Аналітичне інтернет-видання

Завершення конфлікту в Україні: які рішення пропонують західні лідери?

Західні політики закликають Україну до компромісів у війні.

Мирні переговори, відмова від членства в НАТО і відмова від своїх же територій! Останнім часом низка західних політиків говорять про те, як же має закінчитися війна в Україні. Зокрема, члени команди нового президента США Дональда Трампа зробили кілька резонансних заяв, які обурили як українців, так і європейську спільноту.

Що зараз говорять на Заході про ймовірне завершення війни в Україні - розповіла в ексклюзиві TSN.UA Людмила Труфин.

Вибори президента США підштовхнули низку українських та західних політиків до обговорень щодо ймовірного завершення війни в Україні. Кожен із них висував свої припущення - як же все це завершити так, аби настав мир. Так, минулої осені новообраний віцепрезидент США Джей Ді Венс закликав Україну відмовитися від територій заради миру з РФ. Він переконаний, що такі твердження вже лунають у розмовах з українськими чиновниками, особливо в приватних.

Вони починають обговорювати цю тему тепер. Вони стверджують, що така ситуація не може тривати безкінечно. У них бракує людей, у них немає озброєння, і вони не мають фінансів.

Крім того, представник влади відзначив, що агресія Росії проти України була необґрунтованою, проте обидві сторони конфлікту прагнуть до його завершення. Він підкреслив, що роль Сполучених Штатів полягає в тому, щоб дізнатися, які вимоги мають Росія та Україна, аби потім "ініціювати справжні дипломатичні зусилля". Важливо зазначити, що президент Словаччини Петер Пеллегріні також вважає, що Україні, щоб досягти миру, ймовірно, доведеться погодитися на "часткові територіальні поступки".

Коли мова йде про мир, я вважаю, що важливо зберігати реалістичний підхід. Сьогодні, напевно, серед раціонально мислячих людей в Європі немає тих, хто справді вірить, що мир можна досягти без певних територіальних поступок з боку України.

Пеллегріні зазначив, що його судження базуються на даних про фронтову ситуацію, які він, за його словами, отримує щодня. Він також закликав Україну та Росію терміново розпочати переговори.

Президент Франції Еммануель Макрон під час своєї традиційної промови перед Збройними силами Франції заявив, що війна в Україні найближчим часом не завершиться.

"Конфлікт не завершиться ні завтра, ні через день."

Він підкреслив, наскільки важливо надати Україні необхідні гарантії після завершення бойових дій, щоб уникнути повторення конфлікту на її території. Важливо зазначити, що раніше президент Франції також висловлював думку про відсутність швидкого і простого рішення для завершення війни в Україні. На його думку, тільки Україні слід "проводити реалістичні обговорення стосовно територіальних питань". Водночас, за словами президента Франції, Сполучені Штати повинні підтримати європейців у зміні ситуації та спонукати Росію до переговорів.

"Європейські країни повинні створити механізми безпеки для України, і це стане їхнім найважливішим завданням."

Він також зазначив, що капітуляція України не принесе користі ні європейцям, ні американцям, і що "доверие" до Заходу буде серйозно "пошкоджене", якщо він погодиться на "компроміс" через "втомленість" від війни.

На відміну від Макрона, канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив надію, що активні бойові дії в Україні можуть завершитися вже цього року. Він підкреслив важливість розгляду всіх можливих шляхів для припинення насильства та досягнення миру. Водночас Шольц зазначив, що шукати мирне вирішення не можна "через плечі українців і європейців". У свою чергу, представники німецького уряду вважають, що кремлівський лідер Володимир Путін може в найближчий час ухвалити рішення про закінчення війни в Україні, про що повідомляє BILD, посилаючись на "внутрішній аналіз" урядових структур.

Зазначається, що цей аналіз містить висновок, що "Кремль може завершити війну цього року і вже посилає відповідні сигнали росіянам і міжнародній спільноті". За даними BILD, причини такого висновку - погіршення економічної ситуації в Росії та підготовка адміністрації президента РФ до післявоєнної виборчої кампанії парламентських виборів 2026 року. Ще одним фактором сценарію швидкого закінчення війни розглядається прагнення обраного президента США Дональда Трампа якнайшвидше почати переговори з Москвою і Києвом.

