Два ядерні гіганти на порозі конфлікту: журналіст аналізує ескалацію напруженості між Індією та Пакистаном.

Теракт у Кашмірі 22 квітня може підштовхнути сусідів з ядерною зброєю - Індію та Пакистан - до війни, дестабілізуючи мир у південноазіатському регіоні, а також порушуючи його економіку. у цьому нападі троє терористів, яких, найімовірніше, підтримував Пакистан, використовували релігійну фільтрацію. Вибірковий напад на індусів загострив громадські настрої в Індії, і з інших частин країни надходять повідомлення про напади на кашмірців та інших мусульман.
Про це пише Анандо Брахто, індійський журналіст і колумніст, пише про конфлікт у Кашмірі вже 15 років.
Спершу громадянам Пакистану поставили ультиматум виїхати з Індії менш ніж на тиждень. Більшість цих людей - це окремі особи та сім'ї з невідкладними медичними потребами, які прибули до Індії за медичною візою. Кордон Аттарі, який є головним транзитним пунктом між двома країнами, був закритий урядом Індії, в результаті чого багато індійських жінок, одружених з громадянами Пакистану, які відвідували своїх батьків в Індії, залишилися без допомоги. Ключові аспекти:
"У той час як світ з повсюдним занепокоєнням спостерігає за напруженістю між Індією та Пакистаном, праворадикальна база підтримки Моді, для якої він має імідж сильної людини, своєрідного єдиного захисника національних інтересів, що є його головним аргументом на виборах, дедалі частіше закликає до війни", -- пише журналіст.
Хоча аналітичні установи в Індії сумніваються в можливості повномасштабної війни, громадська думка та образ Моді як індуїстського націоналіста створюють на нього великий тиск щодо необхідності дій, особливо в контексті релігійних аспектів вбивств. Очікується, що для задоволення суспільних настроїв з'являться певні видовищні заходи, зокрема військові операції. Наприклад, після терористичного акту в Пулвамі в Кашмірі в лютому 2019 року, внаслідок якого загинуло 40 індійських військових, всього за кілька днів відбувся повітряний удар по території Пакистану.
Індія також зупинила торгівлю через лінію контролю, обсяг якої на той момент оцінювався в 2 мільярди доларів. Лінія контролю (LoC) є межою, що розділяє території Кашміру, які перебувають під контролем Індії та Пакистану. Це відбувається незважаючи на угоду про приєднання, укладену у 1947 році між колишнім правителем Кашміру та Індією, яка фактично передає цю територію під контроль Індії.
"Війна між Індією та Пакистаном може перерости в ядерний конфлікт, що викликає міжнародне занепокоєння. Присутність Китаю в регіоні ще більше ускладнює ситуацію, оскільки Китай і Пакистан роками були союзниками, і аналітичні центри в Індії побоюються, що заворушення по обидва боки індійського кордону -- західного кордону з Пакистаном і східного кордону з Китаєм -- зроблять для Індії обов'язковим звернення за міжнародною військовою допомогою, зокрема до Росії, США та навіть Ізраїлю. Участь США може прискорити повноцінне індійсько-американське двостороннє партнерство проти дедалі войовничішого та економічно відродженого Китаю", -- пише Брахто.
Але, додає він, Індія не відома тим, що дипломатично кладе всі карти на один стіл, і її нещодавня участь на саміті БРІКС разом із Китаєм (у російській Казані - ред.), що вона має більш нюансований підхід до геополітики в регіоні і її не можна так легко заманити до постійної осі США проти Китаю.
Відносини між Індією та Китаєм значно погіршилися після невдалого китайського вторгнення в Галвані у 2020 році, що сталося на території, якою управляє Індія, в Ладакху, куди увійшли китайські військові. Протягом останніх років обидві країни намагалися знайти рішення для цієї безвихідної ситуації через двосторонні переговори. Але нинішня криза має потенціал кардинально змінити ситуацію, якщо її не вирішувати з належною обережністю та дипломатичністю. Світова спільнота, як і очікувалося, проявляє занепокоєння.
"Протягом останніх кількох років Кашмір залишався відносно спокійним, і кількість місцевих вербувальників, що приєднуються до терористичних угруповань, помітно зменшилася. У 2024 році туристичний потік досяг рекордних 10 мільйонів відвідувачів, що зміцнило політичний наратив Нарендри Моді щодо поліпшення національної безпеки. Однак, незважаючи на це, ситуація з правами меншин під час його правління привернула увагу та критику з боку міжнародної спільноти," -- зазначив Анандо Брахто.
Як зазначається, ранні повідомлення вказують на те, що атаки можуть бути результатом діяльності TRF або ж Фронту Опору, що має підтримку Пакистану і намагається видавати себе за місцеву терористичну організацію в Кашмірі.
Нагадаємо, військове вторгнення з боку сусідньої Індії є неминучим після смертельної атаки бойовиків на туристів у Кашмірі минулого тижня на тлі зростання напруженості між двома ядерними державами.