Американська підтримка за часів Трампа: які перспективи на 2025 рік?
90 днів без американської допомоги
Дональд Трамп у перший день після своєї інавгурації підписав указ, що призупиняє всі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів, поки не буде проведено аналіз їхньої відповідності цілям його політики, простою мовою, аудит.
Зазначається, що США не надаватимуть допомогу іншим країнам поки не оцінять, чи відповідає та, чи інша програма національним інтересам США та цілям американської зовнішньої політики.
Новий державний секретар США Марко Рубіо під час минулотижневих слухань для затвердження його кандидатури висловився перед членами Комітету Сенату США з міжнародних відносин. Він зазначив, що «кожен витрачений долар, кожна програма, яку ми підтримуємо, і кожна політика, яку ми реалізуємо, повинні бути обґрунтовані відповідями на три ключові питання: "Чи сприяє це безпеці Америки? Чи підвищує це силу Америки? Чи забезпечує це процвітання Америки?"».
Західні агенції, зокрема Reuters і Associated Press, відзначили, що поки невідомо, наскільки широким є новий указ Трампа і яких програм, країн, неурядових і міжнародних організацій він торкнеться, зважаючи на те, що фінансування багатьох програм уже було схвалене Конгресом і має бути витрачене, якщо ще не витрачене.
Згідно з інформацією Радіо Свобода, Трамп уже давно висловлює своє негативне ставлення до іноземної фінансової допомоги, незважаючи на те, що вона зазвичай складає близько 1% від федерального бюджету, за винятком випадків надзвичайної ситуації, таких як мільярди доларів, виділені на озброєння для України. Він піддавав критиці обсяги фінансування, призначені для підтримки України в умовах масштабної агресії з боку Росії.
Проте українська влада запевняє, що новий указ не має до цього ніякого відношення.
"Насправді указ Трампа стосується міжнародної допомоги в межах "Програм розвитку", що стосуються діяльності агентств ООН, миротворчих ініціатив, програм підтримки біженців тощо. Україна отримує допомогу від США в рамках програм Presidential Drawdown (PDA), Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) та Foreign Military Financing (FMF). Указ президента США цих програм не стосується",- ідеться в повідомленні Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.
Президент України Володимир Зеленський висловився щодо указу про підтримку з боку Трампа під час форуму в Давосі. Коли його запитали, чи можливо зменшення американської допомоги, Зеленський відповів:
"На даний момент все відбувається так, як відбувається."
Проте не слід забувати, що обставини щодо допомоги з боку США ще до указу Трампа були досить заплутаними.
За словами експертів з Defense Express, питання американської підтримки України в даний час залишається відкритим. Водночас адміністрація Джо Байдена не змогла повністю використати всі фінансові ресурси, передбачені на 2024 рік.
Згідно з інформацією аналітиків, останній пакет у рамках програми PDA, що передбачає президентське вилучення запасів зброї, був оголошений 9 січня. Після цього на рахунку програми залишилося 1,05 мільярда доларів США, виділених на 2024 рік, а також 2,8 мільярда доларів, які були повернуті через фінансову помилку. Що стосується програми USAI, яка передбачає замовлення озброєння безпосередньо у виробників, то ці кошти вдалося повністю освоїти ще 30 грудня.
Фахівці підкреслюють, що основна проблема полягає не стільки в тому, що на рахунках PDA залишаються кошти, скільки в тому, що для американського фінансового року 2025 (який розпочався 1 жовтня 2024 року) у США досі відсутній затверджений бюджет.
"А у його проєкті про допомогу Україні озброєнням нічого не чути",- пишуть в DefenseExpress.
На думку політолога Володимира Волі, новий наказ про призупинення допомоги на три місяці може стати серйозною проблемою для України, навіть якщо безпосередньо її не охоплює.
"Це свідчить про те, що всі витрати з бюджету США на користь іноземних країн, міжнародних та іноземних організацій призупиняються. Зокрема, до 21 квітня неможливо буде затвердити фінансову допомогу для України," - зазначає Воля у своєму Telegram-каналі.
