Якщо Захід не надасть підтримку Україні в даний момент, він ризикує зіткнутися з конфліктом, який охопить увесь світ - The Observer.
На Заході почали все більше розуміти, що війна Росії в Україні є небезпечною для всього світу.
The Observer, тижнева англійська газета, що є частиною групи The Guardian, опублікувала значний матеріал на своїй платформі, присвячений Україні та її відносинам із західними державами, зокрема Сполученими Штатами, на яких акцентується особлива увага. У редакційній статті висловлюється думка стосовно російської агресії, яка характеризується так: Захід ризикує зіткнутися з набагато серйознішим конфліктом, якщо не надасть підтримки Україні в цей критичний момент. Видання підкреслює, що мова йде не лише про теперішній конфлікт: фактично триває неоголошена таємна війна.
Чималий акцент видання зроблено на ставленні до цієї війни президента США Дональда Трампа, який щойно з тріумфом увійшов до Білого дому.
Спроба Дональда Трампа минулого тижня вплинути на Володимира Путіна з метою припинення конфлікту в Україні, що триває вже майже три роки, є позитивним знаком. Протягом своєї передвиборчої кампанії в США кандидат від республіканців неодноразово висловлював занепокоєння щодо витрат на військову підтримку Києва. Він також заявляв, що війна не розпочалася б, якби він залишався в Білому домі, і підкреслював, що може вирішити цю ситуацію "за 24 години".
Мабуть, тут із Трампом можна посперечатися, та він сам згодом довів неспроможність своїх зарозумілих слів.
Трамп завжди уникав особистої критики щодо Путіна, і характер їхніх взаємин залишався загадкою протягом тривалого часу. Ця таємничість триває й досі, як підкреслює видання. Проте, після початку свого другого терміну в якості президента США, його тон і акценти зазнали помітних змін. Відзначаючи це, Трамп заявив, що відсутність готовності Путіна до безумовних переговорів несе загрозу для Росії так само, як і для України. "Я вважаю, що він має укласти угоду. Він руйнує свою країну", – наголосив він. Далі послідували відкриті погрози: Трамп підкреслив, що російська економіка перебуває на межі краху. Путін повинен "прийняти рішення зараз і завершити цю безглузду війну", інакше йому доведеться зіткнутися з американськими тарифами, податками та новими санкціями. "Ми можемо зробити це легко або важко – а легкий шлях завжди кращий".
Стосовно президента США The Observer доволі нещадний і недовірливий, як, утім, і тоді, коли він згадує українського президента, наголошуючи на його вмінні бити в одну точку. Нереальні обіцянки Трампа для реально мислячих людей здаються дивними.
"У своїй інавгураційній промові Трамп виставив себе глобальним миротворцем. Але навіть цей самозакоханий нарцис повинен розуміти, що його обіцянка закінчити війну відразу була абсурдною. Що, схоже, змінило його мислення, так це старанне і вміле лобіювання Володимира Зеленського. Президент України вже кілька місяців доносить до людей одну просту думку: Росія почала війну, Київ готовий до переговорів, проблема - у Путіні. Один із його найпереконливіших аргументів, принаймні у свідомості Трампа, полягає в тому, що конфлікт шкодить бізнесу і завдає шкоди економічним інтересам США.
Ще одна стратегія Зеленського полягає в безсоромних компліментах, поєднаних із хитрістю. Нещодавно він охарактеризував Трампа як "рішучого" лідера та привітав його з політикою "мир через силу". Проте ця стратегія в основному була розроблена і реалізована саме Зеленським. Вона полягає у максимізації можливостей України шляхом термінового і широкомасштабного постачання західної зброї, ракет і боєприпасів, щоб протистояти наступаючим російським військам, одночасно зміцнюючи свою позицію на майбутніх переговорах. Європейські союзники по НАТО, зокрема Велика Британія, підтримують цю стратегію. Таким чином, Зеленський фактично залучив Трампа до своєї гри.
Трамп, ймовірно, продовжить виступати проти нових багатомільярдних пакетів військової допомоги для України, вважає видання. Однак, його власна риторика може неочікувано підштовхнути його у цьому напрямку. У своїх недавніх висловлюваннях Путін відкинув можливість введення нових санкцій та підтвердив свою готовність до особистих переговорів. Хоча він не проти отримувати компліменти, можливо, він також намагається підпорядкувати собі інших. Путін охарактеризував Трампа як "розумного" та "мужнього" чоловіка. Можливо, він сподівається обманути його. А можливо, він має підстави так думати – і це викликає серйозне занепокоєння в Україні та Європі.
Саме тому заклик Зеленського до зброї, до досягнення миру через силу, має бути почутий і прийнятий до дії. Причина в тому, що Путін уже не один, і це має насторожити весь інший світ.
Всупереч прогнозам Трампа про крах Росії, Путіну допомогли обіцянки про незмінну підтримку з боку голови КНР Сі Цзіньпіна, нещодавно підписаний пакт про стратегічне партнерство з Іраном і готовність Північної Кореї відправити своїх невдалих солдатів помирати в м'ясорубці на Донбасі. Готуючись до мирних переговорів, ініційованих США, Путін також уточнює і розширює умови Москви. Досі Росія наполягала на збереженні окупованих нею 20 % української території і на забезпеченні нейтралітету майбутнього, роззброєного у військовому відношенні, "денацифікованого" уряду в Києві.
Але Путін щиро вірить у свою перемогу, тому тепер він відкидає можливість укладення початкової угоди, яка "заморозить" конфлікт. За його словами, для того, щоб припинення вогню відбулося, Київ повинен спочатку прийняти всі умови Москви - і апетити при цьому все більше зростають. А міністр закордонних справ Путіна Сергій Лавров зажадав повністю перебудувати "загальні механізми безпеки" в Європі, щоб врахувати довгострокові занепокоєння Росії. Словом, розмова більше не йде тільки про війну в Україні.
Сьогодні Путін позиціонує свою державу як учасника глобальної боротьби проти міжнародного порядку, що підлягає контролю з боку США, який стає все більш напруженим. Він та його прибічники намагаються підривати цей порядок. У такій складній ситуації лідери, як Трамп, Кейр Стармер та інші представники НАТО, мають знайти способи адаптуватися або ризикують опинитися в кризі.
Саме тому важливо, щоб заклик президента Зеленського до збройної підтримки та досягнення миру через силу був почутий і реалізований на практиці. Лідер Лейбористської партії, Стармер, вірно зазначив під час своїх недавніх поїздок до України та Польщі, що союзники мають подвоїти зусилля для підтримки Києва, щоб досягти "миру на умовах України". Голова НАТО, Марк Рютте, також правий, закликаючи до збільшення національних оборонних витрат. Президент Зеленський підкреслює важливість усвідомлення всієї серйозності російської загрози, закликаючи Європу виконати свої міжнародні зобов'язання та бути готовою, наприклад, розгорнути десятки тисяч військових в Україні для забезпечення припинення вогню та стримування подальшої агресії.
Можливо, Трамп починає розуміти, що безсмертний мир стане неможливим, якщо Путін здобуде перемогу.
Нагадуємо, що Володимир Путін активізує свою таємну війну, що включає саботаж, вбивства та дезінформацію. У той же час європейські держави в основному зосереджуються на оборонних заходах: покращенні обміну розвідувальною інформацією та спостереженням, рішучому засудженні можливої агресії з боку Москви, а також укріпленні інфраструктури для підвищення її стійкості.
Європа усвідомлює необхідність рішучішої реакції, однак поки не змогла визначити адекватні заходи для протидії Путіну, що дозволяє йому відчувати себе без наслідків.