Аналітичне інтернет-видання

Грузія в полум'ї: чи зможуть демонстранти подолати проросійський уряд, щоб уникнути потрапляння у "русский мир"?

Протягом останніх кількох днів у Грузії спостерігаються масштабні акції протесту, які викликані оголошенням прем'єр-міністра Іраклія Кобахідзе про призупинення переговорів щодо членства країни в Європейському Союзі до 2028 року. Демонстранти також виступають проти маніпуляцій на виборах.

З 30 листопада, після заяви Кобахідзе, масові акції протесту стартували не лише в Тбілісі, а й у Батумі, Кутаїсі, Поті, Телаві та інших населених пунктах. У відповідь на дії протестувальників правоохоронці використовують водомети та гумові кулі, внаслідок чого десятки людей були затримані за "ігнорування законних вимог поліції та незначні правопорушення".

Грузинські опозиційні сили стверджують, що країна стрімко наближається до авторитаризму, в той час як правляча партія "Грузинська мрія" та її лідер Іванішвілі, який здобув своє багатство в Росії, все більше затягують її під вплив Кремля.

На фоні масових народних виступів грузинські дипломати почали масово залишати свої посади. До осуду дій парламенту також приєдналася певна частина представників великого бізнесу в Грузії.

Про те, що сьогодні відбувається у Грузії та на який розвиток подій чекати, - у матеріалі OBOZ.UA.

Протести набирають обертів

У Грузії тривають активні протести. Центральна площа Тбілісі біля парламенту залишається основним місцем збору демонстрантів. Щовечора сюди приходять нові учасники акцій, і з часом ці виступи стають все більш напруженими, втрачаючи атмосферу колишнього спокійного протесту, що супроводжувався музикою.

Початок народного гніву був через те, що "Грузинська мрія" оголосила про перемогу на парламентських виборах, які опозиція назвала сфальсифікованими. Проте ще більший гнів та опір у Грузії викликав той факт, що керівна партія заявила про припинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року, хоча у конституції країни чітко прописано мету вступу до ЄС. Це моментально викликало ще масовіші протести з огляду на те, що, за різними опитуваннями, 70-80% жителів країни хотіли б її вступу до Євросоюзу. Тбілісі, Зугдіді, Батумі, Кутаїсі, Горі - географія акцій протестів розширюється, як і їхні масштаби.

Виглядає так, що нинішня грузинська влада перебільшила свої можливості. Відкладання переговорів з Європейським Союзом виглядає політично невиправданим, оскільки не враховує значний запит багатьох громадян Грузії на бажання стати частиною Європи. Хоча подальший розвиток подій залишається невизначеним, якщо влада справді сподівалася на демонстрацію своєї сили, то цей план зазнав краху. Жорстокі арешти та побиття протестуючих спеціальними підрозділами в перші дні протестів лише призвели до збільшення кількості учасників акцій.

При цьому міцно тримати владу у своїх руках у керівної партії та її засновника Іванішвілі мотивація велика - надто багато нажито ворогів усередині країни та недругів на Заході. Втрата влади може призвести до того, що Саакашвілі опиниться на волі, а Іванішвілі займе його місце за ґратами.

Лідерка акцій протесту

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі висловила думку, що парламент країни не має легітимності. Вона підкреслила, що планує залишатися на своїй посаді "до тих пір, поки не буде сформовано законно обраний парламент". Рішення правлячої партії "Грузинська мрія" відкласти процес вступу до Європейського Союзу Зурабішвілі охарактеризувала як конституційний переворот.

"Легітимного парламенту не існує, тому нелегітимний парламент не буде в змозі обрати нового президента. Таким чином, інавгурація є неможливою. Мій мандат залишається в силі, поки не буде створено легітимно обраний парламент", - зазначила Зурабішвілі у своєму телезверненні.

Зі свого боку, прем'єр Грузії Кобахідзе зазначив, що проведення будь-яких переговорів з опозиційними силами "виключене". Він також відкинув вимоги протестувальників щодо проведення нових парламентських виборів і дав зрозуміти, що грузинська влада навіть не розглядає подібний варіант.

Грузія є парламентською республікою, в якій президент має номінальні повноваження, але попри це Зурабішвілі зараз стає ключовою фігурою опору політиці керівної партії. 14 грудня у Грузії мають відбутися вибори президента країни, які проходять у парламенті. Керівна партія "Грузинська мрія" планує обрати нового президента за допомогою своєї парламентської більшості.

Влада втрачає свою однорідність.

Декілька сотень працівників міністерств закордонних справ, оборони, освіти та юстиції країни підписали відкриті звернення, в яких засуджують призупинення переговорів, вважаючи його неконституційним. Кілька університетів оголосили про тимчасове припинення навчального процесу через спалахи протестів та закликали владу переглянути свою позицію.

Більше ніж 135 грузинських дипломатів підписали відкритий лист, в якому рішуче критикують рішення уряду відкласти переговори щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. У відповідь на це, кілька послів Грузії, зокрема Давид Залкаліані, який представляє країну в США, а також посли в Болгарії та Нідерландах, а також в. о. посла в Італії, вирішили піти у відставку. Також звільнився з посади заступник міністра закордонних справ Теймураз Джанджалія.

