Згідно з прогнозом Національного банку України, у найближчі місяці очікується підвищення рівня інфляції.
02.02.2025 23:58 "Агро Перспектива" (г. Киев) -- За оновленим прогнозом НБУ, інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вже з середини року почне знижуватися. Наприкінці 2025 року вона становитиме 8,4%, а за підсумками 2026 року -- повернеться до цілі НБУ 5%. Реальний ВВП цього року збільшиться на 3,6%, а в наступні два роки зростання економіки прискориться до близько 4% на рік.
Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущеннях щодо збереження достатніх обсягів міжнародної підтримки та поступової нормалізації умов функціонування економіки, що, зокрема, сприятиме частковому поверненню вимушених мігрантів і зростанню інвестицій. Детальний аналіз і прогноз макроекономічної ситуації опубліковано в щоквартальному Інфляційному звіті за січень 2025 року .
Процентна політика НБУ спрямована на зниження інфляції цього року та її приведення до цілі 5% надалі
Національний банк України вживав два заходи для підвищення облікової ставки: на 0,5 процентного пункту в грудні та на 1 процентний пункт у січні. Це було зроблено з метою зміцнення стабільності валютного ринку, підтримки контрольованості економічних очікувань та поступового зниження інфляції до запланованого рівня в 5% у рамках політики. В прогнозах НБУ зазначено, що в першій половині 2025 року очікується подальше посилення монетарної політики для стримування інфляційного тиску.
Зростання облікової ставки призведе до збільшення відсоткових ставок за депозитами в гривні, що, в свою чергу, покращить захист гривневих заощаджень від інфляційних ризиків. Це також позитивно вплине на інфляційні очікування та частково змінить споживчі вподобання населення, сприяючи перенаправленню витрат з купівлі валюти на заощадження в гривні. Як наслідок, зменшиться тиск на валютний ринок та знизяться ціни.
Незважаючи на прогнозоване скорочення міжнародної допомоги в найближчі роки, обсяг міжнародних резервів залишиться на вищому рівні, ніж до початку повномасштабного вторгнення, що дозволить Національному банку України продовжувати забезпечувати стабільність валютного ринку. Це, в свою чергу, сприятиме досягненню інфляційних цілей НБУ у рамках його політики.
Інфляція сягне свого піку в ІІ кварталі, а надалі почне знижуватися
Пришвидшення інфляції в найближчі місяці відображатиме обмежену пропозицію продовольства через гірші минулорічні врожаї, а також збільшення виробничих витрат, у тому числі на енергозабезпечення й оплату праці. Однак ця тенденція не буде тривалою. Очікується, що інфляція досягне піку в ІІ кварталі та з середини року почне знижуватися. НБУ прогнозує уповільнення інфляції до 8,4% наприкінці 2025 року.
Зниженню рівня інфляції сприятимуть ініціативи процентної політики НБУ, стабільність валютного ринку, збільшення пропозиції продуктів харчування внаслідок нового врожаю, зменшення фіскального дефіциту, а також помірний тиск з боку зовнішніх цін. Дисбаланси на ринку праці чинитимуть тиск на ціни, але вплив цього фактору поступово зменшуватиметься у зв'язку з уповільненням зростання заробітних плат. Окрім того, інвестиції бізнесу в енергетичну незалежність вже, переважно, відобразилися у цінах, тому з урахуванням очікуваного зниження енергетичних дефіцитів, цей фактор також підтримає тенденцію до зменшення інфляції.
З урахуванням поступового відновлення економічних умов, поліпшення ситуації в енергетичному секторі та на ринку праці, істотного зменшення бюджетного дефіциту, а також позитивних наслідків заходів монетарної політики Національного банку України, споживча інфляція очікується на рівні 5% до 2026 року.
Зростання економіки пришвидшиться до 3,6% у 2025 році та до близько 4% у наступні роки
Економічний розвиток буде стимулюватися інвестиціями в реконструкцію енергетичних та виробничих потужностей, м'якою фіскальною політикою, активізацією внутрішнього попиту, а також збільшенням виробництва завдяки покращенню врожаїв. З відновленням економіки до звичних умов функціонування розпочнеться й поступове повернення мігрантів, що також сприятиме зростанню валового внутрішнього продукту.
Справжній валовий внутрішній продукт (ВВП) вже наблизився до свого потенційного рівня і, ймовірно, залишиться на цій висоті в найближчому майбутньому. Потенційний ВВП продовжуватиме рости завдяки підвищенню ефективності виробництва. Однак темпи цього зростання можуть бути обмежені наслідками конфлікту, зокрема дефіцитом трудових ресурсів та нестачею інвестицій у виробничу інфраструктуру.
