Аналітичне інтернет-видання

Чому уряд Косова викликає незадоволення на Заході і які наслідки можуть мати парламентські вибори?

9 лютого у Республіці Косово пройдуть вибори до парламенту.

У міжнародних новинах Косово часто згадується в контексті нових напружень у відносинах із Сербією, яка продовжує вважати цю територію своєю. Також у центрі уваги можуть опинитися теракти та акції протесту, організовані етнічними сербами на півночі Косова.

Одна з основних причин цих конфліктів полягає в політичному курсі нинішнього уряду Косова під керівництвом Альбіна Курті, який намагається зміцнити позиції держави на півночі, де проживають етнічні серби.

Вибори у Косово стануть своєрідним референдумом з питання, чи підтримують косовари такий курс своєї країни навіть ціною деякого погіршення відносин із Заходом.

Питання стає особливо актуальним ще й через повернення у Білий дім Трампа.

Про виклики, які постали перед Косовом, читайте в статті експерта із Західних Балкан Володимира Цибульника і редактора "Європейської правди" Юрія Панченка Вибори під загрозою "болючих компромісів". Чим важливе для нас голосування у Косові. Далі - стислий її виклад.

Головним претендентом на успіх у парламентських виборах виступає Рух за самовизначення (Vetëvendosje - LVV), очолюваний діючим прем'єр-міністром Альбіном Курті.

Партія та її лідер зберігають підтримку значної частини населення, адже популізм Курті падає на підготовлену основу - він відстоює незалежність Косова на переговорах з Сербією, а також системно втілює в життя рішення щодо забезпечення незалежності країни.

Саме під час нинішнього уряду Косово отримало безвіз із ЄС (запрацював із 1 січня 2024 року) і впритул наблизилося до вступу до Ради Європи.

Не менш важливо, що Курті припинив діяльність паралельних сербських державних органів у сербських муніципалітетах на півночі країни. Ці кроки активно підтримуються суспільством, проте викликають незадоволення з боку ЄС та США.

Саме через це погіршення стосунків зі стратегічними партнерами стало однією з основних критик на адресу Курті з боку опозиційних сил.

На користь перемоги Альбіна Курті грає й те, що його два основних суперники - Демократична партія Косова (DPK) та Демократична ліга Косова (LDK) - перебувають у явно несприятливому становищі.

Ще одній важливій опозиційній силі - Альянсу за майбутнє Косова (AAK) - навряд чи зможуть суттєво змінити ситуацію зустрічі з представником президента США Річардом Гренеллом, але хто знає...

Та яким би не був підсумок виборів, новій (чи старій) владі доведеться шукати відповіді на цілу низку викликів.

Першочерговим завданням є подолання кризи на північному заході Косова.

Локальні серби, підтримувані президентом Сербії Александром Вучичем, домагаються заснування Асоціації сербських муніципалітетів. Ідея створення цієї організації закріплена в ряді угод, які були укладені між Косовом і Сербією під егідою Європейського Союзу, починаючи з угоди, досягнутої в Брюсселі в 2013 році.

Однак це зобов'язання було укладене Косовом ще до того, як Курті прийшов до влади, і для нього воно є цілком неприйнятним. Тим часом Захід поки що не готовий вносити зміни в ці угоди.

Тим часом Росія дуже зацікавлена у збереженні косовсько-сербського глухого кута - підспівуючи сербським претензіям, у Кремлі підтримують нестабільність в усьому регіоні Західних Балкан.

Така зовнішньополітична ситуація напряму заважає розвитку Косова.

В результаті, нове керівництво Косова може опинитися під впливом Дональда Трампа, який на початку свого президентства висунув пропозицію мирного врегулювання між Косовом і Сербією через обмін територіями. Цю концепцію рішуче відкинули як у Косові, так і в Європейському Союзі.

В такому випадку мандат довіри, отриманий на виборах, стане одним із ключових аргументів для нової влади у відповідь на цей тиск.

Читайте також