Аналітичне інтернет-видання

Спокій на Близькому Сході: чи триватиме він і які наслідки для України?

Тимчасове перемир'я покаже, на чому варто будувати тривалий мир в Україні. Як вдалося добитися припинення вогню і чи може це бути дороговказом для нас - розбиралася Gazeta.ua.

27 листопада вступила в силу угода про припинення вогню, укладена між Ізраїлем, Ліваном та угрупованням "Хезболла".

Перемир'я повинно бути укладене за такими умовами:

* Військові дії зупиняються на 60 днів.

* за цей час ізраїльська армія виходить з території Лівану, бойовики "Хезболли" - на 40 кілометрів від кордону з Ізраїлем,

* розміщення миротворчих сил ООН у південному регіоні Лівану, на території, що прилягає до річки Літані.

Забезпечення дотримання угоди покладається на міжнародну групу, очолювану Сполученими Штатами. Ізраїль вказав, що має право завдати ударів по території Лівану в разі, якщо "Хезболла" порушить умови перемир'я.

В ООН миттєво привітали угоду. Генсек ООН Антоніу Гутерріш висловив сподівання, що документ покладе край насиллю, руйнації і стражданням громадян обох країн. Проте він закликав обидві сторони виконувати угоду у повному обсязі. Спецкоординаторка ООН по Лівану Жанін Хенніс-Пласшерт звернула особливу увагу на виконання резолюцій ООН по конфлікту на Близькому Сході від 2006 року, на базі якої була укладена угода.

Президент Сполучених Штатів Джо Байден і французький президент Емманюель Макрон, завдяки яких було укладено угоду, підкреслили, що цей документ є важливим кроком до встановлення стійкого миру. "Це позитивна новина," - висловився Джо Байден.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу висловив сподівання на тимчасову паузу для відновлення сил ЦАХАЛ, оскільки конфлікт з ХАМАСом у Секторі Гази залишає багато невирішених питань. Він також підкреслив важливість боротьби з іранською загрозою. У той же час представники ХАМАС заявили про готовність укласти подібну угоду з Ізраїлем.

Ірак, Італія, Йорданія та Індія висловили свої вітання з приводу укладення угоди. У Нью-Делі підкреслили, що постійно закликали всі сторони до зниження напруги. Канцлер Німеччини Олаф Шольц наголосив на важливості дотримання досягнутих домовленостей.

Дивно, але країни Групи Семи мають можливість надати Нетаньягу імунітет від ордера Міжнародного кримінального суду на його затримання. Про це інформують засоби масової інформації. Зокрема, цю ідею підтримує міністр закордонних справ Італії. Можливо, це також є складовою частиною угоди.

Лише за 20 хвилин до актуалізації угоди з "Хезболлою", ЦАХАЛ вразив південні околиці Бейрута, внаслідок чого постраждали принаймні десять людей. Нетаньягу підкреслив, що військові отримують повну свободу дій у випадку загрози для держави.

Вогонь ізраїльські бійці відкривали і після початку дії угоди у відповідь на просування кількох транспортних засобів з ліванської території. Про жертви повідомлень не було. Машини повернулися у точку відправлення. Ізраїльська сторона попередила про рішучі дії у відповідь на появу у забороненій зоні бойовиків "Хезболли", а також закликала ліванців поки не повертатися до осель.

Експерти висловлюють обережніші оцінки щодо досягнутої угоди в порівнянні з політиками, оскільки мова йде про тимчасове припинення вогню, яке не усуває корінні причини конфлікту.

"Ця угода була укладена під тиском: Сполучені Штати чинять вплив на Ізраїль, а 'Хезболла' понесла втрати серед своїх лідерів", - зазначила екс-радниця Пентагону з питань Близького Сходу Жасмін Ель-Гамаль.

Тому про перемогу котроїсь зі сторін не йдеться, вважає професор Фаваз Гергес, котрий є експертом з Близького Сходу, зовнішньої політики США та міжнародних відносин . "Ізраїль заявив про свою перемогу, але "Хезболла" продовжує існувати. Тому угода може стати просто перервою перед черговим циклом насилля не лише між Ізраїлем і "Хезболлою", але й у Секторі Гази".

Перемир'я надасть можливість ліванському уряду відновити контроль над усією територією країни. Цей етап буде критично важливим для визначення, чи зможе підтримувана Іраном "Хезболла" продовжувати нав'язувати свої умови Лівану, - підкреслив колишній ізраїльський розвідник і експерт з регіону Аві Меламед. Він зазначив, що "якщо "Хезболла" зможе відновити свою військову інфраструктуру на півдні Лівану, це може призвести до нових конфліктів".

Хоча член команди Байдена, чинний держсекретар США Ентоні Блінкен, активно працював над різними стратегічними підходами до миру в регіоні Близького Сходу, заслуги не належать лише йому. "Всі починають переговори завдяки президенту Трампу. Його перемога стала ясним сигналом для всього світу про неприпустимість хаосу і нестабільності. Я радий бачити реальні кроки до зниження напруженості на Близькому Сході," - зазначив у своїй публікації в соціальних мережах кандидат у радники президента США Майк Волтц.

Інші учасники команди Трампа натякають на можливу зустріч політика з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином. Чи увійде в цей список Путін? Це цілком можливо, але все залежить від результатів переговорів з Іном і того, як буде розвиватися ситуація з перемир'ям на Близькому Сході.

США і світове співтовариство намагалися виробити універсальний алгоритм врегулювання збройних конфліктів. Як показує практика досягнення угоди на Близькому Сході, важливою є військова складова: якби не точні удари ЦАХАЛу по керівництву "Хезболли", угода була би неможлива. Синхронно світове співтовариство розробляє і, можливо, застосує методи швидкого реагування, якщо котрась зі сторін порушить домовленості. Крім Близького Сходу, ця методика є відповіддю на російські ядерні погрози. Важливо, що найбільша країна Глобального Півдня угоду привітала. Це може бути сигнал Путіну. Якщо Трампу вдасться домовитися з Ином, кремлівський диктатор опиниться в ізоляції - або змушений буде піти на таку ескалацію, котра відверне від нього навіть затятих союзників. Отже, угода - добрий сигнал не лише для країн Близького Сходу, але і для України.

Читайте також