Світова торговельна війна: це лише старт - які цілі переслідує Трамп і хто стане наступними мішенями?
Трамп реалізував одну з ключових обіцянок своєї виборчої кампанії: він ввів захисні мита на експорт з двох найближчих сусідів США – Канади та Мексики, а також з Китаю.
Нові тарифи вступлять в силу у вівторок, 4 лютого, о 12:01 за часом Вашингтона (19:01 за київським часом). Для експорту з Канади та Мексики США запроваджують мито в розмірі 25%, тоді як для товарів з Китаю ставка становитиме 10%. Інформацію наводить ТСН, повідомляють Контракти.UA.
Хоча під час передвиборчої кампанії Трамп погрожував Пекіну 60% тарифу. На його думку, це має вирівняти торговельний баланс на користь США, захистити американських виробників від конкурентів з-за кордону, стимулювати вітчизняних виробників, а також іноземних інвесторів -- відкривати свої компанії в Америці.
Ще до перемоги на виборах у США 5 листопада 2024 року Трамп також говорив, що запровадження мит покриє обіцяне ним зниження податків. Але зараз його команда про це навіть не згадує. До того ж експерти вже давно попереджають, що ефект від додаткових тарифів не буде таким швидким і лінійним. Подекуди навіть навпаки. Перше, на що вплинуть ці нові захисні мита - це пришвидшення інфляції в самих США. Так, Трамп вже попередив, що "американці можуть відчути короткостроковий біль". Хоча саме зниження цін на все в Америці також було однією з його головних передвиборчих обіцянок.
Які наслідки можуть виникнути в результаті глобальної торговельної війни, що була розпочата Трампом вже на третьому тижні його президентського терміну? Які заходи підготували Канада, Мексика та Китай у відповідь? І які країни можуть стати наступними "мішенями" популістичних рішень Трампа? Відповіді на ці питання шукайте в статті ТСН.ua.
Кульмінацією тролінгу й відвертих територіальних претензій Трампа щодо Канади, яку він кілька місяців закликав стати 51-м американським штатом, стало запровадження 25% мит на весь канадський експорт. Крім енергоресурсів -- до них застосують 10% ставку, адже щорічно лише сирої нафти США купують у Канади на $100 млрд, бо свого видобутку не вистачає. У відповідному указі на сайті Білого дому від суботи, 1 лютого, зазначається, що цей крок США роблять через нелегальну міграцію та контрабанду наркотиків, зокрема фентанілу, через кордон із Канадою. Експорт фентанілу субсидує Китай. Препарат викликає дуже швидке звикання -- від передозування фентанілу щороку вмирає 75 тис. американців.
"Якщо Канада помститься США шляхом (запровадження - Ред.) імпортних мит на експорт США до Канади або подібних заходів, президент може збільшити або розширити обсяг мит, встановлених цим наказом, щоб забезпечити ефективність цих дій", -- йдеться в указі.
З тих самих причин Трамп запровадив 25% мита на експорт із Мексики, та 10% -- з Китаю. У поясненні Білого дому також зазначається, що "мексиканські картелі, які в союзі с урядом Мексики" беруть участь у виробництві й транспортуванні наркотиків до США, нарощують свою присутність у Канаді, де збільшується кількість лабораторій з синтезу фентанілу. Ці ж самі картелі займаються незаконною міграцією, заробляючи величезні гроші на допомозі нелегалам у перетині американського кордону.
Третім фактором, що спонукає до введення захисних мит, є прагнення США до покращення свого торгового балансу. Коли йдеться про торгівлю з Канадою, Мексикою та Китаєм, вигоди здебільшого отримують саме ці країни, а не Сполучені Штати, які намагаються досягти позитивного сальдо.
"Виробляйте свій продукт у США і не буде тарифів. Чому США повинні втрачати трильйони доларів, субсидуючи інші країни", -- дописав Трамп у своїй соцмережі Truth Social у неділю, 2 лютого. А щодо Канади президент США вкотре повторив свою тезу про те, що вона має стати 51-м американським штатом -- тоді не буде жодних тарифів.
Віцепрезидент Джей Ді Венс був ще більш категоричним, дописавши в Х: "Коли президент обирається народом, а потім виконує те, що обіцяв, це і є демократією. Коли президенту заважають необрані бюрократи -- це вже олігархія. Президент Трамп відмовляється стати на коліна перед цією олігархією. Пристебніться!"
Проте в понеділок, 3 лютого, Білий дім оголосив, що Канада невірно інтерпретувала дії США, вважаючи їх торговельною війною. Незважаючи на це, Оттава готує у відповідь введення своїх захисних мит на товари з США на загальну суму $107 млрд. Тим часом канадці починають скасовувати свої поїздки до Сполучених Штатів, бойкотуючи американський алкоголь (щорічно в Канаді реалізується алкоголь з США на майже $1 млрд) та інші продукти з Америки. А 1 лютого, в суботу ввечері, під час хокейного матчу в Оттаві канадські вболівальники освистали американську команду, коли лунав їхній гімн.
У понеділок, 3 лютого, стало відомо, що Трамп ухвалив рішення призупинити введення нових мит на імпорт з Мексики на місяць. Це стало можливим після того, як мексиканський уряд погодився посилити охорону свого північного кордону, направивши 10 тисяч військовослужбовців Нацгвардії для боротьби з нелегальним наркотрафіком, зокрема фентанілом. Однак це призупинення також виявилося вигідним для США, оскільки Мексика постачає 63% всіх овочів та 47% фруктів і горіхів, що імпортуються в країну. Введення мит загрожувало б суттєвим подорожчанням основних продуктів для американців, тоді як Трамп обіцяв під час кампанії зниження цін у супермаркетах.
