Аналітичне інтернет-видання

У Києві відбулася презентація книги "Судові справи про воєнні злочини".

Цей посібник призначений для використання громадськими діячами та журналістами.

Інститут вивчення війни та миру (IWPR) представив новий посібник під назвою "Судові процеси щодо воєнних злочинів". Інформацію про це озвучила юристка Оксана Максименюк, представляючи Інститут розвитку регіональної преси, під час пресконференції в Укрінформі.

"Окрім майже 160 тисяч офіційно зареєстрованих воєнних злочинів, в Україні ще багато тих, хто не звернувся. Це стосується тих, хто виїхав після окупації, а також тих, хто зараз перебуває на окупованих територіях. Це території, щодо яких неможливо отримати заяви про вчинення злочинів або провести розслідування... Як має відбуватись процес, ми намагались показати у цьому посібнику", -- сказала Максименюк.

За словами адвоката, цей посібник буде корисним для представників громадських організацій та журналістів. У ньому, зокрема, розглядаються поняття воєнних злочинів, функції міжнародних судів та доступні механізми для притягнення воєнних злочинців до відповідальності.

"Необхідно пам'ятати, що справедливість полягає у покаранні тих, хто винен. В іншому випадку, суспільство може втратити віру в доцільність звернення до правоохоронних органів," -- підкреслила Оксана Максименюк.

Одночасно, Олександр Павліченко, представник Гельсінської групи з прав людини, підкреслив важливість того, щоб суспільство зосередило свою увагу насамперед на жертвах воєнних злочинів.

Державна політика повинна максимально компенсувати фізичні, матеріальні та моральні втрати. Наша організація зосереджена на наданні правової допомоги. На 2025 рік ми плануємо подати 203 справи до Європейського суду з прав людини. Це означає, що ми маємо забезпечити якісну роботу над усіма нашими справами, які перебувають на розгляді в ЄСПЛ. Це закріплення правових фактів, яке в подальшому може стати важливим, якщо Російська Федерація змінить свою позицію і почне виконувати рішення міжнародних судів, -- підкреслив Павліченко.

На 20 листопада 2024 року було зафіксовано більше 140 тисяч військових злочинів, скоєних Росією під час масштабного вторгнення в Україну.

Згідно з інформацією, наданою Юрієм Бєлоусовим, керівником Департаменту протидії злочинам, скоєним в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора, українські правоохоронні органи щоденно реєструють від 200 до 300 нових злочинів.

Читайте також