Дозвіл США на використання ATACMS проти Росії викликає три важливі питання, - зазначає The Economist.
Це рішення не вплине на ситуацію України на фронті, але може підвищити бойовий дух та зміцнити позиції держави під час переговорів.
В кінці 2023 року Сполучені Штати, після понад року обговорень, вирішили надати Україні ракети ATACMS з дальністю 300 км. Військові сили України успішно застосували ці ракети, завдаючи серйозних ударів по окупованих Росією територіях, включаючи Крим. Проте, незважаючи на численні звернення з боку України, США не дозволили здійснювати удари по військовим об'єктам Росії, таким як аеродроми, склади боєприпасів та командні пункти.
Проте, згідно з інформацією, опублікованою в The Economist, 17 листопада американські медіа повідомили, що Джо Байден надав Україні дозвіл на застосування цих ракет проти цілей на російській території.
"Це рішення не вплине на ситуацію України на фронті, яка суттєво послаблюється, проте підвищить моральний дух та укріпить позиції країни перед переговорами, які Дональд Трамп розпочне після 20 січня," - зазначає видання.
Як нагадує The Economist, США не давали дозволу на ці удари з трьох причин. Перша - аргумент про обмежені запаси ATACMS. Друга полягала в тому, що їхня військова корисність, імовірно, буде обмеженою, оскільки, за заявами Пентагону, 90% російських літаків, що запускають бомби-планувальники по українських позиціях, уже передислокувалися за межі досяжності ATACMS. Третя причина полягала в ризику ескалації.
Україна та її союзники відкидають ці доводи. Вони запевняють, що Сполучені Штати мають у своєму розпорядженні більше ніж достатню кількість ракет ATACMS — за деякими підрахунками, їх кількість перевищує тисячу. Ці ракети поступово оновлюються на нові, більш далекобійні системи. Хоча російські літаки можуть бути недосяжними, існує безліч інших цілей, таких як склади, командні пункти та логістичні центри. Також підкреслюється, що побоювання щодо ескалації конфлікту є перебільшеними. Адже, за словами аналітиків, Путін вважає Крим частиною Росії, але не вживає жодних дій у відповідь на удари ATACMS, які там відбуваються, - зазначає видання.
1. Обсяг цього дозволу.
Повідомлення припускають, що Україні, принаймні на початковому етапі, буде дозволено використовувати ATACMS тільки в Курській області.
"Це має політичне підґрунтя, якщо метою є передача сигналу Північній Кореї, яка підтримує Росію у цих спробах... Проте, з військової точки зору, це не є ефективним, якщо завдання полягає в максимальному завданні шкоди російським збройним силам до 20 січня, коли Трамп вступить на посаду. Багато з ключових цілей Росії розташовані в інших регіонах", - зазначає The Economist.
2. Чи візьмуть на озброєння Британія і Франція досвід США щодо використання ракет Storm Shadow та SCALP?
Ці ракети, подібно до ATACMS, потребують значної підтримки з боку Західних союзників для точного націлювання. Вважається, що британські чиновники спочатку неохоче погоджувалися на їх застосування на російських територіях без американського контролю та супроводу. Однак, як стверджує видання, тепер їхня позиція може змінитися.
3. Яка буде реакція Путіна?
Як пише The Economist, побоювання з приводу використання ядерної зброї перебільшені, не в останню чергу через низьку ймовірність поразки Росії на фронті. Але Росія натякала на розширення допомоги хуситам у Ємені - ризик, який західні чиновники описують як "горизонтальну ескалацію", тобто за межі України. Існують також побоювання, що російські шпигуни можуть посилити свою кампанію саботажу, підривної діяльності та замахів на вбивство всередині Європи.
17 листопада New York Times повідомило, що США дозволили Україні бити ракетами ATACMS по території Росії, зокрема, по північнокорейських військах. При цьому того ж дня в західних ЗМІ з'явилася інформація і про дозвіл Франції та Британії на удари Storm Shadow і SCALP, однак пізніше в урядах цих країн не підтвердили ці повідомлення.
Одночасно в Росії висловлювали погрози, що прийняття подібних рішень нібито призведе до того, що НАТО стане безпосереднім учасником конфлікту в Україні. У Федерації зазначили, що це може стати початком Третьої світової війни.