Нагадуємо, що перед інавгурацією Дональда Трампа адміністрація Джо Байдена активно передавала Україні гуманітарні пакети. Тодішній прес-секретар Державного департаменту США Метью Міллер підкреслив, що обсяги військової підтримки, яку забезпечує команда президента Байдена, покликані задовольнити потреби України до завершення 2025 року. Однак, чи є це насправді можливим?
Згідно з думкою спеціаліста Національного інституту стратегічних досліджень Івана Уса, ресурсів, наданих Джо Байденом, вистачить щонайменше на наступні шість місяців.
"Тобто, очевидно, що Байден розумів незворотність прийняття Трампом рішення щодо "замороження" допомоги і, як то кажуть, стелив соломку, надаючи необхідні ресурси, щоб бодай 6 місяців Україна пройшла без нової допомоги від США. Ну, а те, що вже виділено - це затверджені рішення і їх навряд чи переглядатимуть, тому певна подушка безпеки у нас є. Втім, пів року минуть дуже швидко, тому для України надзвичайно важливо вести предметно-роз'яснювальний діалог з держсекретарем Рубіо та іншими представниками адміністрації Трампа, які опікуватимуться питаннями фінансового штибу", - наголошує аналітик в розмові з виданням Фокус.
Політологиня-американістка Олександра Філіппенко зазначає, що Дональд Трамп зосередиться на внутрішніх справах США. Це стало ключовим фактором, який сприяв його поверненню до Білого дому та відновленню президентських повноважень.
"Підтримка України формується завдяки оточенню Дональда Трампа. Вона залежить від тих, хто так чи інакше інформує його про ситуацію," - зазначає Філліпенко в ефірі FREEДОМ.
Саме тому, каже Ус, для України вкрай важливо пояснити команді Трампа, що допомога США - це вигода для тих же Сполучених Штатів, передусім. Наприклад, нагадати, що 90% коштів, які Америка виділяє Україні, лишаються в Штатах.
"Основне завдання Києва полягає в тому, щоб донести до Сполучених Штатів, що підтримка України принесе їм економічні вигоди, одночасно забезпечуючи й геополітичні досягнення," - зазначає Ус.
Експерти нагадують, що Україна суттєво залежить від допомоги США.
"Затримка американської допомоги на кілька місяців може суттєво посприяти російському наступу. Причинами цього можуть бути як ініціативи Трампа щодо перегляду програми допомоги, так і спроби Путіна втягнути його у тривалі переговори, які, по суті, зводяться до простого спілкування", - зазначає Воля.
Військовий аналітик, майор у відставці та ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман в ефірі каналу Київ24 підкреслив, що, крім Сполучених Штатів, Україні також надають підтримку країни Європи та Північноатлантичний Альянс. Проте, за словами Гетьмана, він не може передбачити, як довго триватиме ця допомога з боку ЄС та НАТО.
"Якщо Трамп буде намагатися призупинити нам взагалі допомогу, ми таке вже бачили навесні минулого року. Ситуація буде дуже складна. Але поки що запаси в нас певні є. І ми дуже сподіваємось на наших європейських партнерів. Бо в іншому випадку, ситуація може стати небезпечна вже не для нас, а для європейських країн", - переконаний він.
А Воля описує "хиткі підстави для оптимізму" щодо виділення допомоги для України. По-перше, нагадує він, аудит допомоги Україні і так здійснюється на постійній основі. Тому можливо, що нові перевірки триватимуть недовго, а результати дозволять ухвалити новий пакет допомоги раніше ніж спливе 90 днів.
По-друге, ключовим аспектом стане або діалог між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним, або момент, коли Трамп усвідомить, що необхідно чинити тиск на Росію, надаючи новий пакет допомоги Україні, зауважує Воля. Наприклад, у разі, якщо Кремль вирішить застосувати маніпуляції та затягне переговори, щоб відтермінувати виділення допомоги Україні.
"На користь України може зіграти роль ситуація, коли Трамп вирішить не вести переговори з Росією через те, що Москва не бажає зупиняти бойові дії," - переконаний Воля.