Аналітичне інтернет-видання

Європейський Союз планує звернутися до держав "Великої сімки" з ініціативою зменшити максимальну ціну на російську нафту, повідомив Домбровскіс.

Європейський Союз планує запропонувати державам "Великої сімки" (G7) знизити максимальну ціну на російську нафту, перевищення якої забороняє західним компаніям надавати послуги для її експорту.

Цю інформацію озвучив єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс, повідомляє агентство Reuters.

Він не уточнив, наскільки саме ЄС хотів би знизити граничну ціну. Однак, за даними джерел агентства, Євросоюз запропонує зменшити її із нинішніх $60 до $50 за барель.

Домбровскіс зазначив, що має намір офіційно ознайомити з цією ініціативою учасників зустрічі міністрів фінансів G7, що пройде в Канаді на цьому тижні.

"Це те, що привернуло нашу увагу в Єврокомісії у зв'язку з 18-м пакетом санкцій. Я сподіваюся, що інші партнери G7 також виявлять інтерес і долучаться до обговорення цієї теми," - зазначив він.

Як повідомлялося, світові ціни на нафту впали більш ніж на 20% від початку квітня. На це вплинула непередбачувана тарифна політика президента США Дональда Трампа, яка посилила побоювання щодо уповільнення світової економіки. На зниження цін також вплинуло рішення Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) та її союзників на чолі з Росією (ОПЕК+) прискорити відновлення видобутку нафти.

За даними Reuters, через падіння світових цін середня ціна російських сортів нафти Urals та ESPO на початку травня знижувалася до $48,92 за барель.

Завдяки зниженню вартості енергоносіїв, які формують близько третини доходів федерального бюджету Росії, уряд країни вирішив переглянути свої прогнози щодо дефіциту бюджету на 2025 рік. Тепер він очікує, що дефіцит становитиме 3,8 трильйона рублів (приблизно $46,5 млрд за актуальним курсом), що відповідає 1,7% ВВП. Цей показник втричі перевищує раніше затверджену цифру в 1,2 трлн рублів (або 0,5% ВВП).

Нагадаємо, країни G7 домовилися про обмеження цін на російську нафту на рівні $60 за барель у грудні 2022 року. Західним компаням забороняється надавати будь-які послуги для її транспортування, вона продається за вищою за цей ліміт ціною.

Це обмеження повинно було знизити доходи Росії від експорту енергоресурсів, одночасно уникнувши різкого зниження обсягів постачання нафти на глобальний ринок.

Проте Росія здобула успішний досвід у маневруванні навколо цінових обмежень G7, використовуючи "тіньовий флот" танкерів, які не користуються послугами західних компаній. Внаслідок цього російська нафта Urals протягом більшості часу продавалася за ціною, що перевищує встановлену межу.

Читайте також