«Роздвоєння» електорату

Інна ПУКІШ-ЮНКО  
За кого голосуватимуть у другому турі президентських перегонів прихильники непрохідних кандидатів?

«Роздвоєння» електорату

Що 17 січня ділитимуть на дев’ятнадцять, а 7 лютого – на три? Народне волевиявлення. Якщо у першому турі президентських виборів за шматком цього пирога вишикується черга - 18 «іменних» претендентів на президентське крісло, плюс «безіменний», «приписаний» у рядку «не підтримую жодного кандидата», то у другому залишиться лише двійко фіналістів у компанії з уже згаданим «безіменним». Вибір звузиться, і для багатьох зробити його буде важче, ніж у першому раунді. Тим, хто 7 лютого не знайде у бюлетені прізвища «свого» кандидата, доведеться вибирати: поставити галочку навпроти «чужого» чи проголосувати проти всіх. Про можливі міграції електорату – у розмові з директором Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталієм Куликом (на фото). «ВЗ» попросив експерта розкласти електоральний пасьянс з прицілом на найбільш імовірний варіант другого туру – Віктор Янукович проти Юлії Тимошенко.

- Якщо «вибір №2» прихильників Петра Симоненка чи Інни Богословської спрогнозувати неважко, то з електоратом більшості кандидатів другого-третього ешелонів складніше…

- Я б не сказав, що з виборцями Богословської усе так однозначно, що у другому турі вони дружно перейдуть до Януковича. Це протестний електорат, який розчарувався в Януковичу. Тому, очевидно, більшість тих, хто голосуватиме за Богословську у першому турі виборів, у другому просто не прийде на виборчі дільниці. Не факт і те, що усі голоси, які набере Симоненко, у другому раунді перепадуть Януковичу. Можливо, половина і проголосує за Януковича (за принципом: з двох зол – менше). Але не виключено, що частина електорату Симоненка готова підтримати «соціально орієнтовану» Тимошенко. Це може бути близько 10 відсотків його виборців – переважено у Центральній і Західній Україні. Принаймні співпраця Компартії з БЮТ у Верховній Раді, спільні ситуативні голосування свідчать про те, що у них багато спільного у реалізації соціальної політики уряду.

- Програма Президента «Сам не гам, але Тимошенко ні за що не дам» спрацює? Як поведеться електорат Ющенка у другому турі виборів, зважаючи на заклики свого кандидата не голосувати за Тимошенко?

- Ющенко сформував антитимошенківське ядро свого електорату. Це, з одного боку, мобілізує його виборців, а з іншого означає втрачені голоси для Тимошенко у другому турі президентських виборів. Критика Ющенка на адресу Тимошенко, жорстке опонування призведе до того, що до 80 відсотків його прихильників 7 лютого не прийдуть на виборчі дільниці або голосуватимуть проти всіх. Решта 20 відсотків голосів перейдуть до Тимошенко.

- Як розпорядиться своїм вибором у другому турі електорат Арсенія Яценюка, Володимира Литвина, Сергія Тігіпка?

- Виборців Яценюка я б розділив на три групи. Перша – це молоді люди, які хочуть бачити у владі нові обличчя. Вони, швидше за все, не голосуватимуть у другому турі. Частина електорату Яценюка може проголосувати за Тимошенко. Третя група – ті, хто голосуватиме за Януковича, зважаючи на антитимошенківську кампанію, яку вів Яценюк. Якщо говорити про співвідношення перших, других, третіх, то це приблизно порівну – відсотків по тридцять. Можливо, буде трохи перевага тих, хто не прийде на вибори… З електоратом Володимира Литвина ситуація теж непроста. Він досить різнобарвний. Значна його частина (близько 60 відсотків) – це Північна і Центральна Україна, сільський електорат, сільська інтелігенція. Вона проголосує за Тимошенко. До 15 відсотків виборців Литвина можуть проголосувати за Януковича, інші - або не підуть голосувати у другому турі, або приєднаються до виборців «проти всіх»…. Для Тігіпка, який має шанси посісти у першому турі виборів третє місце, важливо не віддавати своїх голосів на користь одного із фаворитів. Він може закликати своїх виборців не голосувати у другому турі. Хоча до 20 відсотків його електорату може відійти до Тимошенко, частина – до Януковича.

- Чому Тігіпко не зацікавлений у донорстві для котрогось з фіналістів, якщо це вигідна карта для політичного бартеру: я вам підтримку, ви мені крісло…

- Ставка на когось із кандидатів означатиме входження у жорстке протистояння між Януковичем і Тимошенко. Це великі політичні ризики, на які Тігіпко ніколи не йде. Він не погодиться на посаду прем’єр-міністра, голови Нацбанку в уряді Януковича чи Тимошенко. У нього інша, довгострокова стратегія. Тігіпко вважає, що діюча система влади призведе до консервації двовладдя, перманентної політичної кризи, яка врешті виллється у дострокові президентські вибори…

- Розрахунок: де двоє чубляться, третій - у виграші?

- Саме так. Тігіпко сподівається на формування власної фракції у Верховній Раді за результатами дострокових парламентських виборів, і на перспективну перемогу на дострокових президентських виборах.

- Чи можуть Янукович і Тимошенко змінити розклад «чужого» електорату (у другому турі президентських виборів) на свою користь?

- Хіба що хтось з них змінить свою кампанію, вийде з новими несподіваними ідеями, стратегіями. Але зараз це малоймовірно. Фаворити перегонів вже обрали для себе конфліктний сценарій розвитку ситуації. Вони роблять ставку на жорсткий двобій. Хіба що значний відрив (понад 10 відсотків) між рейтингами Януковича і Тимошенко може підштовхнути штаб Тимошенко до домовленостей з Януковичем: Янукович – президент, Тимошенко – прем’єр. Але чи довго проіснує такий тандем? Відповідь очевидна.

- У розмові ви так часто вживали слова «не будуть голосувати», «не прийдуть на вибори», що запитання про явку у другому турі і відсоток голосів «проти всіх» напрошується само собою…

- За моїми прогнозами, явка буде - близько 60 відсотків. Принаймні точно не менш як 50. Проти всіх проголосують близько 15-17 відсотків виборців (це буде один із найбільших показників на виборах в Україні за останнє десятиліття).

http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=79632

Коментувати



Читайте також

Це майданчик, де розміщуються матеріали, які стосуються самореалізації людини, проблематики Суспільного Договору, принципів співволодіння та співуправління, Конституанти та творенню Республіки.

Ми у соцмережах

Напишіть нам

Контакти



Фото

Copyright 2012 ПОЛІТИКА+ © Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених користувачами.