Аналітичне інтернет-видання

Експертка вважає, що Сполученим Штатам слід впровадити "стратегію максимального тиску", щоб завершити конфлікт в Україні.

Трампу необхідно забезпечити додаткові важелі впливу, аби запросити Путіна до переговорів.

Сполученим Штатам Америки слід розглянути варіант стратегії "максимального тиску" у зв'язку з потенційними "мирними" переговорами з Російською Федерацією, які стосуються її агресії проти України. Таку думку висловлює політичний аналітик Аліна Полякова у своїй статті для видання Foreign Affairs.

Вона зазначає, що новообраний президент США Дональд Трамп висловив бажання укласти угоду з російським лідером Володимиром Путіним, підкреслюючи, що він "правий у своєму прагненні встановити тривалий та стабільний мир у конфлікті", що в Україні забрав життя сотень тисяч людей і суттєво вплинув на глобальну геополітичну ситуацію.

Однак для реалізації цієї цілі керівництву необхідно спочатку запросити російську сторону до переговорів, готових до істотних компромісів, що забезпечать не лише тимчасове, а й довгострокове припинення вогню, зазначається в документі.

За думкою авторки, для того щоб вести переговори з Москвою з позиції сили, Трампу необхідно буде створити значно більше важелів впливу на Росію, ніж ті, що на даний момент є у Сполучених Штатів.

"Другий Білий дім Трампа добре підготовлений до реалізації стратегії, яка досягне саме цього: кампанії максимального тиску. Під час свого першого терміну Трамп застосовував такий підхід проти Ірану. І тепер, щоб досягти миру та відновити глобальне лідерство США перед лицем посилення авторитарної агресії, він повинен застосувати ту ж стратегію до Росії".

На думку оглядачки, план максимального тиску змусить росіян сісти за стіл переговорів - до чого у них наразі мало стимулів - і водночас дозволить адміністрації Трампа сформувати порядок денний. Крім того, це відкоригує підхід адміністрації Байдена, яка була надто обережною, не мала чіткої стратегії та досягла надто мало і надто пізно для України.

"Більше того, скориставшись економічною, політичною та військовою вразливістю Росії, Сполучені Штати зможуть покарати противників США, таких як Китай та Іран, які забезпечують багато військових потреб Росії. Лише шляхом максимального тиску нова адміністрація може перетворити сьогоднішню тяжку війну на виснаження на стабільний мир", - пише авторка.

Вона також вважає, що США мають у своєму розпорядженні багато доступних політичних інструментів, які вони повинні використовувати у своїй кампанії максимального тиску на Росію:

"По-перше, Вашингтону необхідно підсилити економічні обмеження, зокрема в банківській та фінансовій сферах Росії. ... Крім того, Вашингтон має вжити додаткових заходів для розширення дії вторинних санкцій, які стосуються третіх осіб."

На переконання авторки, адміністрація Трампа могла б застосувати вторинні санкції з метою завдання шкоди китайським компаніям, які активно підтримують Росію, а також китайським фінансовим установам, що забезпечують фінансування для РФ.

"Ці обмеження виявляються надзвичайно дієвими, оскільки змушують компанії, які працюють за межами Росії або в інших країнах, що співпрацюють з Росією, робити вибір між Вашингтоном і Москвою. Більшість із них, ймовірно, віддасть перевагу зберегти доступ до великого американського ринку, а не до зменшуваного російського," - зазначається в статті.

Авторка підкреслює, що в умовах введення США більш суворих економічних санкцій, спрямованих на "обмеження" російської економіки, важливо вжити заходів, які збільшать витрати Росії на військові дії в Україні. Таким чином, в найближчій перспективі адміністрація Трампа повинна активно використовувати "будь-які доступні фінансові ресурси" для постачання Києва засобами протиповітряної оборони та ракетами великої дальності. Окрім цього, Вашингтон має продовжувати тиснути на європейські держави.

Зокрема, Німеччина вирішила не постачати Україні свою дальнобійну ракетну систему Taurus, мотивуючи це занепокоєнням щодо можливого загострення конфлікту. Такі дії нададуть Москві зрозуміле сигналізування, що загроза використання ядерної зброї не зупинить США від збільшення зусиль у війні. Додатково, адміністрація Трампа повинна донести, що подальше загострення з боку Росії може спонукати до вжиття заходів, які врешті-решт будуть на шкоду інтересам Росії, наприклад, можливості вступу України до НАТО, зазначає авторка.

Вона вважає, що разом із кампанією економічного і військового тиску, Сполучені Штати повинні здійснювати політичний тиск на своїх європейських партнерів, аби ті погодилися на передачу Україні заморожених російських активів. Водночас, максимальний тиск може спонукати російську сторону до переговорів, проте це буде лише початковим етапом на шляху до тривалого миру в Україні та в усій Європі.

"Вашингтон має наполягати на тому, щоб представники України та Європи ширше брали участь у переговорах, оскільки успіх угоди залежатиме від прийняття та виконання умов угоди як Україною, так і її європейськими партнерами".

За словами експерта, під час обговорення угоди щодо завершення війни Сполученим Штатам варто відкласти питання про членство України в НАТО.

На сьогоднішній день основним викликом, з яким стикаються Сполучені Штати, є формування позиції сили щодо Росії. Це, в свою чергу, повинно спонукати Москву до компромісу і передати чіткий меседж Китаю, Ірану та Північній Кореї. У контексті зростаючої геополітичної нестабільності досягнення стійкого миру в Україні стане потужним сигналом не лише для противників США, але й для світової спільноти, що Сполучені Штати знову стали активним гравцем на міжнародній арені, - зазначає автор статті.

Переговори між новообраним президентом США Дональдом Трампом та російським лідером Володимиром Путіним можуть відбутися тільки за умов, які диктує США. Таку думку висловив Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України.

На його думку, Трамп прагне здобути певні вигоди від зустрічі з Путіним та від втілення запропонованого сценарію.

Володимир Путін раніше висловив свою готовність зустрітися з Дональдом Трампом "в будь-який момент". Він додав, що відкритий до "діалогу та компромісів" у відносинах з Україною.

Читайте також