Аналітичне інтернет-видання

Дипломатичні зусилля зазнали краху: в CNN повідомили, що Росія перешкоджає мирним переговорам з Україною.

Цього тижня мав статися прорив: перші прямі переговори між Україною та Росією за останні місяці. Натомість вони лише підкреслили неготовність Москви до миру.

Про це повідомило видання CNN.

У п'ятницю в Стамбулі було досягнуто угоди щодо обміну полоненими, а також обговорено подальші кроки для зустрічі президентів України та Росії. Крім того, сторони представили свої погляди на можливе досягнення миру та припинення вогню.

Обміни полоненими відбуваються на регулярній основі. Україна вже висловила бажання про термінове та безумовне припинення вогню як в повітряному, так і в морському та наземному просторі, а також запропонувала прямі переговори між президентом Володимиром Зеленським і його російським колегою Володимиром Путіним. Однак Росія відкинула ці два варіанти, хоча в п'ятницю повідомила про намір їх знову обговорити. Цього тижня дипломатичні зусилля зробили великий крок назад, фактично повернувшись до початкової точки, з якої все почалося в суботу.

У суботу керівники України, Франції, Німеччини, Великої Британії та Польщі закликали Росію до місячного припинення вогню, поділившись зображенням з телефонної бесіди з Трампом.

Проте лише через шість днів у Тирані та ж сама п'ятірка знову зібралася біля телефону. Макрон охарактеризував ігнорування Кремлем перемир'я як "недопустиме", тоді як Стармер підкреслив, що Путін "повинен понести відповідальність за ухилення від миру".

"Минулого тижня Трамп виконав приголомшливу дипломатичну гімнастику. Путін відкинув вимоги перемир'я та запропонував прямі переговори у Стамбулі. Зеленський сказав, що зустрінеться там з Путіним, а Трамп запропонував бути посередником. Путін відхилив усе, окрім зустрічі молодшого спеціаліста. А потім Трамп розвіяв будь-яке відчуття терміновості, додавши, що він ніколи не очікував, що Путін буде присутній без його присутності у Стамбулі, очевидно, дійшовши висновку, що "нічого не станеться" в Україні, перш ніж він зустрінеться з главою Кремля", -- зазначили у виданні.

Як зазначено в джерелі, неясно, які справжні думки мають європейські лідери після розмови у п'ятницю. Проте можна з упевненістю стверджувати, що їм "напевно, довелося нагадати Трампу про його зобов'язання". Президент США знову показує, що не має наміру засуджувати дії Путіна.

"Однак зараз на кону його довіра до найближчих європейських союзників -- "розумника" Макрона і "жорсткого переговірника" Стармера, який запропонував йому другий державний візит. Невідомо, чи це його схвилює", -- йдеться в повідомленні.

У публікації підкреслюється, що є дві константи, які не змінюються. По-перше, Путін продовжує ігнорувати будь-які спроби тиску, пропонуючи "мир" на своїх умовах. По-друге, Трамп, хоча й обіцяє підтримку Україні за лаштунками, в офіційних заявах утримується від різкої критики, натомість зберігає можливість для переговорів з російським президентом.

Білий дім періодично сигналізує, що терпіння щодо Путіна виснажується. Навіть Трамп іноді робить неоднозначні коментарі, як це сталося минулого тижня, коли він згадував про санкції побіжно. Проте, наразі це не призвело до конкретних кроків, яких чекає Європа.

"Білий дім виграє від хитрих і нещирих дій Кремля, які спрямовані на досягнення миру. Росія робить достатньо для того, щоб Трамп міг уявляти, що вони налаштовані серйозно, але в той же час не робить жодних поступок — навіть ускладнюючи ситуацію на п'ятницю, коли з'явилася вимога, щоб Україна передала території, які ще не були захоплені. Існує чимало невизначених і нереалістичних натяків на дипломатичні зусилля та можливі переговори, що створює ілюзію перспективної угоди, без реального укладання чи чіткого формулювання умов. Росія, безсумнівно, затягує час і нарощує свої сили на сході фронту, про що свідчать дані з дронів, напередодні можливого літнього наступу," — йдеться в статті.

Екс-посол США в Україні Бріджит Брінк, яка нещодавно залишила свою посаду, різко критикувала адміністрацію Трампа, звинувативши її в "умиротворенні" агресора.

"На жаль, з моменту вступу Трампа на посаду, політика адміністрації була спрямована на тиск на жертву — Україну, замість того, щоб звернути увагу на агресора — Росію. У зв'язку з цим, я більше не міг свідомо підтримувати цю політику і вважав за необхідне піти у відставку. Мир за будь-яку ціну — це не справжній мир, а лише умиротворення. Історія неодноразово підтверджує, що умиротворення не приносить безпеки, стабільності чи процвітання. Натомість, воно веде до нових конфліктів і страждань", — зазначила Брінк.

Нагадаємо, Макрон заявив, що Трамп має з'ясувати у росіян, що сталося у Стамбулі.

Читайте також