Штучний інтелект повинен стати новим учасником судових засідань, вважає Дубілет.

Дмитро Дубілет, український бізнесмен та один із засновників monobank, а також екс-міністр Кабінету Міністрів, опублікував новий пост на своїй сторінці у Facebook, згідно з інформацією MigNews.
Дубілет поділився своїми ідеями щодо того, як ефективно втілити в життя ключову реформу в Україні та як випередити інші країни.
Дуже складно писати про щось, окрім війни. Але тема, про яку йдеться нижче, настільки важлива для України, що я наважився на цей пост.
Однією з ключових реформ, яку не вдалося реалізувати жодному з наших урядів, є судова реформа. Неефективність та корупція в судовій системі залишаються основними чинниками, які стримують інвестиції та уповільнюють економічний розвиток (особливо до початку війни).
Скільки ж було спроб поліпшити ситуацію! Але, незалежно від того, які реформи ми запроваджували, основна проблема залишалася такою ж — це люди. З низькою продуктивністю, недостатньою мотивацією і, на жаль, часто з сумнівними моральними якостями.
Нарешті у нас з'явилася можливість радикально вирішити цю проблему. Спочатку штучний інтелект (ШІ) може стати доповненням, а згодом і заміною для більшості учасників судових розглядів. Я впевнений, що це є найефективнішим та, можливо, єдиним виходом. Чим раніше ми розпочнемо цю ініціативу, тим більше вигоди отримаємо.
Перед тим, як розповісти про суть реформи, хочу поділитися власним досвідом у сфері бізнесу. Після роботи в monobank я заснував компанію, яка займається створенням банків у різних країнах. Вже багато років ми інтегруємо штучний інтелект у численні процеси, зокрема у сфері кредитування. Проте справжній прорив, як і в багатьох інших випадках, став можливим завдяки впровадженню мовних моделей (LLM).
Найбільш помітним використанням LLM виявилася служба клієнтської підтримки. Сьогодні наші клієнти дедалі частіше надають перевагу спілкуванню з штучним інтелектом замість живих операторів – і їх задоволеність зростає! (за необхідності завжди є можливість перейти до живого спеціаліста). Це стало наслідком тривалої та наполегливої праці, яку ми проводили протягом минулого року.
Безумовно, інтеграція штучного інтелекту в судову систему є набагато більш складною темою. Проте, етапи та загальні принципи в цьому випадку мають багато спільного.
Чотири етапи трансформації...
Цифрова трансформація судового процесу. Весь процес має перейти в цифровий формат, щоб штучний інтелект міг отримати доступ до всієї необхідної інформації. Скановані документи та аудіозаписи вже можна легко інтегрувати в системи. На щастя, в Україні цей процес вже розпочався, і з розвитком ШІ він стає ще більш актуальним. Навчання штучного інтелекту. Як і люди, він повинен вивчити Конституцію, закони та розвинути спеціалізацію (так звані "агенти"), тренуватися на прецедентах і постійно вдосконалювати свої навички. Практичне використання. Спочатку він буде виконувати роль помічника для суддів, прокурорів і адвокатів. Подібно до банківських чернеток, які ШІ створює для клієнтів, тут він готуватиме висновки та аналітичні матеріали. Контроль і моніторинг. ШІ почне виявляти формальні порушення, сигналізувати про них і навіть робити цю інформацію публічною. Це стане важливим кроком у боротьбі з корупцією.
... і п'ята -- найрадикальніша!
Коли попередні чотири етапи буде реалізовано -- починається заміна людей. Спочатку -- у простих завданнях (прийом документів), потім -- дедалі глибше. Бо ШІ працює швидше, точніше і справедливіше.
Штучний інтелект також допомагає в подоланні глобальної проблеми – затримок у судовій системі. Уявіть собі суди, в яких справи не розглядаються роками! Це стане потужним стимулом для економічного розвитку.
Необхідно почати з базового рівня – місцевих судів. Потім важливо впровадити систему людського нагляду за штучним інтелектом, розробити апеляційні процедури та механізми налаштування. Це може бути важким завданням, але цілком здійсненним.
Я усвідомлюю, що з викладеним вище погодиться далеко не кожен. У когось це викличе обурення. Це природно і це правильно. Дискусії про доречність та способи впровадження ШІ точаться в найрізноманітніших сферах -- від війни до мистецтва.
До речі, в банківській індустрії подібні обговорення також мали місце в минулому. Декілька фінансових установ вважали, що рішення щодо кредитування повинні приймати живі люди, яких можна охарактеризувати як "шоколадні гурмани". Проте на сьогоднішній день ці банки практично зникли з горизонту.
Можливо, з п'ятим етапом погодяться не всі, але щодо перших етапів розбіжностей має бути значно менше. Впровадження ШІ -- це шанс побудувати нову судову систему України, у якій справедливість справді працює. І проводити цю реформу потрібно якнайшвидше.
Політичний аналітик та консультант Міністерства внутрішніх справ Віктор Андрусів нещодавно в своєму блозі розкрив причини, чому обговорення виборів в Україні наразі є недоречним.