Аналітичне інтернет-видання

Обмеження на закупівлю медикаментів дистриб'юторами може призвести до дефіциту та непрозорих продажів, зазначив експерт в коментарі для Delo.ua.

Прийняття урядового законопроєкту №11493 в цілому, з внесеною правкою щодо обмеження закупівель ліків у виробників компаніями-дистриб'юторами, може викликати нестачу медикаментів у аптеках. Таку думку висловив політичний аналітик центру "Об'єднана Україна" Валентин Гладких під час національного телемарафону.

"Необачні кроки на фамачевтичному ринку можуть призвести до того, що буде зруйнована безперебійна стабільна робота аптек. Це реально проблема, що може виникнути дефіцит, наприклад, чи може повернутися спекуляція, тобто, коли почнуть торгувати, як казали колись в Радянському Союзі, з-під поли", - зазначив він.

Гладких підкреслив, що не має чіткого уявлення про фінальний варіант законопроєкту до другого читання. Він зауважив, що наслідки запропонованих заходів можуть не призвести до зниження цін на медикаменти та підвищення їх доступності, а, навпаки, викликати обмеження в доступі та подорожчання.

"Це питання має декілька аспектів. Перш за все, варто врахувати політику виробників та чинники, що впливають на підвищення витрат і на прагнення виробників отримувати більший прибуток. Наступним важливим елементом є стратегія дистриб'юторів. У цьому контексті слід згадати про двох найбільших учасників ринку в Україні, які імпортують основну частину продукції іноземного виробництва", - зазначив він.

За словами експерта, завдяки ефекту масштабу компанії можуть ефективно знижувати витрати на логістику та складування, а також користуватися оптовими знижками. Проте, якщо впровадити запропонований метод, що обмежує закупівлю до 20% від обсягу виробництва конкретного препарату, то переваги ефекту масштабу можуть зникнути.

"Дистриб'ютори, звісно, встановлюють власну націнку, але після цього медикаменти потрапляють до аптек. З'являється питання: яка націнка застосовується в аптеках? Твердження про те, що в Україні ліки коштують дорожче, ніж у Європі, є хибним. Це, по суті, спекуляція, оскільки ціни залежать від багатьох факторів", - зазначив Гладких.

Він також зацікавився, чому це питання слід регулювати окремим законодавчим актом, адже Антимонопольний комітет вже має всі необхідні повноваження і займається цією проблемою в повному обсязі.

Нагадаємо, що законопроєкт №11493 щодо особливостей держреєстрації ліків, які можуть закуповуватися уповноваженими особами, Кабінет міністрів подав до Верховної Ради у серпні цього року. Документ був прийнятий у першому читанні 20 листопада.

Наразі ж в експертному середовищі обговорюється правка, яка покликана обмежити закупівлю одного препарату в одного вітчизняного виробника ліків обсягом у 20% від його виробництва.

Читайте також