Чого чекати від нового уряду? Інтерв'ю з В.Куликом

Віталій Кулик

Верховна Рада оголосила про створення нової коаліції. До неї увійшли ПР, комуністи, блок Литвина і 16 позафракційних депутатів.

Фракція БЮТ заявила про нелегітимність нової коаліції і перехід в опозицію, а коаліція взялася за формування уряду.

Новим прем'єр-міністром України став Микола Азаров. Новим міністром закордонних справ став Костянтин Грищенко, міністром оборони Михайло Єжель, міністром освіти й науки - Дмитро Табачник.

Чого чекати від нового уряду, про що свідчить його склад і чи в ньому закладені вже якісь конфлікти?

Про це Світлана Пиркало говорила з Віталієм Куликом, директором Центру досліджень проблем громадянського суспільства.

Бі-Бі-Сі: Як себе може проявити на посту новий прем’єр Микола Азаров і якими можуть бути його перші кроки?

В. Кулик: По-перше, коли ми говоримо про Азарова, варто розуміти, що він це вже сформований державний службовець, сформований чиновник, який має чіткі орієнтири, що власне робити, і має картину з якоюсь певною стратегію дій чи покрокову стратегію дій. Очевидно, що його перші кроки будуть спрямовані на врегулювання банківської діяльності, на підвищення ліквідності і створення нормальної системи відносин на фінансовому ринку, щоб задовольнити вимоги МВФ для отримання кредиту. Це перше. Друге, це те, що Азаров, очевидно, зробить певні кроки в реформуванні енергетичного сектору. На цьому шляху є певні проблеми, як я вже бачу зараз. Але, з іншого боку, у нього було достатньо важелів впливу на зацікавлених гравців цього ринку. І через свою впливовість, через можливості як прем’єра і як політика він зможе продавити певні рішення. Також я бачу певні можливі його дії у соціальній сфері. Очевидно, що це будуть непопулярні кроки. Зокрема, що нас може очікувати – це підняття пенсійного віку для жінок, прийняття нового трудового кодексу.

Центр прийняття рішення, особливо в економічних питаннях і у питаннях боротьби з корупцією в силових відомствах, буде переміщено з Кабміну в Адміністрацію Президента. В той же час я хотів би зазначити, що в Азарова є чітка лінія поведінки. Це людина достатньо складна для співпраці в рамках колегіального органу, яким є Кабінет міністрів. І очевидно, що в самому ж Кабміні закладено певні точки, які можуть за сприятливих обставин перерости в протистояння, або протиріччя.

Віталій Кулик

 

Бі-Бі-Сі: Давайте тепер поговоримо про уряд, який очолив Микола Азаров. Що це буде за уряд, хто насправді прийматиме основні рішення, можливо ви вже бачите якісь конфлікти, закладені в цьому уряді?

В. Кулик: Давайте поговоримо взагалі про архітектуру цього уряду. По-перше, варто розуміти, що якщо він вже є технічним урядом і сам Азаров є технічним прем’єр-міністром, то ця технічність в нього полягає не у тому, що він тимчасовий. Тут мова йде про те, що Азаров не є політиком, не є гравцем, який формує собі політичний імідж, і не буде конкурентом Януковича як кандидат у президенти. Центр прийняття рішення, особливо в економічних питаннях і у питаннях боротьби з корупцією в силових відомствах, буде переміщено з Кабміну в Адміністрацію Президента. В той же час я хотів би зазначити, що в Азарова є чітка лінія поведінки. Це людина достатньо складна для співпраці в рамках колегіального органу, яким є Кабінет міністрів. І очевидно, що в самому ж Кабміні закладено певні точки, які можуть за сприятливих обставин перерости в протистояння, або протиріччя. Зокрема, я бачу певні проблеми в стосунках Азарова з Сергієм Тігіпком, оскільки погляди на врегулювання банківської сфери, на фінансову сферу у Тігіпка й у Азарова відрізняються. Зокрема, Азаров є прихильником жорсткої регламентації державної діяльності банків, а Тігіпко виступає за достатньо ліберальні схеми регулювання банківської діяльності. І в цьому питанні я думаю, що з часом Тігіпко може перетворитися на основного опонента курсу, який буде проводити Азаров.

