: 'Як можна відновити стримування та забезпечити мир?'. Нам необхідно довести цю ситуацію до відповідального завершення. Потрібно відновити стримуючі механізми, встановити мир та запобігти ескалації, а не лише реагувати на її прояви", - зазначив Майк Волтц.
Трамп неодноразово стверджував, що зможе завершити конфлікт між Росією та Україною всього за 24 години, ще до своєї інавгурації 20 січня 2025 року. Однак він ніколи не розкривав деталей свого плану. Більше того, в його команді зростає переконання, що неможливо припинити військову підтримку України та вести мирні перемовини з Росією. Видання Politico зазначає, що хоча Трамп і висловлює бажання завершити війну, він не має наміру відмовляти Україні в постачанні зброї, оскільки це пов'язано з його особистими інтересами.
"Хоч би як мені хотілося вірити, що ми можемо вести переговори з тираном, я підозрюю, що ми обманюємо себе. Ви вірите, що цей тиран, якщо ви запропонуєте йому частину вільної країни, зупиниться? Я хотів би сказати, що є легкий вихід, але його немає", - заявив на Міжнародному безпековому форумі в Галіфаксі (Канада) сенатор Майк Раундз.
Попередній досвід спілкування з Путіним має нагадати Трампу, що будь-які переговори чи поступки в Кремлі будуть сприйняті як слабкість. Саме тому Путін зараз підвищує ставки, погрожуючи застосуванням ядерної зброї та ударами "новою" балістичною ракетою середньої дальності "орешник" (чи "кедр", як її назвали в ГУР Міноборони України). В розумінні Кремля, це "запрошення" Трампа до переговорів з Путіним на їхніх умовах.
За інформацією The Washington Post, ризик того, що після своєї інавгурації 20 січня 2025 року Трамп зупинить військову й фінансову допомогу Україні, а також прямий вступ Північної Кореї у війну на боці Росії, підштовхнули Адміністрацію Байдена надати ЗСУ дозвіл бити західними далекобійними ракетами вглиб території Росії і почати поставки протипіхотних мін, які можуть стримати просування ворожих сил на Донбасі. Проте, з іншого боку, всі ці рішення також підсилюють позицію Трампа та його команди на майбутніх переговорах з Росією. Як і нові санкції проти 50 російських банків, зокрема й "Газпромбанку", які призвели до найбільшого від березня 2022 року падіння курсу рубля.
Нещодавно, згідно з інформацією від Politico, Джо Байден звернувся до Конгресу з проханням виділити додаткові $24 мільярди на військову підтримку України та на компенсацію витрат на американське озброєння, яке було передано Збройним Силам України. Ці плани вже викликали критику з боку мільярдера Ілона Маска, власника SpaceX, який наразі має значний вплив на Дональда Трампа. Однак, незважаючи на його вплив, навряд чи він буде відповідати за зовнішню політику, адже очолить департамент, відповідальний за ефективність уряду. Проте, він не є частиною урядової структури, і всі його рішення підлягатимуть затвердженню Конгресом, що, ймовірно, буде складним завданням.
Експерти наполегливо радять не поспішати з висновками. Усе залежить від того, хто насправді в команді Трампа буде відповідати за політику щодо Росії та налагодження контактів з Москвою. Чи зможуть вони виступити проти обраного 47-го президента США, якщо їхні погляди не співпадатимуть? Адже вже відомо, що раніше радники Трампа з національної безпеки, такі як Герберт Макмастер і Джон Болтон, мали розбіжності з ним під час його першого терміну. Крім того, не секрет, що Трамп схильний запам’ятовувати думки тих, хто останнім відвідав його кабінет. Тому важливу роль відіграватимуть особи, які дійсно близькі до нього і зможуть надати поради стосовно ситуації з Росією та Україною.