Аналітичне інтернет-видання

Небезпечне свавілля: які коментарі з'являються в соцмережах щодо "попереджувальних санкцій" на адресу Порошенка.

Позасудовий вплив перетворюється у інструмент тиску, а керівництво країни - відкриває шлях до небезпечної практики

Введення санкцій щодо лідера опозиції Петра Порошенка в превентивному режимі викликає занепокоєння щодо зловживання владою. Таку думку висловлюють активісти, юристи, військові та політики у соціальних мережах. Інформація про те, що санкції були застосовані у запобіжному порядку, стала відома після засідання Верховного Суду, де Порошенко оскаржує указ президента Зеленського та рішення РНБО.

Екс-заступниця міністра юстиції Інна Богатих зазначає, що санкції не можуть накладатись превентивно.

"Як особа, що протягом останніх трьох років безпосередньо працювала у сфері санкційної політики, можу висловити свою думку. Чи є правомірним накладати санкції на громадян України? Санкції можуть бути впроваджені щодо українських громадян лише у випадках, коли вони є особами, що займаються терористичною діяльністю (частина 2 статті 1 Закону України 'Про санкції')", - підкреслила Богатих.

Водночас вона зазначила, що санкції не можуть бути введені заздалегідь. Навіть якщо існує ймовірність загрози національним інтересам, така загроза повинна бути підтверджена відповідними доказами.

"Як людині, яка створювала з нуля Департамент санкційної політики, мені дуже сумно спостерігати сьогоднішні процеси, бо це знищує той позитив, якому я та мої колеги віддали 3 роки життя. Санкція у виді стягнення активів є контрзаходом на дії осіб, які підтримують політику кремля. Вона повинна була б розвиватись як інструмент, застосування якого можливе і законне для захисту жертви в період агресії. Однак політика може перекреслити позитивні здобутки санкційного законодавства України, які потрібно було б вдосконалювати, стверджувати і просувати як ефективний та законний механізм в інших країнах", - наголосила Інна Богатих.

Кейс "попереджувальних" санкцій проти Порошенка є тривожним, адже це питання стосується не лише його, а кожного з нас. В даний момент ми стаємо свідками цинічної технології, яка сприяє легітимізації позасудових рішень. Основна мета полягає в тому, щоб санкції, що супроводжуються арештом і конфіскацією власності, стали звичним явищем без судового рішення, ініційованим особисто президентом Зеленським, - зазначає підприємець і волонтер Сергій Марченко.

Щоб уникнути бунтів у суспільстві через беззаконня, до позасудових вироків його привчають поступово. Спершу санкції застосовують до справжніх злочинців, таких як Шуфрич і Медведчук. Їх ніхто не шкодує, і суспільство повільно починає сприймати, що позасудові рішення, хоч і незаконні, можуть бути справедливими. Потім без судового процесу у олігархів відбирають телеканали. Люди знову мовчать, оскільки їм не шкода Ахметова чи Коломойського, і ніхто не стане за них заступатися, - зазначає Марченко.

Він підкреслив, що Зеленський почав боротися з політичними супротивниками, і після Порошенка не зупиниться лише на них. Санкції, як засіб позасудового покарання, можуть стати інструментом впливу.

"Якщо ми і далі будемо продовжувати практику накладення санкцій без судового рішення, рано чи пізно це торкнеться кожного з нас. Я твердо переконаний, що застосування санкцій до громадян України є вкрай помилковим, аморальним, корупційним і свідчить про зловживання абсолютною владою," - підкреслив Сергій Марченко.

Політолог Євген Магда підкреслив важливість висловлювання Зеленського:

"Щось у мене когнітивний дисонанс. У лютому 2025 року було наступне. Зеленський: Зараз Служба безпеки та фінмоніторинг показують мільярди, і всі ці люди, Медведчук та Порошенко - вони партнери в цьому кейсі. Президент України Володимир Зеленський заявив, що зніме санкції проти експрезидента України та народного депутата Петра Порошенка, якщо виведені з країни гроші - будуть повернуті у бюджет і скеровані на Збройні Сили. Про це він розповів під час відвідування Хмельницької АЕС, передає "Суспільне". У квітні з'ясувалося, що санкції проти Петра Порошенка запроваджені ПРЕВЕНТИВНО. Тобто у позасудовому порядку. Вам нічого не муляє навіть в офісно-президентській республіці?".

Військовослужбовець Олексій Петров, що нині перебуває на передовій, зазначає, що, незважаючи на зусилля влади на Банковій обмежити підтримку Збройних Сил України, Петро Порошенко знову відвідав фронт, привізши вантаж на мільйони гривень.

"Хоча... Якщо би не превентивний саботаж, то дронів, ФПВшок на оптоволоконні, комплексів РЕБ, техники і так далі було би в чотири-пʼять разів більше".

"Ті, хто насолоджується відвертим зловживанням щодо Петра Порошенка, не розуміють, що на очах усього світу відбувається не просто порушення його прав, а фактичне знищення прав усіх громадян країни, включаючи їх самих. Адже якщо так можна вчинити з ним, то під загрозу 'превентивного' очищення може потрапити будь-хто," – попереджає морський піхотинець Валерій Прозапас.

Тема "превентивних санкцій" є досить складною і не може бути зведена до особистісного рівня, підкреслив депутат від "Європейської Солідарності" Ростислав Павленко.

"Ще у жовтні 2019 року Зеленський щиро закликав до визначення, хто є 'бандитом', шляхом опитування громадян. У 2021 році він почав активно застосовувати санкції від Ради національної безпеки та оборони. А з моменту початку повномасштабної агресії, як тільки зникла фізична загроза для резидентів бункеру на Банковій, він став використовувати інструменти воєнного стану для реалізації своїх амбіцій," - зазначає Ростислав Павленко.

"Якщо йому вдасться переконати всіх, що його точка зору є єдиною істинною, а інші думки будуть придушені, то Україна стане надзвичайно незручною країною для проживання. Питання тривалості життя також може стати актуальним, адже безперервне самозадоволення значно послаблює функціонування держави. І ворог не зникне нікуди", - застеріг Павленко.

Нагадуємо, що члени партії "Євросолідарність" передали президенту Зеленському 145 тисяч підписів на підтримку скасування санкцій щодо Петра Порошенка.

Перегляньте також наше відео:

Читайте також