Радник з національної безпеки США Майк Волтц вважає, що на шляху до припинення війни в Україні залишається три питання, які, на його переконання, мають бути ключовими. Як уточнив посадовець, ці питання стосуються ймовірних переговорів України з РФ:

По-перше, важливо визначити, хто повинен брати участь у переговорах; по-друге, необхідно знайти спосіб запросити їх до діалогу; по-третє, слід окреслити основні умови угоди. Конфлікт потрібно вирішити, і президент Трамп категорично стверджує це, демонструючи свою рішучість у даному питанні.

За словами одного з американських чиновників, конфлікт в Україні "поєднує тактики, характерні для Першої світової війни", і водночас несе загрозу ескалації до Третьої світової, оскільки Росія залучила до бойових дій війська Північної Кореї.

Під час своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово заявляв, що досягне мирної угоди між Росією та Україною за 24 години. Водночас він ніколи не уточнював, як саме він планує це зробити. Проте зараз у команді Дональда Трампа заявили, що значного прогресу у вирішенні питання війни Росії проти України не варто очікувати принаймні протягом наступних шести місяців. Згодом Трамп висловився про свою обіцянку "завершити війну в Україні за день" та заявив, що намагатиметься зробити це якомога швидше. Як зазначив президент, можливі терміни закінчення війни стануть зрозумілими лише після розмови з диктатором РФ Володимиром Путіним. Ця розмова може відбутися дуже скоро, наголосив Трамп.

Багато медіа активно обговорюють різні варіанти "мирного плану" Дональда Трампа для врегулювання війни в Україні. Один із запропонованих сценаріїв передбачає створення буферної зони завдовжки 800 миль між російськими та українськими військовими, яку повинні патрулювати європейські та британські сили. Інша версія плану полягає в заморожуванні конфлікту на нинішній лінії фронту, причому в обмін на це Україна мала б відкласти своє вступ до НАТО на 20 років. За інформацією західних ЗМІ, наразі конкретного мирного плану від Трампа не існує, і він все ще перебуває на етапі обговорення. Однак основними його складовими стануть замороження бойових дій на лінії фронту та відмова України від прагнення до членства в НАТО.

Держсекретар США Марко Рубіо зазначив, що для досягнення миру в Україні обидві сторони повинні будуть піти на компроміси. Він також підтвердив, що Росія виступає агресором у цьому конфлікті, як повідомляє CNN.

Ми прагнемо до завершення війни, і це абсолютно зрозуміло. Президент висловлював свої думки з цього приводу, бажаючи стати лідером, який сприяє миру та зупиняє конфлікти, але це завдання також має свої труднощі. Ситуація є складною. Я не в змозі встановити конкретні терміни, однак варто зазначити, що, коли йдеться про припинення протистояння між двома сторонами, які не можуть реалізувати всі свої цілі, кожна з них повинна буде піти на компроміс.

Посадовець не навів конкретних причин, чому Україні слід робити поступки. Проте він зазначив, що в даний час закладається фундамент для майбутніх мирних переговорів.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі в інтерв'ю виданню Le Monde підкреслив, що вирішення конфлікту в Україні не обмежиться лише військовими перемогами. Ключовими елементами цього процесу стануть дипломатичні успіхи та політичне врегулювання, у якому вирішальну роль відіграє членство України в НАТО.

За словами цього політика, мир не буде досягнуто лише завдяки бойовим операціям на передовій, а також через політичні переговори та рішення.

"Дуже важливо, щоб Україна отримала необхідні гарантії безпеки і щоб російська агресія була відбита. І ми тут, у Європі, справді чітко розуміємо, що не можемо допустити, щоб через деякий час після закінчення війни Росія знову вдерлася до України. І тому цей шлях [України ] до НАТО і ці гарантії безпеки матимуть основоположне значення".

На каналі ТСН на YouTube ви можете знайти відео під назвою: КІНЕЦЬ ВІЙНИ: які пропозиції для України від ТРАМПА, МАКРОНА та ШОЛЬЦА?!, перейшовши за цим посиланням.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що Трамп може закінчити війну в Україні. Однак наразі майбутній план Дональда Трампа щодо припинення війни залишається невизначеним.

Читайте також