Альтернатива для канцлера Німеччини: як "дружба" Мерца з ультраправими прихильниками Кремля впливає на ситуацію.
Акції протесту біля офісу ХДС/ХСС проти тимчасового союзу з ультраправими. Берлін, 3 лютого 2025 року.
Здавалося, що вибори в Німеччині проходять у спокійній атмосфері, і є можливість з упевненістю передбачити результати голосування, що відбудеться 23 лютого.
Однак події, що сталися минулої середи, 29 січня, й бурхливо розвивались у наступні дні, стали справжнім політичним шоком, здатним змінити політичні розклади.
Лідер консервативного альянсу ХДС/ХСС та головний претендент на посаду канцлера Німеччини Фрідріх Мерц, який став відомим українцям завдяки своїй критиці уряду Олафа Шольца за недостатню підтримку України, вирішив наважитися на ризикований крок, щоб залучити голоси виборців у ультраправій партії "Альтернатива для Німеччини".
Мерц зламав свою обіцянку та давнє табу, що існувало в німецькій політиці: вперше за всю сучасну історію у Бундестазі Німеччини виникла ситуативна більшість, до якої увійшли ультраправі сили.
Незабаром після невдалого голосування в парламенті виникли сумніви щодо того, чи здатний Мерц виконувати обов'язки канцлера ефективно.
Тема критичного моменту в передвиборчій кампанії Німеччини та його впливу на події - в наступному розділі.
Що стало причиною хвилювання в німецькому суспільстві на минулому тижні?
Спрямовуючи зусилля на демонстрацію рішучого підходу до нелегальної міграції, Мерц вирішив просунути через парламент ряд ініціатив, які передбачають комплекс заходів: закриття кордонів для нелегальних мігрантів (що передбачає постійний контроль на кордоні, що викликає питання з точки зору європейського законодавства), збільшення кількості депортацій, а також розширення повноважень правоохоронних органів у їхній взаємодії з нелегалами тощо.
Питання нелегальної міграції завжди викликало значне занепокоєння у німецьких виборців. Але чому саме зараз Мерц вирішив озвучити свої пропозиції?
Чому ж це стало причиною проблеми? Опитування свідчать, що більшість німців виступають за заборону в'їзду нелегальним мігрантам безпосередньо на кордоні, навіть якщо це суперечить законам Європейського Союзу.
Крок Мерца став реакцією на низку нападів, що нещодавно мали місце в Німеччині і були скоєні особами з міграційним корінням.
Останнім і одним із найбільш шокуючих випадків став інцидент, що трапився 22 січня в містечку Ашаффенбург, розташованому в Баварії. Нелегальний мігрант з Афганістану, якого мали депортувати, здійснив напад на групу дітей з дитячого садка.
Він наніс ножове поранення дворічному хлопчику і вбив 41-річного чоловіка, котрий намагався захистити дітей від агресора.
Зазначимо, що місяць тому мігрант зі Саудівської Аравії скоїв наїзд на різдвяний ярмарок у Магдебурзі. У результаті цього трагічного інциденту загинуло шестеро осіб, а близько 300 отримали поранення.
Перед цим в різних містах країни сталися інші гучні напади, які привернули увагу суспільства.
Однак кажуть, що напад в Ашаффенбурзі особливо глибоко вразив Мерца, у якого троє дорослих дітей та семеро онуків.
Лідер ХДС/ХСС, за інформацією, консультувався з численними експертами про подальші кроки, проте виглядало так, що він не звертав уваги на думки оточуючих, і рішення вже було ухвалене.
Мерц впевнений у тому, що "після Ашаффенбурга нічого не буде так, як раніше". Тому, на його думку, міграційну політику держави слід терміново змінити. В будь-якому випадку.
Мерц представив свої пропозиції у парламенті, будучи майже впевненим, що партії, що знаходяться близько до центру, не підтримають його ініціативи, оскільки вони суттєво відрізняються від програм соціал-демократів і "Зелених".
Отже, у нього залишився лише один основний союзник, який водночас є і його головним суперником - партія "Альтернатива для Німеччини" ("АдН").
Дивно, але Мерц вирішив використати основний аргумент "АдН", яка стверджує, що є єдиною партією, здатною кардинально трансформувати міграційну політику, за допомогою самої ж "АдН".
Проте цей задум мав усі шанси спричинити неочікуваний скандал.
Після закінчення Другої світової війни в німецькому парламенті виникло стійке правило: жодна ініціатива не може бути підтримана за допомогою більшості, навіть тимчасової, що включає ультраправі сили.
Позиція відмовитися від співпраці з "АдН" отримала назву "пожежна стіна" (цей термін буквально означає "стіна для захисту від вогню"). Якщо така стіна руйнується, вогонь неодмінно поширюється далі, завдаючи серйозних втрат.
Зовсім нещодавно, в середині листопада, коли розпалась парламентська більшість у складі СДПН, "Зелених" і вільних демократів, Мерц і сам говорив про важливість вносити до порядку денного лише ті рішення, які попередньо узгодили між собою ХДС/ХСС, СДПН і "Зелені" - аби не було жодної, навіть випадкової більшості з ультраправими.
Проте тепер це правило залишилося поза увагою.
"Я категорично відмовляюся приймати, що події в Мангеймі, Золінгені, Магдебурзі та тепер в Ашаффенбурзі повинні вважатися новим стандартом для Німеччини… Те, що є справедливим, не втрачає своєї значущості лише через те, що з цим погоджуються не ті особи", - підкреслив Фрідріх Мерц.
Зрештою 29 січня запропонований консерваторами з ХДС/ХСС план про посилення контролю над міграцією затвердив Бундестаг.
Він був ухвалений у форматі заклику та не має юридично зобов'язуючої дії, але набагато важливіше те, що без голосів "Альтернативи для Німеччини" ухвалення цього рішення було б неможливим.
