Аналітичне інтернет-видання

Андрусів аналізує логіку тарифної політики Трампа та її наслідки | Еспресо

Тривожна ситуація полягає в тому, що глобальна тарифна війна може знизити зацікавленість до конфлікту в Україні.

Найбільшою проблемою тарифів Трампа є не чиїсь економічні збитки, а руйнація усталених політичних і безпекових союзів та, загалом, низька прогнозованість світової політики. Часи турбулентності завжди характерні новими війнами та панічними очікуваннями. Правила, попередні розрахунки та червоні лінії просто втратили сенс. Можуть, правда, створюватися і нові несподівані союзи, як, наприклад, спільні заходи Японії, Південної Кореї та Китаю по захисту від тарифної політики США, - заходи одвічних конкурентів, і інколи навіть ворогів. І це тільки початок.

Думаю, що поведінка Білого дому - це також непоганий шанс для Китаю посилити свій вплив у інших регіонах, зокрема, Європі.

Ознайомтеся також: Мита як засіб підготовки до конфлікту.

Я вважаю, що основною стратегічною помилкою Трампа є його переконання, що фінанси можуть вирішити будь-яку проблему. Проте у світі політики гроші не є єдиним фактором, який визначає результат. Перемовини з Путіним є яскравим підтвердженням цього.

Роль США на міжнародній арені формувалася не лише завдяки їх економічній потужності, а й завдяки політичному авторитету, який вони мали. Саме тому долар став обраною валютою у світі. Проте сьогодні довіра до всього американського може зникнути. Сигнали про поступове відчуження Європи від певних видів американського озброєння, викликані побоюваннями щодо можливого "вимкнення" цієї зброї, є лише початком змін.

Навіть для внутрішнього американського споживача гра Трампа вкрай ризикована. Сподівання, що всі просто кинуться створювати виробництва у США дещо спрощена, бо бізнес завжди шукає прогнозованих правил, і навряд чи це можна сказати про нинішню Америку Трампа.

Ознайомтеся з іншими матеріалами: Тарифна війна являє собою як загрозу, так і шанс для України.

Ще один ризик полягає в часі. Навіть якщо економічні експерти Трампа виявляться правими у своїх прогнозах, вплив вирівнювання торгового балансу в США не буде відчутний ані через місяць, ані через рік. Натомість, ціни можуть зрости вже найближчим часом, що завдасть значного удару виборцям. Унікальність теперішньої ситуації в США полягає в тому, що і обидві палати Конгресу, і Білий дім перебувають під контролем республіканців. Якщо ця монополія буде порушена, усі досягнення трампізму можуть почати розвалюватися. Додам, що проміжні вибори до Палати представників відбудуться наступного року.

Є й позитивний аспект. Якщо через глобальну рецесію ціна на нафту знизиться і залишиться на такому рівні протягом принаймні кількох років, можна буде стверджувати, що "інновації" Трампа матимуть певну користь.

Однозначно погана історія тут в тому, що світова тарифна війна зменшуватиме інтерес до війни в Україні, -- всім тепер вистачить по горло і своїх проблем. Але з іншого боку, спробую тут погано пожартувати -- Україна у всій цій тарифній війні у кращому становищі. Бо у нас уже давно справжня війна, і ми до багатьох речей навчилися призвичаюватися. А у решти світу все ще попереду.

P.S. Чи пам'ятаєте, я згадував, що після обрання Трампа політичні питання стануть близькими кожному американцю? Ось, саме так і сталося.

Редакція не завжди поділяє погляди, які висловлюють автори блогів.

Читайте також