Аналітичне інтернет-видання

Чи залишиться громадянство США за правом народження? Які рішення ухвалив Трамп і чому почали з'являтися численні позови?

Трамп анулював громадянство, надане за правом народження? Що відбулося?

Відповідно до 14-ї поправки до Конституції Сполучених Штатів, всі люди, які були народжені або отримали громадянство в США та перебувають під їхньою юрисдикцією, вважаються громадянами Сполучених Штатів і того штату, де вони проживають.

У своєму виконавчому указі Трамп зазначає, що поправка ніколи не надавала громадянство всім, хто з'явився на світ на території США. Зокрема, вона завжди виключала з прав на громадянство дітей, народжених у США, але не підпорядкованих їхній юрисдикції.

Серед цих категорій ті, у кого на момент народження:

Трамп видав наказ про припинення прийому заяв на отримання громадянства та зупинення видачі документів, які підтверджують статус громадян США для зазначених категорій.

Виконавчий указ президента стає законом без необхідності схвалення Конгресу. Але закон не має ретроспективної дії, тобто не стосується тих, хто народився у США раніше. І не застосовуватиметься до дітей, які з'являться на світ протягом ще 30 днів.

Трамп вже давно заявляв про намір реформувати американську політику в цій сфері. Його нещодавній указ фактично має на меті позбавлення дітей мігрантів, які знаходяться в країні без документів або на основі тимчасових віз, можливості отримати громадянство.

Однак є побоювання, що в країні, де громадянство за "правом землі" давно вкоренилося як цінність, спроба нового президента скасувати це право для майбутніх поколінь може призвести до політики, спеціально націленої проти "кольорових спільнот", пише The Guardian.

Питання реалізації цього механізму все ще викликає чимало запитань. Ініціатива Трампа вже натрапила на юридичні труднощі, оскільки кілька штатів звернулися до суду проти федерального уряду.

Принцип "jus soli", що перекладається з латини як "право землі", має свої корені в англійському праві. Ще кілька століть тому це правило визначало, що всі особи, народжені на території Англії, автоматично здобувають статус її підданих.

Необмежене громадянство за правом народження в Сполучених Штатах має свої корені в американській конституції. Однак до другої половини XIX століття це право поширювалося лише на білих американців. Наприклад, у 1857 році Верховний суд виніс рішення у справі "Дред Скотт проти Сенфорда", в якому було зазначено, що нащадки африканських рабів, тобто афроамериканці, не можуть претендувати на статус громадян.

Усе змінилося після Громадянської війни. 13-та поправка до конституції скасувала рабство 1865 року, а три роки потому 14-та поправка закріпила право на громадянство для колишніх рабів, які народилися в Америці.

Отже, основоположний принцип, відповідно до якого особи, народжені або натуралізовані в США та підпорядковані їхній юрисдикції, вважаються громадянами, разом із рядом супутніх законів, став основою сучасної політики громадянства на основі права народження.

Прихильники жорсткого підходу стверджують, що така політика виступає "потужним магнітом для нелегальних мігрантів". Вони також вважають, що вона стимулює вагітних жінок без віз перетинати кордон. Це явище часто зневажливо охарактеризовують як "туризм для батьків" або "народження дитини для отримання статусу".

Після ратифікації 14-ї поправки американці активно виступали проти мігрантів, особливо китайських робітників. Невдовзі Конгрес ухвалив закон, який суттєво обмежив міграцію з Китаю і ускладнив життя тим, хто вже перебував у країні.

Остаточну крапку в цьому питанні поставила справа "Вонг Кім Арк проти Сполучених Штатів". Вонг, син китайських іммігрантів, народився на американській землі. Коли він вирушив до Китаю, щоб відвідати родичів, йому відмовили у поверненні до США, аргументуючи це тим, що він не мав статусу американського громадянина.

Верховний суд розглянув справу з іншого кута зору. Судді ухвалили рішення на користь Вонга, визнавши його громадянином США, попри те, що його батьки-мігранти не мали можливості отримати натуралізацію.

"Це рішення довело, що незалежно від расової приналежності або імміграційного становища батьків, всі особи, що з'явилися на світ у Сполучених Штатах, мають право на всі привілеї, які надає громадянство", - повідомляє BBC, посилаючись на директорку Центру досліджень історії імміграції при Університеті Міннесоти Еріку Лі.

Відтоді суд не переглядав цього питання. Зазначимо, у США діє прецедентне право, тож на рішення 100-річної давнини можуть посилатися і сьогодні.

