Чому євро прагне до рівня долара: Bloomberg вказав на ключові фактори.
З моменту появи євро 1999 року валюта лише кілька разів торгувалася на рівних з доларом США.
Аналітики вважають, що євро досягне паритету з доларом цього року. Ця ситуація має низку як позитивних, так і негативних факторів для економіки єврозони.
Як інформує видання Bloomberg, євро зазнало падіння внаслідок спекуляцій щодо можливих обмежень США на торгівлю з економіками регіону, орієнтованими на експорт. Це, у свою чергу, змусить Європейський центральний банк вжити більш активних заходів щодо зниження процентних ставок.
США є значним імпортером товарів з єврозони, охоплюючи широкий спектр продукції — від автомобілів і хімікатів до розкішних сумок. Підвищення митних зборів негативно вплине на вже вразливу економіку.
Економічне зростання в єврозоні виявилося слабким, а процентні ставки в регіоні залишаються нижчими, ніж у інших розвинених країнах. Додатково, політична нестабільність у Франції та Німеччині збільшила інвестиційні ризики в цих країнах, ускладнюючи завдання для їх урядів у вирішенні структурних проблем, які гальмують економічний розвиток.
Слабкість євро також зумовлена загальним підвищенням курсу долара США. Зростає зацікавленість до активів, що номіновані в американській валюті, на фоні сподівань, що політика нової адміністрації підтримуватиме економічний розвиток та зростання прибутків компаній у США. Відносна привабливість американських інвестицій створює тиск на багато основних валют.
Фахівці з різних інвестиційних банків передбачають, що в першій чверті 2025 року курс євро може досягти паритету з доларом. Однак деякі аналітики вважають, що в найближчі місяці ця валюта знову продемонструє зростання.
Експерти Bloomberg Intelligence вважають, що в цьому році валютна пара може досягти рівня паритету. Водночас вони виділяють чотири основні чинники, які можуть вплинути на зміну цього тренду: укладення миру в Україні, збільшення державних витрат у Німеччині, позитивні економічні показники з Китаю та уповільнення економічного розвитку в США.
Досягнення паритету має психологічне значення для інвесторів і політиків і може викликати період волатильності для євро. Падіння до паритету може підбадьорити політиків-популістів, які виступають проти єдиної валюти. У Німеччині права партія AfD вже планує передвиборчу кампанію, виступаючи за вихід країни з ЄС і євро.
Ослаблення валюти як засіб стимулювання економічного зростання, оскільки це робить експорт більш конкурентоспроможним - хоча цей ефект може бути знижений, якщо США введуть мита на ці товари. Ослаблення євро також призведе до подорожчання імпорту сировини і може призвести до зростання цін.
Член виконавчої ради ЄЦБ Ізабель Шнабель попередила, що "істотне ослаблення" курсу євро вплине на інфляцію. Для споживачів ослаблення євро робить дорожчою оплату імпортних товарів і відпочинку за межами єврозони, але туристичний сектор Європи може виграти від припливу туристів зі США.
31 січня новий американський президент Дональд Трамп заявив, що "абсолютно точно" введе тарифи проти Європейського Союзу.
В Європейському Союзі заявили про намір дати "сильну відповідь" у разі запровадження мит з боку Сполучених Штатів.
Слід підкреслити, що Трамп вже встановив тарифи на імпорт продукції з Канади, Мексики та Китаю.