Аналітичне інтернет-видання

Найбільш захищеною енергетичною системою у світі вважається українська. Рябцев розповів про "блекаут" у ряді європейських країн.

Ілюстраційне зображення: ЕnergyX

Відбулася розсинхронізація в енергосистемі низки країн Європи

На вашу думку, що спричинило "блекаут" у кількох європейських країнах?

Відбулася розсинхронізація у системі. Точна причина поки що невідома. Вивчення цієї проблеми триває і остаточний висновок спеціалістів можна буде очікувати вже цього тижня. У будь-якому разі такий збій свідчить про дуже велику складність роботи і забезпечення стабільності роботи будь-якої енергетичної системи. Цей збій свідчить, що дуже важко забезпечувати синхронізацію кількох сотень, якщо не тисяч, виробників електричної енергії і кількох десятків мільйонів споживачів, яким цю енергію потрібно доставити.

"Цю енергосистему відновили впродовж кількох годин, що свідчить про її надійність"

Чи мова йде, в основному, про фізичні ушкодження апаратури, чи ж про кібернетичні труднощі?

З'явилася версія, що причиною інциденту могла бути кібератака на систему управління, однак наразі це не отримало підтвердження. Також малоймовірно, що пошкодження однієї високовольтної лінії могло викликати такі серйозні наслідки. Швидше за все, ситуація є комплексною. Повністю усунути всі можливі загрози, як зовнішні, так і внутрішні, для складних технологічних систем, таких як енергетична інфраструктура, неможливо. Надійність і стійкість енергетичних систем визначається не тим, що в них не можуть виникати збої, а швидкістю, з якою вони можуть відновити нормальну роботу після таких інцидентів. Цю енергосистему вдалося відновити всього за кілька годин, що свідчить про її високу надійність.

Згенерована енергія пішла в навколишнє середовище

Куди поділася та електроенергія, яка не заживила величезну кількість споживачів?

Вона залишилася на місці. Ми не маємо можливості зберігати або накопичувати великі обсяги електричної енергії. На жаль. Це означає, що з нею нічого не відбулося: ніхто її не забрав і не використав.

"Гранична пропускна спроможність зв'язків, що з'єднують нашу мережу з континентальною Європою, становить 2,1 гігавата."

Чому одразу не відбувався перетік електроенергії з інших європейських країн?

Уся енергетична структура Європи складається з різних підсистем, які взаємопов'язані міждержавними перетинами. Максимальні можливості цих перетинів обмежуються потужністю електропередачі, що з'єднує ці енергетичні мережі. Наприклад, в Україні на даний момент споживається близько 11 гігаватів потужності щогодини. Проте, максимальна пропускна здатність перетинів, що з'єднують нашу енергосистему з континентальною Європою, становить лише 2,1 гігавати. Це означає, що ми не маємо можливості щогодини отримувати 11 гігаватів з сусідніх країн. Подібна ситуація виникла і в Іспанії, яка не змогла отримати необхідні ресурси з Португалії для покриття дефіциту, викликаного аварією у своїй підсистемі.

"Якщо системі вдається відновити себе менше, ніж за добу, то це означає, що ця система і надалі буде працювати надійно"

Коли востаннє щось подібне траплялося в Європі?

Подібні проблеми періодично виникають не тільки в Європі, а й у США та інших країнах. Будь-яка складна система може час від часу давати збій. Найголовніше, щоб спеціалісти в енергетичній сфері змогли швидко відновити її функціонування, аби уникнути серйозних наслідків, які можуть призвести до збою в управлінні або виходу з ладу обладнання, яке вже не вдасться полагодити. Наразі всі споживачі в Європі знову мають доступ до електроенергії. Проблеми вдалося усунути всього за кілька годин. Це цілком нормальний термін для енергетиків, оскільки вони знають, як діяти в таких ситуаціях. Якщо систему вдається відновити менш ніж за добу, це свідчить про її високу надійність. Однак для Іспанії ця аварія є однією з найзначніших за останні десятиліття.

Енергетики з різних держав постійно підтримують зв'язок між собою.

Україна висловила готовність підтримати Іспанію та Португалію. Чи є це лише символічним кроком, чи насправді ми здатні надати реальну допомогу?

Висловлення політиків, безсумнівно, є проявом доброї волі. Проте, насправді, енергетики завжди підтримують зв’язок між собою. Асоціація операторів електричної мережі слугує платформою для співпраці багатьох фахівців, зокрема, в питаннях вирішення періодичних проблем. Якщо іспанським колегам знадобилася б підтримка українських диспетчерів, вони б звернулися і отримали необхідну допомогу. Ми маємо значний досвід у реагуванні на подібні надзвичайні ситуації в енергетичній сфері.

Енергетична система України вважається найкраще захищеною серед усіх енергетичних мереж у світі.

Росія не полишила спроби зробити нам тотальний блекаут?

Ніхто не в змозі надати абсолютні гарантії. Всі загрози, які існують, неможливо повністю нейтралізувати. Однак можна знизити ймовірність їхньої реалізації або пом'якшити негативні наслідки, якщо вони все ж таки стануться. На сьогодні енергетична система України є однією з найбільш захищених у світі, як з точки зору активного захисту, так і інженерно-технічних мір безпеки.

Геннадій Рябцев. Джерело: Facebook.

Чи здатні європейці прожити хоча б один день без електрики?

Будь-який надзвичайний інцидент може викликати тривогу. Однак ситуація вже стабілізована і функціонує належним чином. Зрозуміло, що люди, які не стикалися з подібними кризами, можуть реагувати не зовсім адекватно. І на початку війни ми також не завжди діяли раціонально, іноді піддаючись паніці. Усе залежить від того, наскільки швидко система зможе відновитися після збою і як оперативно буде проведено інформування населення про те, що все під контролем.

КОНТЕКСТ можно переформулировать как "ситуация" или "обстоятельства".

28 квітня цього року в Іспанії, Португалії та деяких регіонах Франції відбулися масові відключення електрики. Ці знеструмлення призвели до збоїв у функціонуванні громадського транспорту, аеропортів, світлофорів і медичних установ. Частково порушився мобільний зв'язок. Португальська компанія Ren, що займається електромережами, повідомила, що проблеми в електричній системі на Піренейському півострові викликані "непоширеним атмосферним явищем" в Іспанії. У їхньому прес-релізі зазначено, що "екстремальні температурні коливання" в центральних частинах Іспанії стали основною причиною відключень. Також компанія зазначила, що повна стабілізація роботи енергомережі в Португалії може зайняти до тижня, згідно з інформацією від Суспільного.

Американський телеканал CNN, посилаючись на заяву іспанського оператора енергомереж Red Electrica, поінформував, що електропостачання в Іспанії відновлено, але енергетики продовжують усувати наслідки масштабного блекауту. Зі свого боку, Європейська комісія повідомила, що контактує з владою Іспанії та Португалії та європейською мережею операторів систем передачі ENTSO-E, щоб спробувати встановити причину збою.

Внаслідок великого знеструмлення в Іспанії трагічно загинула 46-річна жінка, оскільки її кисневий апарат виявився відключеним. Також стало відомо, що в результаті пожежі, спричиненої запаленою свічкою, загинув чоловік. Цю інформацію оприлюднив іспанський суспільний телеканал Rtve.

Читайте також