50-денний термін, встановлений Трампом. Слова не мають ваги, важливі лише вчинки - Мік Раян.

Колишній генерал-майор австралійської армії Мік Раян акцентує увагу на суттєвій зміні у висловлюваннях Дональда Трампа щодо України. За його словами, нові обіцянки президента США, ймовірно, стали наслідком розчарування Трампа у Володимирі Путіні, який "обманював" попередніх американських лідерів і продовжує нарощувати повітряні атаки на українські міста. Однак Раян підкреслює, що слова мають невелику цінність, і справжню вагу матимуть лише реальні дії американської адміністрації. Найбільшим викликом буде запровадження вторинних санкцій проти Китаю та Північної Кореї, які активно підтримують військові зусилля Росії.
Він обдурив Клінтона, Буша, Обаму, Байдена, але він не обдурив мене.
Президент Трамп, 14 липня 2025 року.
Під час зустрічі в Овальному кабінеті з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, президент Трамп оголосив про нову позицію своєї адміністрації стосовно війни в Україні та підтримки американських зусиль у захисті цієї країни. Як зазначає видання New York Times:
У понеділок Президент Трамп оголосив про готовність підтримати Європу в прискоренні постачання зброї для України та застеріг Росію: якщо упродовж 50 днів не буде досягнуто мирної угоди, він запровадить новий пакет санкцій.
Уже настало время.
Трамп потрапив під вплив путіна, який намагався укласти мирну угоду протягом його другого терміну президентства. Це не тільки затягнуло війну, але й сприяло посиленню як наземних, так і повітряних атак путіна на Україну. Хоча літня наступальна кампанія Росії у 2025 році виявилася малоефективною, супроводжуючись великими втратами, країна значно активізувала свої повітряні удари по українських містах в останні місяці. Це спричинило численні жертви та страждання серед цивільного населення в багатьох українських містах.
Можливо, саме це збільшення повітряних операцій стало ключовим фактором у виборі Трампа. Як він зауважив:
Я повертаюся додому і кажу першій леді: "Сьогодні я мав бесіду з Володимиром. Це була дуже цікава розмова". Вона відповідає: "О, справді? Ще одне місто щойно постраждало..." І знаєте, в якийсь момент стає зрозуміло, що розмови не мають великого сенсу. Потрібні конкретні дії. Потрібні результати.
Перша складова цього процесу є досить простою. Сполучені Штати нададуть військову техніку, включаючи системи протиповітряної оборони, країнам Європи, які в подальшому передадуть це озброєння Україні. В певних випадках це може виявитися найшвидшим варіантом доставки американської зброї до України, оминаючи необхідність отримувати фінансування від Конгресу (хоча для таких угод все ж існує процедура інформування Конгресу — виправте мене, якщо я неправий).
Скільки фінансування на підтримку України, наданого адміністрацією Байдена, ще залишається, здається, вже не має суттєвого значення. Трамп прагне задовольнити свою політичну аудиторію, пропонуючи зброю на продаж, а не як безкоштовну допомогу. Як зазначено в статті Politico, підтримка України (через європейські країни) і політика "Америка понад усе" можуть існувати поруч у сучасному світі.
Друга складова зобов'язання Трампа пов'язана з митними ставками. Він повідомив про запровадження 100% вторинних мит на Росію, а також запровадження вторинних санкцій проти країн, що постачають товари до Росії, якщо протягом 50 днів не буде досягнуто мирної угоди.
Згідно з інформацією, наданою Бюро перепису населення США, у 2025 році обсяг російського імпорту до США становив $2 мільярди. Важко уявити, яким чином стовідсоткові мита на таку незначну торгову суму зможуть вплинути на дії Росії.
Вторинні санкції є надзвичайно цікавим та складним аспектом. Ключовою метою в цій ситуації мають стати торговельні зв'язки між Росією та Китаєм, які активно розвивалися протягом останніх трьох років. На графіку нижче демонструється динаміка зростання торгівлі між Пекіном та Москвою з 2022 року. Ця стаття, підготовлена CEPA, містить цінні відомості про збільшення обсягів та розширення комерційних відносин між Російською Федерацією та КНР з 2022 року.
Витоки: Інститут китайських досліджень на честь Меркатора.
Китайські виробники пропонують різноманітні товари та технології, які можуть використовуватися в декількох сферах. Згідно з графіком, продаж таких товарів подвійного призначення охоплює різні галузі промисловості.