Бі-Бі-Сі: Тепер про деякі з призначень нового уряду. Ясно, що їх багато, ми на всі не маємо часу, але я хотіла б зупинитися на міністрі закордонних справ, міністрі економіки та міністрі освіти. Ці три призначення вже викликали бурхливі дебати в Україні. Що ви думаєте? Почнемо з Костянтина Грищенка.

В. Кулик: Призначення Костянтина Грищенка міністром закордонних справ – це була очікувана несподіванка. З одного боку, частина експертів вважала, що Петро Порошенко залишиться на посаді керівника МЗС, з іншого боку, прізвище Грищенка лунало з самого початку, ще фактично до виборів президента України. Очевидно, що основними напрямками діяльності МЗС буде вироблення нової зовнішньополітичної стратегії, а також концепція врегулювання проблемних питань з Російською Федерацією. Грищенко довго працював послом України в Росії, розуміє процеси, які відбуваються в Кремлі, має непогану комунікацію з російською тендемократією і, власно кажучи, може ефективно і в короткі строки нормалізувати відносини, побудувати всю горизонталь і вертикаль цих відносин.

Бі-Бі-Сі: Щодо міністра економіки, яким став Василь Цушко. Яке він має відношення до економіки і які труднощі перед ним постануть?

В. Кулик: Я знаю його, по-перше, як економіста і вже потім як колишнього керівника МВС. Цушко сам має досвід роботи в економічній сфері, він розуміється на процесах, які відбуваються в економіці. Але називати його якимось метром економічної науки я б не став, але він є економістом-практиком. З іншого боку, зрозуміло, що основні важелі вирішення або розробки економічної стратегії будуть сконцентровані в руках самого Азарова. Тобто, ми маємо тут тандем. Азаров–Цушко – це той тандем, який буде фактично визначати стратегічну лінію самого Азарова.

Бі-Бі-Сі: І на останок – Дмитро Табачник як міністр освіти. Це міністерство донедавна було в руках досить проукраїнського міністра – пана Вакарчука, а зараз що буде? Дмитро Табачник славиться серед української інтелігенції своєю, як багато хто каже, антиукраїнською позицією. Які зміни він може запровадити на цій посаді?

В. Кулик: З одного боку, я бачу те, що Табачника можуть використовувати в якості відволікаючого маневру. Тобто, він стане генератором негативних інформаційних приводів. З іншого боку, громадськість і ЗМІ будуть не помічати, або ігнорувати , або не надто приділяти уваги іншим соціальним і економічним проблемам, проблемам зовнішньої політики, а сконцентрується на боротьбу з Табачником і з його ініціативами. З іншого боку, Табачник є досвідченим фахівцем і, попри свою контроверсійність, я не думаю, що він буде кавалерійським наскоком ламати всю систему, яка була побудована до цього різними міністрами. З іншого боку, зрозуміло, що Табачник не зможе одноосібно зламати систему 12-літньої освіти і повернутися до 10-літньої. Тут варто розрізняти: Табачник – політик і депутат Верховної Ради і Табачник – міністр. Я думаю, що зараз буде відбуватися повернення Табачника в той образ і в ті рамки, які він займав, коли був керівником Адміністрації Президента Кучми.

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/ukraine/2010/03/100312_kulyk_government_ie_im.shtml

Коментувати



Читайте також

Це майданчик, де розміщуються матеріали, які стосуються самореалізації людини, проблематики Суспільного Договору, принципів співволодіння та співуправління, Конституанти та творенню Республіки.

Ми у соцмережах

Напишіть нам

Контакти



Фото

Copyright 2012 ПОЛІТИКА+ © Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених користувачами.