Аналітичне інтернет-видання

У столиці Туреччини, Анкарі, пройшла наукова дискусія, присвячена злочинам, скоєним Росією проти українців та кримських татар.

У Анкарі, в рамках університету Хаджи Байрам Велі, пройшла панельна дискусія, присвячена темі "Російський гніт в Україні та Криму: Голодомор, окупація, вигнання і збройний конфлікт".

Під час відкриття обговорювалися історичні факти систематичних утисків і репресій, які Росія здійснювала щодо України, українців, кримських татар та інших національних груп. Серед них можна згадати колективізацію, голодомори в Україні, сталінські репресії, депортацію кримськотатарського народу, а також нищення національної ідентичності та мови, спотворення історичних фактів і багато іншого. Безкарність за вчинені злочини призвела до окупації українських територій, включаючи Крим, де досі тривають порушення прав людини та злочини проти українців і кримських татар.

"Кримський півострів залишається під контролем Росії вже десять років, а між Росією та Україною триває кровопролитна війна протягом останніх трьох років. У країні, відомій сьогодні як Російська Федерація, можуть змінюватися уряди, лідери та навіть назви. Проте їхня шовіністична та експансіоністська політика залишається незмінною. Саме з цими діями пов'язані всі найтрагічніші події, що відбувалися в Криму," - зазначив у своїй промові лідер кримськотатарського народу та народний депутат України Мустафа Джемілєв.

Лідер кримськотатарського народу підкреслив, що нинішній конфлікт є не лише збройною сутичкою, а складовою частиною імперської агресії, що має на меті знищення української незалежності та культурної самобутності. Він звернув увагу на те, що війна Росії проти України повинна бути завершена з урахуванням відновлення територіальної цілісності нашої держави, включаючи Крим. Основою для досягнення цього є Формула миру, запропонована президентом Зеленським, яка відповідає міжнародним правовим нормам.

На жаль, в умовах війни відвідування України, зокрема Києва, стало надзвичайно складним, що також призвело до зменшення співпраці між університетами та ускладнило участь у культурних і наукових заходах. Тому ми щиро сподіваємося на швидке завершення цієї війни та несправедливої окупації, щоб відновити територіальну цілісність України і встановити мир, - зазначив у своїй вступній промові декан факультету адміністративних наук університету Хаджи Байрам Велі в Анкарі, професор Фират Пурташ.

У панельній дискусії на тему "Російське гноблення в Україні та Криму: Голодомор, окупація, вигнання та війна" взяли участь науковці з України та Туреччини. Серед них – докторка наук, викладачка Карабюкського університету Юлія Білецька, доктор наук, викладач Кападокійського університету Валерій Морква та докторка наук, викладачка Анкарського університету соціальних наук Тутку Айдин. Модератором заходу стала активістка Гьонюль Шамильно.

Подію організували університет Хаджи Байрам Велі спільно з посольством України в Туреччині.

На відкритті наукової панелі була присутня делегація України у складі представників групи з міжпарламентських зв'язків з Туреччиною, які перебувають в країні з візитом, народних депутатів Верховної Ради України, Мустафи Джемілєва, Олега Синютки, Миколи Княжицького та Ахтема Чийгоза.

Перед початком наукової панелі представник українського парламенту провів зустріч з ректором університету Хаджи Байрам Велі.

Згідно з повідомленням Укрінформу, 23 листопада в Анкарі, Стамбулі та ряді інших міст Туреччини, де проживають українські громади, пройшли заходи на честь пам'яті жертв Голодоморів в Україні.

Читайте також