Аналітичне інтернет-видання

Економічна напруга на порозі: які ризики несе ультиматум Трампа для Європейських країн

США вводять нові торгові тарифи. Президент Дональд Трамп оголосив про план підвищення мит на товари з Європейського Союзу та Мексики до 30%. Це рішення набуде чинності 1 серпня, якщо не буде досягнуто компромісу. Які вимоги висуває Америка до Європи? Які наслідки можуть виникнути в результаті цієї економічної конфронтації? Всі подробиці далі в нашому матеріалі.

Підвищення американських тарифів на перших шпальтах європейських газет. 30 відсотків - це найвища позиція в історії економічних відносин США з Європою. Попри інтенсивні переговори, сторони досі не хочуть домовитися про компромісні умови торгівлі - остаточний термін минув 9-го липня. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн ще не втрачає надії домовитись.

Введення мит у розмірі 30% на експорт з Європейського Союзу порушить важливі трансатлантичні ланцюги постачання, що негативно вплине на бізнес, споживачів та пацієнтів з обох сторін Атлантики. Ми залишаємося відкритими до співпраці для укладення угоди до 1 серпня.

Головна різниця у підходах до ринкового доступу полягає у мита. Вашингтон пропонує єдину ставку у 10% на всі товари, без поділу на окремі сектори. У свою чергу, Брюссель прагне до взаємного скасування тарифів на промислові товари та введення квот на чутливі категорії продукції, такі як автомобілі, сталь та сільськогосподарські товари. Економістка Мері Лавлі характеризує американську стратегію як ультимативну.

Мері Лавлі, провідний науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона.

Схоже, що сучасна торгова стратегія США ґрунтується на переконанні, що весь світ нібито має борги перед Америкою, і президент Трамп прагне їх стягнути. Тому він вимагає від майже всіх своїх торгових партнерів укладення односторонніх угод. Адміністрація Трампа чітко дала зрозуміти, що мова не йде про взаємну вигоду. Вона пропонує формат "виграш-програш", де ми прагнемо отримати більше, ніж віддаємо, або навіть взагалі нічого не віддавати.

Нові тарифи - наче ляпас Євросоюзу, каже старший науковий співробітник аналітичного центру "Брюґель" Яків Кіркегор. За його словами, це лише доводить, що американський лідер не зважає на зусилля партнерів у Європі.

Якоб Функ Кіркегор, провідний дослідник аналітичного центру Bruegel, розташованого в Брюсселі:

Це показує, що Дональд Трамп, імовірно, вважає, що може досягти угоди, погрожуючи ескалацією. Але, як на мене, це обернеться проти нього. Він дав ЄС зрозуміти, що всі зусилля Європейської комісії, спроби домовитися, піти на компроміс - для нього нічого не варті.

Американські митні збори охоплюють майже всі категорії товарів у різних секторах: від медичних препаратів і промислового обладнання до кондитерських виробів, вин та сирів. Європейський Союз не залишиться без дій і запровадить відповідні заходи, вважає Яків Кіркегор. Урсула фон дер Ляєн обіцяє дати дзеркальну реакцію на ці тарифи.

Якоб Функ Кіркегор, провідний дослідник аналітичного центру Bruegel, розташованого в Брюсселі:

У рамках Євросоюзу насправді існує обмежений вибір. Якщо до 1 серпня не буде досягнуто угоди, що, на мою думку, наразі виглядає малоймовірним, ми опинимося в ситуації торговельної війни. І залишиться тільки спостерігати за її наслідками.

Така ситуація створює непевність на глобальному ринку, кажуть економісти. І зрештою вона може призвести до негативного сценарію для американської економіки, додає Мері Лавлі.

Мері Лавлі, провідний науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона.

Ціновий тиск зменшиться, коли економіка перейде в стан рецесії. Це офіційно прогнозується як сценарій розвитку інфляційної ситуації. Але чи дійсно цього ми прагнемо? Чому ми опинилися в такій ситуації? І найголовніше, що стоїть за цими діями? Яка їхня мета?

Цього тижня Трамп зробив попередження ще 23 країнам-партнерам США в сфері торгівлі, серед яких Канаду, Японію та Бразилію. Він оголосив про запровадження єдиних митних ставок, які коливатимуться в межах від 20% до 50%, а також встановив 50-відсоткове мито на мідь. Крім того, американський президент попередив про можливе подальше підвищення тарифів у разі, якщо ці країни вдадуться до аналогічних заходів.

Читайте також