СУДНИЙ ДЕНЬ ОНОПЕНКА

Експерти: зняти голову Верховного Суду так само дружньо, як звільнили Луценка, «регіоналам» не вдасться.

Слідом за міністром внутрішніх справ Луценком, Партія регіонів хоче звільнити не Тимошенко, як обіцяла раніше, а голову Верховного Суду Василя Онопенка.

У понеділок в парламенті регіоналами зареєстровано проект постанови про скасування його призначення. У відповідь Онопенко узяв лікарняний та заявив, що хвилюється за свою посаду.

Чи зможуть «регіонали» обезголовити суд, який п’ять років тому призначив третій тур виборів, ГАРТ запитав у експертів.

До відставки Онопенка не дійде

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»

Щоб зрозуміти, що задумали в Партії регіонів, потрібно бути обізнаним у бандитській психології. «Регіоналам» вже вдалося підписати Литвина на зраду, тобто примусити його зрадити парламентську більшість під час голосування за відставку Луценка. І зараз завдання Партії регіонів максимально використати Литвина у всіх можливих сценаріях, перетворити його на «секонд хенд».

Для цієї виборчої кампанії відставка Онопенка нічого не означає. Під контролем у Партії регіонів знаходяться вищі адміністративні суди усіх інстанцій, які власне і регулюють виборчий процес.

Наголошую, справа до відставки Онопенка не дійде. Найголовніше для Партії регіонів – використати новоутворену більшість на чолі з Литвином, щоб провести норми закону про вибори президента, які спростять перемогу Януковича. Рішень з приводу персоналій до другого туру не буде. У Партії регіонів – не дурні люди, вони гарно розуміються на регламенті, тому знають, що постанова по Онопенку може викликати швидку реакцію у відповідь. Тому, скоріш за все, це лише для замилювання очей.

«Припартизація» судів

Віталій Кулик, директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства

На даний момент відбувається «припартизація» судової системи. Раніше це стосувалося адміністративних судів. Зараз треба завершити цей процес повністю і тут наявне жорстке протистояння між ПР та БЮТ за контроль над судовою гілкою влади. Мова йде про Окружний адміністративний, Київський апеляційний, Вищий адміністративний суд.

Зараз настала черга Верховного Суду України, в якого, власне, забрали функцію визначення можливості чи неможливості встановлення результатів. Проте Верховний Суд і надалі може впливати на рішення, які приймають суди, а також може проводити певну регулятивну діяльність по відношенню до судів нижчої юрисдикції. Відповідно в інтересах Партії регіонів створити пояс проблем для Верховного суду, який очолює пан Онопенко – людина Юлії Тимошенко, – щоб він не надто втручався в перебіг виборчого процесу.

Після відставки Луценка я не виключаю можливості звільнення Онопенка – навіть до другого туру. Така вірогідність є, хоч і дуже мала.

Порочні зв’язки

Дмитро Видрін, політолог, заступник секретаря РНБО

Партія регіонів боїться родинних та дружніх зв’язків, які є між головою Верховного суду Василем Онопенком та Блоком Юлії Тимошенко (Онопенко є тестем Євгена Корнійчука, лідера Соціал-демократичної партії, яка є членом Блоку Юлії Тимошенко – ред.). У нас, на жаль, політики не вміють розділяти особисту шерсть від державної, особисті симпатії та зв’язки від об’єктивної політичної гри. Тому виникає плутанина, коли деякі судді починають приймати рішення на основі власних симпатій та родинних відносин, а не на основі закону. Ось ця українська традиція несе в собі чималі ризики, тому «регіонали» провсяк випадок дують, як в народі кажуть, і на горілку, і на воду, і на молоко для того, щоб убезпечити себе від можливих зловживань та проблем.

Утім, до другого туру зняти Онопенка навряд чи вдасться. На скільки мені відомо, у вівторок питання про відставку Онопенка не буде у порядку денному, тому на це у «регіоналів» фізично не вистачить часу.

Комплекс третього туру


Володимир Фесенко, президент Центру прикладних політичних досліджень «Пента»

Звичайно, у регіоналів є два комплекси: комплекс Майдану та комплекс третього туру.

Щодо вірогідності повторення Майдану вони певною мірою підстрахувалися, і вже, на скільки відомо, підготувалися до проведення своїх вуличних акцій, зокрема біля ЦВК, Секретаріату Президента та в інших місцях.

А от щодо судової влади, то їм вдалося певною мірою нейтралізувати ситуацію у Вищому адмінсуді, але можливо у Партії регіонів побоюються, що може бути зроблена спроба перенести справу у Верховний суд – наприклад, на підставах екстраординарності ситуації, приміром, коли не можна буде встановити остаточні результати виборів. Очевидно, тому і з’явився сценарій усунення Онопенка.

Спроба усунути Онопенка може бути здійсненна у вівторок – тоді все вирішиться. Фактично, до другого туру буде тільки одне засідання – лише півдня. Хоча більше шансів на те, що у цей день буде проголосована кандидатура нового члена ЦВК. Це також елемент виборчої стратегії, щоб не було зриву з кворумом з ЦВК. А от з приводу Онопенка - все залежатиме від того, чи вдасться регіоналам сформувати необхідну парламентську більшість під це рішення. Вважаю, що автоматичного повторення голосування по Луценку не буде.

http://www.gart.org.ua/?lang=ua&page_id=2&news_type=3&element_id=25486

Коментувати



Читайте також

Це майданчик, де розміщуються матеріали, які стосуються самореалізації людини, проблематики Суспільного Договору, принципів співволодіння та співуправління, Конституанти та творенню Республіки.

Ми у соцмережах

Напишіть нам

Контакти



Фото

Copyright 2012 ПОЛІТИКА+ © Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених користувачами.