Кілька десятків співробітників Міністерства оборони Грузії висловили свою підтримку курсу на вступ країни до Європейського Союзу та НАТО. Крім того, частина представників Конституційного суду Грузії закликала уряд переглянути рішення про призупинення переговорів щодо євроінтеграції. Вони вважають, що це рішення нехтує конституційною волею громадян Грузії і суперечить положенням основного закону, який зобов'язує конституційні органи докладати всіх зусиль для забезпечення повної інтеграції Грузії в ЄС та НАТО.

Декларації про прихильність європейському та євроатлантичному шляху Грузії, а також 78 стаття Конституції, стали відповіддю представників інших державних установ і організацій, зокрема співробітників мерії Тбілісі та Національного банку Грузії, на рішення влади.

На фоні останніх подій радіостанція Tbilisi FM93.5 повідомляє, що прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе та керівник Служби державної безпеки Григол Лілуашвілі можуть незабаром залишити свої посади. Згідно з інформацією, отриманою від власних джерел, проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі, який фактично контролює партію "Грузинська мрія", виявив невдоволення ситуацією. Він стверджує, що неочікуваний сплеск масових протестів у країні став для нього сюрпризом; Іванішвілі вважає, що Лілуашвілі не звернув достатньої уваги на ситуацію, а Кобахідзе не зробив належних заяв у відповідь.

Великий бізнес підтримав мітингувальників

Два провідні банки Грузії, Bank of Georgia та TBC Bank, оператори зв'язку Magticom і Silknet, девелопер ORBI Group, а також найбільша автомобільна дилерська компанія Tegeta висловили протест проти рішення уряду призупинити процес євроінтеграції та підтримали учасників мітингів, повідомляє The Bell.

"Майбутнє Грузії в рамках Європи та євроатлантичної спільноти - це історичний вибір, який підтримується абсолютною більшістю нашого народу та закріплений у статті 78 Конституції Грузії. Ми переконані, що тимчасове призупинення процесу євроінтеграції суперечить волі грузинського народу та основному закону країни. TBC завжди був і залишається незмінним прихильником європейської та євроатлантичної інтеграції Грузії", - йдеться в офіційній заяві TBC Bank.

Компанія Magticom висловила осуд щодо дій правоохоронців, які розганяли демонстрантів, в той час як Tegeta підкреслила, що існуюча кризова ситуація негативно впливає на майбутнє держави і ставить під загрозу "прогрес та загальні цілі".

Розпочався серйозний процес ерозії влади

Після того, як грузинські урядовці суттєво сфальсифікували результати виборів — не на звичні 5-6%, а десь на 15-17% — це спричинило значне невдоволення серед населення та викликало масові протести. Додатковим каталізатором для протестних акцій стала заява влади про призупинення процесу євроінтеграції. Маю враження, що чинна грузинська влада свідомо зробила цей крок, щоб спровокувати протест, який міг би перейти в насильство. Це могло б стати приводом для них, щоб очистити політичний ландшафт Грузії, обмежити громадянські свободи та вжити інших репресивних заходів. Як на мене, це був первинний задум. Однак влада не очікувала на такий масштаб та інтенсивність невдоволення, - прокоментував аналітик Грузинського центру стратегічного аналізу Гела Васадзе в ексклюзивному інтерв’ю для OBOZ.UA.

На думку фахівця, важливо усвідомлювати, що відбувається в Грузії сьогодні - це акція протесту з боку активної частини населення, а лідери опозиції є звичайними учасниками цих подій. Зараз вони не користуються значною популярністю. Таким чином, хоча політики десь присутні і роблять певні політичні заяви, сам протест має власну динаміку, а політики існують окремо. Принаймні, на даний момент.

Відзначаючи численні заяви державних службовців на підтримку протестувальників, можна сказати, що виникає серйозний процес ослаблення влади. Багато чиновників починають дистанціюватися, висловлюючи: "Вибачте, ми були готові до багатьох компромісів, але не до цього". Це свідчить про те, що питання євроінтеграції стало важливим показником того, чи залишиться Грузія в російській зоні впливу. Ніхто не бажає брати участь у здачі Грузії "русскому міру". Кількість тих, хто підтримував "Мрію", була сподіваючись на те, що уряд знайде спільну мову з Європою і все залишиться, як раніше. Однак, зіткнувшись з реальними подіями, ситуація виглядає зовсім інакше, зазначив Васадзе.

Що стосується подальшого розвитку ситуації, то, за інформацією Гели Васадзе, Зурабішвілі висловила пропозицію відновити роботу старого парламенту, щоб легітимно вийти з нинішньої кризи та організувати нові вибори. Найбільш ймовірно, що влада не погодиться на це, і в такому разі може виникнути варіант створення незалежного політичного центру, внаслідок чого державні структури перейдуть під його управління.

Безперечно, ситуацію в країні можна стабілізувати, якщо "Мрія" усвідомить, що, окрім руху вперед, є можливість зробити крок назад. Важливо, щоб вона відмовилася від своїх радикальних законів, які були ухвалені, і погодилася на нові вибори. Адже мова йде не лише про законодавство щодо іноземних агентів; існують також значно серйозніші нормативи, які стосуються судової системи та виборчого процесу. Ще один можливий сценарій — це те, що Іванішвілі та "Грузинській мрії" вдасться, попри обмежені ресурси, придушити протести та очистити політичний ландшафт Грузії, внаслідок чого ми можемо опинитися в "русском мірє". Мені важко передбачити, як розгортатимуться події, але я сподіваюся, що останній сценарій не стане реальністю, – підкреслив Гела Васадзе.

Читайте також