Рівень зайнятості та доходи працівників повільно збільшуватимуться в умовах нестачі робочої сили та відновлення економіки.
Завдяки значному попиту на робочу силу рівень безробіття знизиться, проте все ще залишиться вищим, ніж до початку повномасштабного вторгнення, коливаючись приблизно в межах 10-11% у 2025-2027 роках. Це зумовлено тривалою невідповідністю між вимогами роботодавців і знаннями та навичками потенційних працівників. Крім того, через високу конкуренцію серед компаній за кваліфіковані кадри, заробітні плати продовжать зростати.
За даними ДССУ, у 2024 році реальні зарплати вже перевищили рівень до повномасштабного вторгнення в більшості секторів економіки. Очікується, що зарплати зростатимуть і надалі, хоча в міру поступового поліпшення ситуації на ринку праці щорічні темпи їх підвищення в реальному вимірі сповільняться до 3-4% у 2025-2027 роках.
Підтримка міжнародних партнерів разом із залученнями на внутрішньому борговому ринку дасть змогу покрити дефіцит бюджету без використання емісійного фінансування
Дефіцит зведеного бюджету, не враховуючи гранти в доходах, поступово зменшуватиметься протягом прогнозованого періоду (з 19% ВВП у 2025 році до 7% ВВП у 2027 році). Це буде можливим завдяки зміцненню внутрішньої ресурсної бази на фоні подальшого економічного зростання. Міжнародна підтримка та залучення коштів з внутрішнього ринку допоможуть забезпечити беземісійне фінансування бюджетних потреб. Очікується, що в цьому році Україна отримає 38,4 мільярда доларів США від міжнародних партнерів. Ризики недоотримання запланованих фінансових вливань залишаються низькими. Разом з тим, обсяги міжнародної допомоги можуть бути як збільшені, так і прискорені у часі.
У грудні 2024 року рівень споживчої інфляції досяг 12,0% у річному вимірі, тоді як базова інфляція склала 10,7% р/р. Прискорення темпів інфляції в другій половині 2024 року було передбачуваним, проте реальні показники виявилися вищими за прогнози Національного банку України. Відхилення інфляції від цільового рівня у 5% НБУ викликане низкою факторів, переважно тимчасового характеру.
У минулому році невигідні погодні умови призвели до низьких врожаїв, що, в свою чергу, зменшило обсяги пропозиції продовольства. Вплив основних факторів посилився через зростання бізнес-витрат на енергозабезпечення та заробітну плату. Додатково, тарифи на електроенергію для споживачів і деякі акцизи також зазнали підвищення.
Одним з основних факторів, який стримував зростання інфляції, стали заходи монетарної політики. Підтримка облікової ставки на рівні 13% з подальшим її підвищенням до 13,5% у грудні, а також забезпечення стабільності валютного ринку, дозволили зменшити негативні очікування щодо інфляції та курсу, а також підвищити привабливість гривневих фінансових інструментів для збереження заощаджень. Додатково, наприкінці року гривня зміцнилася щодо євро, що сприяло незначному зменшенню цінового тиску.
Державний бюджет України на 2025 рік затверджено з дефіцитом, що становить 20,4% від валового внутрішнього продукту без врахування грантових надходжень. Основним пріоритетом витрат є зміцнення обороноздатності країни, на яке виділено 26% ВВП. Запланований дефіцит бюджету на 2025 рік є меншим за реальний показник 2024 року. Проте, фіскальна політика залишатиметься досить м'якою, що сприятиме підтримці економіки в умовах війни, в той же час поступова фіскальна консолідація допоможе стабілізувати рівень державного боргу.
Ключові показники державного бюджету базуються на досить обережному прогнозі. З одного боку, високі рівні інфляції та імпорту, закладені в бюджет, вищі, ніж очікує НБУ, що створює ризики недоотримання податкових надходжень. З іншого боку, урядова оцінка темпів економічного зростання та, відповідно, номінального ВВП є більш стриманою в порівнянні з прогнозами НБУ. При цьому, доходи та витрати бюджету залишаються чутливими до розвитку воєнних дій та інших можливих шоків.
Планується, що майже весь дефіцит державного бюджету буде покрито за рахунок міжнародної підтримки, тому потреба в зовнішньому фінансуванні залишиться на високому рівні. Проте, завдяки механізму ERA Loans, невизначеність щодо обсягів допомоги суттєво зменшилася.
Крім того, запланований на 2025 рік обсяг чистих внутрішніх залучень є дуже помірним, що свідчить про виважений підхід до можливостей внутрішнього боргового ринку та навантаження на видатки в частині обслуговування боргу. Залишається простір для залучення додаткових ресурсів за реалізації непередбачених подій, йдеться в публікації НБУ.