Перемоги проросійського кандидата на виборах у Румунії викликали занепокоєння стосовно потенційних наслідків для НАТО та Європейського Союзу, повідомляє видання Politico.
З'явився ризик приєднання Бухареста до "промосковського табору".
У Брюсселі б'ють на сполох після того, як ультраправий проросійський кандидат, який "з'явився нізвідки", став лідером у першому турі президентських виборів у Румунії в неділю, 24 листопада, пише Politico.
Тріумфи ультраправого кандидата Келіна Джорджеску породили занепокоєння, що Москва може спробувати залучити Румунію — країну, яка є членом НАТО та ЄС, а також важливим гравцем Центрально-Східної Європи з населенням у 19 мільйонів.
Реформістка Елена Ласконі, яка зіштовхнеться з Джорджеску у другому турі виборів 8 грудня, попереджала, що румуни повинні згуртуватися, аби зупинити повернення країни під вплив Росії. Ласконі закликала не дозволити розчаруванню в нинішній владі "стати вразливістю, якою скористається РФ".
Результати першого туру виборів стали несподіваними, оскільки Румунія вважається надійним партнером у Європейському Союзі та НАТО. На відміну від таких країн, як Угорщина, Словаччина та Болгарія, які стикаються з серйозними викликами в питанні верховенства права і виявляють проросійські настрої. Якщо Бухарест обере більш антиєвропейський і проросійський курс, це може суттєво підриваючи функціонування ЄС, ускладнюючи досягнення єдиного рішення серед його держав-членів.
Джорджеску, що не є членом жодної політичної партії, у багатьох аспектах відповідає характеристикам правого радикального популіста 2024 року: він висловлюється відверто, уникає "західної ортодоксії", піддається критиці з боку провідних медіа, а також має скептичне ставлення до Європейського Союзу та НАТО...
"На думку румунського депутата Європарламенту Зігфріда Мурешана, результати цього непомітного, але радикального проросійського кандидата є складовою частиною гібридної війни, яку Росія веде проти європейської демократії."
Дійсно, несподіваний результат першого туру виборів у Румунії збігається з ширшими спробами Росії залучити країни всередині Європейського Союзу або сусідні з ним держави до промосковського табору.
Спостерігачі висловлювали занепокоєння щодо можливих спроб маніпуляцій результатами недавніх виборів у Молдові та Грузії. Водночас угорські та словацькі лідери, які входять до складу Європейського Союзу, вже висловлюють проросійські позиції. Якщо на наступних парламентських виборах перемогу здобуде колишній прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш, існує ймовірність, що Чехія також може приєднатися до цього тренду.
"Якщо ви спостерігаєте за діями росіян у цій частині світу, то вам стане зрозуміло, що Румунія має для них величезне значення," - зазначає експерт Мілан Ніч.
Досі Румунія, яка межує з Україною, відігравала допоміжну роль у підтримці Заходом Києва. Війна, наприклад, підвищила стратегічну важливість авіабази "Міхаїл Когелнічану".
Однак усе може докорінно змінитися, якщо перемогу здобуде Джорджеску.
Тривогу викликає можливість зовнішнього втручання у вибори в Румунії, оскільки Джорджеску здобув лідерство в першому турі, отримавши 22,9% голосів, незважаючи на відсутність підтримки з боку будь-якої партії і низькі рейтинги в опитуваннях.
"На думку аналітика Мілана Ніча, він виник унаслідок вакууму в румунській політиці та, ймовірно, завдяки фінансуванню з російських джерел."
Ласконі отримала в першому турі друге місце з 19,2% голосів.
Євродепутат Мурешан, відомий представник консервативної Європейської народної партії, провів паралель між Румунією та Молдовою, де проєвропейський президент Мая Санду неодноразово попереджала про спроби Росії вплинути на вибори в її країні на користь промосковських кандидатів.
"Три тижні тому Молдова відмовилася від цього впливу і обрала президента, орієнтованого на Європу. Тепер румунам варто наслідувати цей приклад," - зазначив Мурешан.
Зараз у Брюсселі побоюються, що у другому турі виборів 8 грудня перемогу може здобути Джорджеску, а це може додати Румунію до дедалі ширшого списку країн, лідери яких критично ставляться до ЄС і НАТО та приязні до російського диктатора Владіміра Путіна. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, наприклад, критикують надання допомоги Україні.
Джорджеску розкритикував той факт, що США розмістили протиракетний щит на території Румунії, і назвав Путіна "людиною, яка любить свою країну".
"Це сигнал тривоги - всього лише один з численних," - зазначив аналітик Ніч.
Генеральний секретар Європейської народної партії Танасіс Баколас висловив занепокоєння, що досягнення Джорджеску свідчать про посилення "екстремістських" тенденцій в усій Європейській Союзі.
"Ця боротьба з популізмом і екстремізмом є безкінечною," - підкреслив він.
Не всі, однак, сильно стурбовані тим, що наступним лідером Румунії стане Джорджеску. Колишній президент Румунії (2004-2014 роки) Траян Бесеску не вірить у перемогу Джорджеску в другому турі та вважає що румуни загалом усе ще "дуже позитивно" ставляться до ЄС і НАТО. Але він попередив: румунські виборці "розлючені" через те, що корупція повернулася в їхню країну і система правосуддя знову опинилася під політичним контролем.
За словами Бесеску, це може стати причиною невдачі правлячих партій у парламентських виборах.
"Те, що дві партії [в керівній коаліції] зробили за останні два роки - це катастрофа. Я підозрюю, що вони втратять владу", - сказав колишній президент, маючи на увазі Соціал-демократичну партію і Національну ліберальну партію.
Після свого успіху в неділю Джорджеску заручився підтримкою ультраправого політика Джорджа Сіміона. Якби він отримав усі голоси Сіміона у другому турі, то набрав би 36,82%.
Чимало аспектів залежатимуть від того, чи змінять свої погляди певні прихильники "традиційного напрямку" і почнуть підтримувати несподіваного лідера першого туру, підкреслює видання.