Однак найбільше занепокоєння експертів викликає торговельна війна між Сполученими Штатами та Канадою. Канада постачає до США не тільки сиру нафту, а й такі стратегічні ресурси, як уран (більше 50% світових потужностей збагачення урану контролюють Росія та Китай), алюміній, нікель, сталь, мідь та інші матеріали.
Грейслін Баскаран, директорка програми з безпеки критичних корисних копалин у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS, Вашингтон), зазначає, що введені мита можуть негативно вплинути на оборонну та важку промисловість США, а також на атомну енергетику. Це особливо тривожить в контексті необхідності посилення потужностей американського оборонно-промислового комплексу. Наприклад, Китай інвестує у виробництво боєприпасів та інших військових систем у 5-6 разів швидше, ніж США. А суднобудівні можливості КНР переважають американські в 230 разів.
"Незважаючи на те, що США повинні зосередитися на збільшенні свого внутрішнього виробництва урану, запаси Канади виявляються значно більшими — приблизно в десять разів. Канада займає друге місце у світі за виробництвом і експортом урану, поступаючись лише Казахстану. Крім того, Канада є провідним постачальником нікелевих сплавів, які є критично важливими для оборонної і автомобільної промисловостей, задовольняючи близько половини потреб США", — зазначає Грейслін Баскаран.
За словами Дональда Трампа, після Канади, Мексики та Китаю, Європейський Союз може стати наступним у черзі. Президент США вже давно висловлює незадоволення щодо діяльності ЄС, звинувачуючи його в тому, що він, мовляв, отримує вигоду від економічних відносин з Америкою, маючи значний профіцит у торгівлі з США.
"Вони (Європейський Союз - Ред.) не вилучають (купують - Ред.) наші автомобілі, не забирають нашу сільськогосподарську продукцію, фактично вони майже нічого не отримують від нас, тоді як ми отримуємо від них все. Мільйони автомобілів, величезні обсяги їжі та сільськогосподарських товарів. Я б не сказав, що існує чіткий план (введення захисних мит на експорт з ЄС - Ред.), але це може відбутися дуже скоро", - зазначив президент США під час розмови з журналістами в ці вихідні.
У січні, під час виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що обсяг торгівлі між США та Європейським Союзом становить 1,5 трлн євро. Разом ці два економічні блоки формують майже 30% світового товарообігу та обслуговування. Це створює значні виклики та можливості для обох сторін. Тому, за її словами, головним пріоритетом є готовність до діалогу. Раніше Урсула фон дер Ляєн підкреслювала, що ЄС відкритий для переговорів зі США, зокрема щодо збільшення імпорту американських енергоресурсів, таких як скраплений газ. Водночас, вона зазначила, що Європейський Союз має потенціал для зміцнення відносин з Китаєм, зокрема для розширення торговельних та інвестиційних зв'язків з Пекіном на умовах справедливості та взаємної вигоди.
Раніше ТСН.ua повідомляв, що ще в жовтні минулого року Європейський Союз склав перелік американських товарів, які можуть бути обкладені митами у відповідь на рішення Трампа запровадити імпортні тарифи на європейські товари. Наразі Брюссель дотримується стратегії поєднання заохочень і тиску: він пропонує збільшити закупівлю американських товарів, зокрема енергетичних ресурсів, водночас демонструючи Вашингтону, що готовий ввести свої мита у відповідь. Адже додаткові тарифи США на європейські товари можуть завдати серйозного удару по промисловості ЄС, особливо німецькому автомобільному сектору. Німеччина є найбільшим експортером товарів до США в рамках ЄС, складаючи близько 30% від загального експорту.
У понеділок, 3 лютого, керівниця зовнішньої політики Європейського Союзу Кая Каллас висловила думку, що потенційна торговельна війна між США та Європою буде невигідною для всіх учасників, окрім Китаю. "Ми також готуємося до можливих сценаріїв. У торговельних конфліктах немає переможців. Якщо США та ЄС розпочнуть торговельну війну, єдиним, хто отримав би від цього вигоду, стане Китай. Наші економіки тісно пов'язані. Нам потрібна Америка, і Америці потрібна Європа," – зазначила вона.
Проте керівники найбільших економік Європи виявилися більш рішучими у своїх висловлюваннях. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який ще нещодавно закликав до розсудливості, тепер обіцяє вжити відповідних заходів у відповідь на дії Трампа. "США та Європа отримують вигоду від торгівлі товарами та послугами. Якщо митна політика ускладнить цей процес, це негативно вплине як на США, так і на Європу. ЄС готовий вжити заходів у відповідь через свою митну політику. Ми повинні це зробити, і ми це зробимо. Але наша мета полягає в збереженні співпраці з США", - підкреслив Олаф Шольц.
Президент Франції Еммануель Макрон, який неодноразово підкреслював важливість стратегічної автономії Європи від Сполучених Штатів, висловив думку, що Європейський Союз повинен навчитися домагатися поваги у відповідь на торгові атаки.
"Недавні висловлювання Сполучених Штатів спонукають Європу до більшої сили та єдності. Подібно до того, як пандемія COVID-19 і агресія Росії проти України стали тривожним сигналом для європейських країн, нові заяви адміністрації Трампа змушують ЄС об'єднуватися та активніше реагувати на виклики колективної безпеки," - зазначив Еммануель Макрон.