Аналітичне інтернет-видання

Трамп має намір знизити ціни на нафту. Наскільки це здійсненно і які наслідки це матиме для Росії?

Коридор 30-40 доларів за барель нафти може стати смертельним для російської видобувної промисловості та економіки. Чи можливо знизити ціни до цього рівня?

У ході виборчої кампанії Дональд Трамп акцентував увагу на енергетичній політиці, обіцяючи зменшити бюрократичні бар'єри та заохотити американських нафтових виробників до розширення видобутку.

Ключова мета такого кроку - зниження цін на пальне для споживачів у США. Однак падіння вартості нафти вплине не лише на ситуацію в Штатах, а й на світовий ринок. Зокрема - на Росію, яка грошима від експорту вуглеводнів фінансує війну проти України.

Чи збирається Трамп виконувати свою передвиборчу обіцянку? Що для цього треба зробити та якими можуть бути наслідки для військової машини Кремля?

Bore, sweetheart, bore!

У одному з інтерв'ю перед виборами Трамп поділився своїм уявленням про енергетичне майбутнє США, заявивши: "Ми будемо бурити, маленька! Бурити". Ця фраза, що в оригіналі звучить як "Drill, baby, drill", швидше за все, стала найрезонанснішою обіцянкою республіканця у рамках своєї програми щодо енергетичної політики країни.

В цілому, він пообіцяв розширити програми у сфері нафти та газу з метою "активізації видобутку внутрішніх енергетичних ресурсів, зменшення підвищення цін на бензин, дизельне паливо та природний газ, підтримки енергетичної безпеки союзників США по всьому світу, скасування соціалістичного 'Зеленого нового курсу' та забезпечення того, щоб Сполучені Штати ніколи більше не залежали від іноземних постачальників енергії".

Проте, обіцянки політиків, дані під час виборів, після здобуття влади часто виявляються лише порожніми словами.

Чи має намір новообраний президент США втручатися у формування цін на енергоносії? За словами Володимира Дубовика, директора Центру міжнародних досліджень, Трамп, ймовірно, прагнутиме знизити вартість нафти, щоб зменшити ціни на паливо, оскільки це питання викликає значний занепокоєння у більшості американців.

"Трамп не раз казав, що за президентства Байдена ціни зросли, а він буде лідером, за якого вони впадуть. Тоді він реалізує свою обіцянку і зможе сказати американцям: "Бачите, вам вже краще жити, ніж за Байдена". Завдяки цьому він консолідує підтримку, яку щойно отримав", - вважає Дубовик.

Ця стратегія вплине на російський нафтовий сектор та фінансові надходження до бюджету агресора. "Якщо ціна нафти становить 100 доларів за барель, Путін може продовжувати війну, але при 40 доларах це стає неможливим", - підкреслив Трамп у своїй промові в Економічному клубі Нью-Йорка у вересні 2024 року.

Чи можливо знизити ціну на нафту до такого рівня і що для цього треба зробити?

Нафта за 40 доларів: чи можливо це насправді?

Опитані ЕП експерти вважають, що такий сценарій реалістичний, але Штати не зможуть зробити це самостійно. Для суттєвого зниження цін треба заручитися підтримкою інших найбільших виробників нафти. Хто входить до цього переліку?

Згідно з інформацією Управління енергетичної інформації, США протягом останніх шести років займають лідируючу позицію в нафтовому виробництві, досягаючи середнього добового видобутку 12,9 мільйона барелів. Найвищий показник у 13,3 мільйона барелів був зафіксований у грудні 2023 року. На другій позиції знаходиться Росія з видобутком 10,1 мільйона барелів, а третє місце посідає Саудівська Аравія з 9,7 мільйона барелів.

У 2023 році на три найбільші гравці припали 40% світового видобутку нафти або 32,8 млн бар на добу. До провідної десятки країн-виробників також увійшли Канада, Ірак, Китай, Іран, Бразилія, Об'єднані Арабські Емірати та Кувейт.

"Необхідно координувати збільшення видобутку. Дії лише з боку США навряд чи зможуть знизити ціну на нафту до 40 доларів за барель. Важливо вести переговори насамперед із Саудівською Аравією, з якою у Трампа традиційно склалися звичні добрі стосунки. Якщо він щиро звернеться з проханням, думаю, саудити можуть проявити готовність піти на поступки. Можливо, це буде тимчасове рішення, але воно зможе сприяти зниженню цін на нафту," - висловив свою думку Дубовик.

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар підтверджує цю думку. "Ціни на рівні 30-40 доларів за барель є критичними для російської нафтової індустрії та її економіки, однак для досягнення реального ефекту необхідно підтримувати цей рівень цін принаймні три роки. Лише тимчасове зниження вартості, після якого ціни можуть знову зрости, не принесе суттєвих результатів. Безумовно, це призведе до зменшення надходжень до бюджету агресора, але наслідки не будуть катастрофічними," - зазначає експерт.

