Аналітичне інтернет-видання

З Трампа знімають федеральні звинувачення напередодні його другого президентського терміну.

Обраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп не стане федеральним підсудним після своєї інавгурації, яка відбудеться 20 січня.

У понеділок окружна суддя США Таня Чуткан у Вашингтоні швидко відхилила звинувачення в тому, що Трамп незаконно намагався скасувати поразку у 2020 році. Вона зробила це після того, як спецпрокурор США Джек Сміт визнав у суді, що політика Міністерства юстиції виключає переслідування чинного президента.

Сміт також подав апеляцію до суду в Атланті, де попросив виключити Трампа з процесу апеляції. Раніше прокурор ініціював апеляцію з метою відновлення звинувачень щодо Трампа, який, як стверджують, зберіг сотні конфіденційних документів національної безпеки у своєму флігель на узбережжі Флориди після завершення його президентського терміну в 2021 році.

Прокурор висловив свою підтримку основі обох обвинувачень проти Трампа, проте зазначив, що ці звинувачення повинні бути відкликані.

На платформі Truth Social Дональд Трамп висловився: "Ці справи, як і всі інші, з якими мені довелося стикатися, є безпідставними та неправомірними, і їх не мали б ініціювати".

Він зазначив, що більше 100 мільйонів доларів, отриманих від платників податків, "були витрачені безглуздо в кампанії Демократичної партії проти мене як їхнього політичного суперника. Це було політичне викрадення, і це один з найнижчих моментів в історії нашої країни, коли таке могло трапитися. Проте я залишився стійким і все ж здобув перемогу, незважаючи на всі труднощі".

Під час виборчої кампанії Трамп пообіцяв, що якщо його оберуть на другий термін, він звільнить Сміта "за дві секунди" після того, як знову стане президентом. Але американські ЗМІ повідомляють, що Сміт планує покинути Міністерство юстиції до того, як Трамп вступить на посаду.

У справі, що розглядається в суді Вашингтона, республіканця Дональда Трампа звинувачують у тиску на державних службовців з метою зміни підсумків виборів 2020 року, на яких перемогу здобув демократ Джо Байден. Також йому закидають розповсюдження неправдивої інформації про те, що Байден виграв виключно завдяки масовим фальсифікаціям і порушенням виборчого процесу.

Прокурор звернувся до Чуткана з проханням закрити справу, при цьому залишивши відкритою можливість відновлення обвинувачень після того, як Трамп завершить свій другий термін у січні 2029 року.

Справи Сміта так і не дійшли до суду, тому деякі американські правники стверджують, що Трамп, коли він знову вступить на посаду, може спробувати помилувати себе, щоб завершити свої юридичні проблеми. Цього раніше не робив жоден президент.

У Атланті Сміт звернувся до федерального апеляційного суду з проханням виключити Трампа зі статусу співвідповідача в апеляції, поданій спеціальним прокурором щодо рішення судді окружного суду США Ейлін Кеннон.

Кеннон відмовилася розглядати справу про секретні документи, пославшись на те, що Сміт був неправомірно призначений спеціальним радником. Її рішення стало порушенням правового прецеденту, що стосується призначення спеціальних прокурорів, і підтвердило позицію адвокатів Трампа про незаконність призначення Сміта.

Мова йде про юридичну справу, пов'язану з обвинуваченнями у незаконному зберіганні конфіденційних документів у Мар-а-Лаго — резиденції та приватному клубі Дональда Трампа, розташованому на узбережжі Атлантичного океану у штаті Флорида. Трампа, а також його співобвинувачених Карлоса Де Олівейру та Волтайна (Волта) Науту звинувачують у спробах перешкодити урядовим зусиллям отримати документи, які відповідно до законодавства США мають бути передані до Національного архіву після завершення терміну його президентства у січні 2021 року.

Сміт звернувся до апеляційного суду з проханням виключити Трампа зі справи, залишивши при цьому його співвідповідачів. Це створює можливість для оскарження рішення Кеннон про відхилення справи, коли Трамп знову займе пост.

У своїй апеляції до суду у Вашингтоні Сміт підкреслив, що заборона Міністерства юстиції на порушення справ проти чинних президентів "є абсолютною і не залежить від серйозності пред'явлених звинувачень, переконливості урядових доказів або обґрунтованості обвинувачень, які уряд цілком підтримує".

Розгляд справ, які вели Чуткан у Вашингтоні та Кеннон у Флориді, тривав місяцями, і протягом цього часу адвокати Трампа неодноразово кидали виклик пред’явленим звинуваченням.

На початку цього року Верховний суд ухвалив рішення, що колишні президенти, включаючи Трампа, користуються імунітетом від судових переслідувань стосовно своїх офіційних дій, здійснених під час їхнього президентства. Проте, це не стосується дій, що не мають офіційного статусу.

Перед тим, як Трамп здобув перемогу на президентських виборах 5 листопада, прокурор вносив зміни до своєї справи про втручання у вибори, щоб узгодити її з рішенням Верховного суду, яке сталося після зняття обвинувачень зі Сміта.

У своїй заяві, яка з'явилася після двох судових позовів від Сміта, партнер Трампа на виборах, обраний віцепрезидент Джей Ді Венс, звернув увагу на правові ризики, що оточують Трампа в контексті його намірів знову балотуватися на чотирирічний термін в Білому домі.

"Якби Дональд Трамп програв вибори, він, цілком можливо, провів би решту свого життя у в'язниці, - написав Венс у соціальних мережах, додавши. - Настав час переконатися, що те, що сталося з президентом Трампом, більше ніколи не повториться в цій країні".

Читайте також