Незважаючи на внесення змін до конституції, існують винятки з принципу "jus soli". Наприклад, до прийняття спеціального закону в 1924 році особи, що належали до корінних індіанських народів, не вважалися громадянами США.

У правовій системі США існує різниця між поняттями підданства та громадянства (citizenship). Люди, що проживають на неінкорпорованих територіях, таких як Пуерто-Ріко, Гуам, Північні Маріанські Острови та Американські Віргінські острови, мають статус як підданих, так і громадян США.

У той час як жителі Американського Самоа, згідно з рішенням Верховного суду від 2021 року, є підданими, але їм автоматично не гарантується громадянство за правом народження, якщо Конгрес не ухвалить відповідний закон.

На громадянство за правом народження не можуть претендувати діти іноземних дипломатів. Або в більш жорсткому сценарії - "діти ворожих окупантів".

Одночасно, іноземець, який з'явився на світ поза межами США, має можливість отримати американське громадянство, якщо хоча б один з його батьків є громадянином Сполучених Штатів. Це положення діє лише для одного покоління.

Згідно з дослідженнями Pew Research, у 2016 році в Сполучених Штатах від нелегальних мігрантів з'явилося на світ приблизно 250 тисяч дітей. До 2022 року, який є останнім роком із доступними даними, ця цифра могла зрости до 1,2 мільйона.

Проте, враховуючи, що у них також з'являться діти, загальний вплив скасування громадянства за правом народження може призвести до зростання кількості нелегалів до 4,7 мільйона до 2050 року, згідно з дослідженнями аналітичного центру Migration Policy Institute.

У грудні 2024-го Трамп казав, що не хоче руйнувати сім'ї, тому народжені у США діти нелегальних мігрантів мають бути депортовані разом із батьками.

"Ми повинні завершити цю ситуацію. Ми єдина нація, де це існує," - раніше висловлював свою критику Трамп щодо громадянства, яке надається за правом народження.

Проте це не зовсім вірно. На сьогоднішній день більше 30 держав здійснюють автоматичне надання громадянства за принципом "jus soli" без значних обмежень у більшості ситуацій. Більшість з цих країн знаходяться в західній півкулі, зокрема, Канаді та Мексиці.

У деяких частинах світу це право є менш розповсюдженим. В Австралії та Великій Британії автоматичне набуття громадянства для дитини можливе, якщо один із батьків є громадянином або має статус постійного мешканця.

Наприклад, в Україні громадянство надається народженій на її території дитині, якщо:

Багато юристів вважають, що Дональд Трамп не має можливості анулювати право на громадянство для дітей мігрантів за допомогою виконавчого указу.

"Він вживає дії, які можуть засмутити численних людей, однак остаточне рішення прийматиме суд. Це питання не в його владі вирішити самостійно," - наводить BBC слова Сайкрішни Пракаш, експертки з конституційного права та професорки юридичного факультету Університету Вірджинії.

Скасування "права землі" можливе лише через внесення змін до конституції. Для цього необхідно отримати підтримку двох третин голосів у Палаті представників та Сенаті, а також одержати схвалення принаймні трьох чвертей штатів.

Зараз це малоймовірно, оскільки в обох палатах Конгресу мінімальна більшість у республіканців, причому не всі вони є прихильниками жорсткої лінії проти мігрантів. Та й майже два десятки штатів уже подали позов на федеральний уряд.

Об’єднання з 18 штатів, серед яких Нью-Джерсі, Нью-Йорк та Каліфорнія, ініціювало судовий процес у Массачусетсі з метою скасування указу Трампа. Інша група штатів, що складається з Аризони, Орегону, Іллінойсу та Вашингтону, подала окремий позов у Сіетлі. Судове засідання заплановане на завтра, 23 січня.

"Конституція абсолютно чітка: громадянство дітей, які народилися в США, не визначається громадянством їхніх батьків. Цей принцип є фундаментальним для нашої національної ідентичності та визначає, що означає бути американцем," - підкреслив губернатор-демократ Нью-Джерсі Філ Мерфі.

Згідно з висловленням генпрокурорки Нью-Йорка Летиції Джеймс, вчинки Трампа є "не тільки неконституційними, але й надзвичайно небезпечними". Врешті-решт, справа може потрапити до Верховного суду, де консервативні судді мають більшість над лібералами (6 до 3).

Напередодні в Овальному кабінеті журналіст звернувся до Трампа з питанням про можливість визнання його указу неконституційним судом. "Цілком ймовірно. Я переконаний, що ми маємо вагомі аргументи. Проте, можливо, ви праві. Ми розберемося в цьому", - зазначив президент США.

Читайте також