За його словами, такий ціновий коридор створить проблеми й нафтовидобутку США, передусім сланцевому, собівартість якого значно вища, ніж у Росії.

Ще один ключовий фактор - це Китай. Зниження цін на нафту спонукатиме до економічного зростання цієї країни. "Для Трампа Китай є головним супротивником, якого потрібно економічно ослабити", - зазначає президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ".

"Перспективи, які окреслив новообраний президент США, виглядають стривожливо для Росії та Ірану, які потребують фінансування для війни, але реалізація цих планів залишає багато запитань", - зазначає Гончар.

За висловлюванням експерта Геннадія Рябцева, ціна нафти Brent у 60 доларів за барель для Путіна є досить обтяжливою, 50 доларів створюють серйозні проблеми, а 40 доларів – це вже справжня катастрофа.

"Я б не стверджував, що це зупинить конфлікт, адже Путін, навпаки, робить ставку на продовження війни. Війна дозволяє Кремлю уникати відповідей на численні питання, які, в свою чергу, ніхто з російських громадян не ставить. Як тільки бойові дії завершаться, ці питання неодмінно виникнуть", - зазначає Рябцев.

На даний момент це лише слова. Реалізація цієї стратегії, за словами експертів, можлива завдяки близьким зв'язкам і позитивним відносинам Трампа з королівською сім'єю Саудівської Аравії, які зазвичай були напруженими у відносинах з демократами та Байденом.

Саудівські нафтові компанії без проблем можуть підвищити обсяги видобутку. Трамп також висловлював намір скасувати обмеження для стимулювання виробництва, тому цілком ймовірно, що це стане реальністю. "Залишається лише дочекатися практичних результатів", - зазначає фахівець.

Як справи в Росії

Незважаючи на зниження цін на нафту марки Brent з понад 90 доларів за барель у квітні 2024 року до приблизно 70 доларів за барель на 14 листопада, а також на введені проти Росії санкції, Кремль продовжує стабільно отримувати значні доходи від експорту нафти. Російський сорт Urals торгується зі знижкою приблизно 10 доларів за барель у порівнянні з Brent.

Наприклад, у вересні Росія отримала 14,7 мільярда доларів від експорту нафти, згідно з інформацією, наданою Russian Oil Tracker від KSE Institute. Ця цифра на 600 мільйонів доларів нижча, ніж у серпні, коли доходи від експорту нафти становили 15,3 мільярда доларів.

Ключовими імпортерами російської нафти залишаються Індія, Китай і Туреччина, на які припадають близько 98% від загального обсягу експорту. Незначне падіння нафтових доходів росіян в останні місяці пов'язане саме із зниженням світових цін. При цьому тіньовий танкерний флот Кремля, попри посилення санкцій з боку США, Євросоюзу та Великої Британії, залишається величезною проблемою.

Як зазначає KSE Institute, активне використання Росією танкерів з тіньового флоту призвело до того, що обходити цінові обмеження на нафту стало звичним явищем для Москви. Наприклад, у вересні з російських портів вирушили 112 тіньових танкерів, які перевезли нафту. Додатково, два надвеликі танкери для сирої нафти (VLCC), які не можуть завантажуватися в російських портах через свої великі розміри, були використані для перекачування нафти з одного судна на інше (STS).

Згідно з оцінками KSE Institute, Російська Федерація отримуватиме доходи від нафтопродажу в розмірі 187 мільярдів доларів у 2024 році, враховуючи поточні цінові фактори та санкційні обмеження, а в 2025 році ця сума знизиться до 143 мільярдів доларів.

"Слабке дотримання санкцій може збільшити доходи до 190 мільярдів доларів та 174 мільярдів доларів у 2024 і 2025 роках відповідно. Необхідні рішучі дії країн коаліції для стримування тіньового флоту", - наголошують аналітики KSE.

Представник уряду в розмові з ЕП підкреслює, що Трамп має вжити заходів для посилення санкцій щодо російської нафтогазової індустрії та їхнього нелегального флоту. Чи реалізує він ці плани?

"На старті каденції новообраного президента США не слід очікувати значних санкцій. Я сумніваюся, що Трамп розпочне з цього, скоріше за все, він прагнутиме поступово зняти обмеження. Багато що залежатиме від переговорів з Москвою стосовно завершення конфлікту в Україні. Якщо ситуація не буде відповідати планам Трампа, тоді можуть бути розглянуті інші інструменти тиску та впливу", - підсумував Дубовик.

Читайте також