Мабуть, найважливішою сферою торгівлі є використання китайської електроніки в російських безпілотниках. Незалежно від того, чи це дрони для бойових дій, чи все більша кількість БПЛА "Шахед"/"Герань", які використовуються проти українських цивільних об'єктів, китайські електронні компоненти можуть становити значну частину електроніки в цих безпілотниках. Китайські інженери також допомагають росії розробляти більш ефективні та масштабні процеси виробництва дронів.
Запровадження санкцій проти Китаю для обмеження поставок цих компонентів до Росії могло б стати ефективним заходом з боку США. Проте, чи зможе це дійсно уповільнити постачання цих товарів, залишається під питанням, оскільки Пекін, схоже, зацікавлений у тривалій підтримці Москви та продовженні конфлікту.
Цікаво, що двопартійний законопроєкт, який був представлений у Конгресі США республіканцем Ліндсі Гремом та демократом Річардом Блюменталем у квітні цього року, продовжує свій шлях. Якщо цей законопроєкт отримає схвалення, він передбачає запровадження 500% мита на імпорт з країн, які продовжують закуповувати російську нафту та сировину.
Витоки: Інститут китайських досліджень на честь Меркатора.
Північна Корея виступає одним із ключових факторів, що підтримують військові зусилля Росії. Ця країна постачає значні обсяги артилерійських боєприпасів та балістичних ракет. За останніми даними української розвідки, близько 40% артилерійських снарядів, які наразі використовуються на фронті російськими військами, мають північнокорейське походження. Згідно з повідомленнями південнокорейських розвідувальних служб, з 2022 року до Росії було доставлено приблизно 28 тисяч контейнерів із зброєю та боєприпасами з Північної Кореї. Крім того, Пхеньян надіслав близько 13 тисяч військовослужбовців для участі у конфлікті в Україні, і є припущення, що цього року він може відправити ще приблизно 25-30 тисяч військових.
Проте, з огляду на те, що Північна Корея вже підпадає під жорсткі міжнародні санкції, важко уявити, яким чином запропоновані Трампом вторинні тарифи зможуть знизити її підтримку Росії.
Безперечно, ключове питання полягає в тому, чи реалізує Трамп свої обіцянки.
Що стосується зброї, то це, ймовірно, станеться. Трамп зазначив, що передача ракет і артилерії може відбутися вже за кілька днів. Найімовірніше, це буде тим, що Трамп вважає важелем впливу, щоб змусити путіна сісти за стіл переговорів і погодитися на якусь форму мирної угоди.
Тарифи – це окрема тема для обговорення. На мою думку, нам слід дочекатися і проаналізувати ситуацію. Путін з моменту початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року не проявляв жодної готовності відмовитися від своїх радикальних цілей у війні. Його мета залишається стабільною і незмінною з того часу:
Було б надзвичайно дивно, якби путін зараз змінив курс. Навіть коли ситуація для росіян була досить похмурою, коли їхній початковий наступ на Київ у 2022 році зазнав невдачі, путін не змінив курсу. Ймовірно, він зробить те саме і зараз.
Путін, напевно, звернув увагу на те, як опір Трампу з боку канадських та мексиканських лідерів примусив президента США відмовитися від своїх попередніх загроз за останні місяці. Це, ймовірно, стане його першою реакцією, оскільки він вважає, що Трамп може відступити. Крім того, здача під тиском з боку США виглядала б дуже невигідно для путіна в Росії та Китаї.
Наближається протистояння Трампа і путіна.
Останнє питання, яке, на мою думку, заслуговує на увагу після зустрічі Трампа з Рютте в Овальному кабінеті, стосується його взаємин з іншими авторитарними лідерами. Чи вплине цьогорічний досвід Трампа у спілкуванні з Путіним на його стратегію щодо китайського лідера?
Китай виступає ключовим стратегічним опонентом для Америки. Чи може відмова Путіна врахувати заклики Трампа про мир призвести до загострення позиції Трампа стосовно Сі та відносин між США і Китаєм? Мені важко дати точну відповідь, але вважаю, що це питання варто обговорити.
Глава української держави вже офіційно висловив свою подяку за висловлення Трампа та його обіцянку щодо постачання додаткових систем протиповітряної оборони.
Загалом, я б хотів уявити, що коментарі американського президента свідчать про зміну політики та зміну настроїв Трампа щодо підтримки України в її прагненні захищати себе. Але я не впевнений, що ми можемо це стверджувати вже зараз. Слова коштують дешево. Важливі лише дії.