Так німецький "брандмауер" дав тріщину.
Після голосування Мерц намагався приборкати наростаючу кризу, перекладаючи провину на "Зелених" і соціал-демократів.
Він підкреслив, що не прагне здобути іншу більшість, "крім тієї, яка існує в демократичному центрі нашого парламенту", і висловив своє розчарування з приводу того, що для прийняття цього надзвичайно важливого рішення довелося залучити голоси ультраправих.
Проте вже в середу ввечері демонстранти зібралися біля центрального офісу ХДС у Берліні, а незабаром після цього десятки тисяч людей вийшли на вулиці міст Німеччини, протестуючи проти альянсу консервативних сил з правими радикалами під лозунгом "Ми - це бар'єр".
Згідно з певними джерелами, акція протесту в Берліні, що відбулася 2 лютого, зібрала близько 250 тисяч учасників.
"Зелені" та СДПН в унісон говорили про "чорний день" для демократії.
Представники "Зелених" вже раніше висловлювали думку, що консервативні сили не можуть співпрацювати з ультраправими, якщо сподіваються на створення "зелено-чорної" коаліції в майбутньому. Хоча партія поки що не відмовляється від наміру об'єднатися з ХДС/ХСС, ця перспектива починає викликати все більше питань і сумнівів.
Соціал-демократи активно почали малювати образ Мерца як політичної фігури, якій не можна покладатися, оскільки він зрадив своїм обіцянкам не співпрацювати з ультраправими. Вони навіть почали поширювати версію, що після виборів Мерц готовий сформувати коаліцію з "Альтернативною для Німеччини", незважаючи на те, що самі не дуже вірять у ймовірність цього сценарію.
Окрім того, соціал-демократи були задоволені, адже своїм вчинком Мерц нібито засвідчив імідж політика, який діє імпульсивно та під впливом емоцій, на відміну від їхнього лідера Шольца, якого вони презентують як завжди спокійного і раціонального.
Але найжорсткіша критика на адресу Мерца пролунала із власних рядів - і звучала вона від колишньої лідерки ХДС та ексканцлерки Ангели Меркель.
Вдаривши по виборчій кампанії своєї партії, Меркель висловила критику на адресу Мерца за його голосування з "АдН" та зазначила, що його пропозиції щодо посилення міграційних норм можуть суперечити законодавству ЄС.
До слова, Мерц відстоює підхід, що якщо правильні рішення не відповідають європейському праву, то таке право потрібно змінювати - що він і обіцяє робити, якщо стане канцлером.
А ось ті, хто не зміг приховати свого захвату, це партія "АдН" та її лідерка Аліса Вайдель. Вайдель висловила радість з приводу того, що консерватори, за її словами, нарешті "визнали вимоги" її політичної сили, підкреслюючи, що парламентська більшість буде й надалі поступово схилятися на користь "АдН" і ХДС/ХХС.
На тлі цих дискусій у п'ятницю, 31 січня, Бундестаг мав схвалити ще одну міграційну ініціативу Мерца.
Голосування набуло ще більшої ваги, оскільки на розгляд було внесено законопроєкт. І хоча більшість прогнозів свідчили про його невдачу у верхній палаті парламенту, схвалення закону в Бундестазі за підтримки "АдН" могло б створити новий резонансний прецедент.
Проте цей закон зазнав невдачі.
Провал ініціативи відбувся, перш за все, через те, що деякі депутати ХДС відмовилися підтримати її голосування.
Таким чином, вони висловили сумніви щодо здатності Мерца як потенційного канцлера управляти своєю партією.
Очікувано не голосували і СДПН та "Зелені", вже вдруге підваживши здатність будь-якої із цих партій домовитися з ХДС/ХСС щодо питань міграції у рамках потенційних коаліційних переговорів у майбутньому.
Як вплинуть минулотижневі події на передвиборчі розклади, буде видно з найближчих опитувань виборців.
Проте в даний момент обставини складаються для Мерца не найкращим чином.
Опоненти отримали нагоду показати його поганим кандидатом у канцлери, який не може організувати навіть власну партію.
Соціал-демократи отримали можливість відновити свої позиції, активізувавши лівий виборчий загін, який з неабияким занепокоєнням спостерігає за посиленням впливу радикальних правих сил.
Вони зображують свого суперника як непостійного в управлінні, що не виконує своїх обіцянок.
Масові протести будуть демонстрацією хибності підходу Мерца.
Але ХДС за три тижні до виборів буде важко радикально змінити стратегію.
Крім того, Мерц намалював чітку "червону лінію" щодо питань міграції, заявляючи, що компроміси в цьому питанні неможливі. Й тепер стало очевидно, що три найбільші помірковані партії будуть мати величезні труднощі, аби домовитися з цього питання після виборів.
Уявити собі, що Мерц змінить свої плани, надзвичайно складно, так само як і те, що соціал-демократи та "Зелені" раптово переглянуть свою політичну лінію.
А німецьке суспільство, відверто кажучи, давно зачекалося зміни міграційної політики.
Отже, найбільшим вигодонабувачем з цієї ситуації виглядає партія "Альтернатива для Німеччини", яка має можливість продовжувати переконувати виборців у тому, що лише вона здатна на серйозні кроки та реалізацію необхідних змін.
Більш того, відбулося те, про що давно мріяли в "АдН": виборці змогли спостерігати за зміною політичного ландшафту, а "Альтернатива" активно посилює свої позиції.
Хоча брандмауер і залишається на місці, його основи вже почали давати тріщину. З часом, вірячи в "АдН", у його структурі з’являтимуться нові слабкі місця, поки зрештою він не розвалиться повністю.
Автор: Христина Бондарева.