Новий спеціальний представник США: які висловлювання зробив Кіт Келлог щодо війни
Новий президент Сполучених Штатів Дональд Трамп призначив генерала у відставці Кіта Келлога своїм радником та спеціальним представником для питань України та Росії. Експерти вельми по-різному оцінюють це рішення.
Кіту Келлогу виповнюється 80 років. Він з'явився на світ у місті Дейтон, штат Огайо, і значну частину свого життя віддав службі в збройних силах США.
У віці 23 років він відправився на війну у В'єтнамі. У 1989 році він брав участь в американських військових операціях у Панамі, а згодом долучився до військових дій в Перській затоці в рамках операції "Буря в пустелі", яку проводила міжнародна коаліція проти режиму Саддама Хусейна в Іраку. Пізніше його призначили на пост керівника Командування спеціальних операцій в Європі (SOCEUR). На початку 2000-х років Келлог завершив свою кар'єру у званні генерал-лейтенанта.
Трамп вже обирав Келлога на різні посади під час свого першого терміну президентства. Колишній генерал спочатку виконував обов'язки радника з національної безпеки, а згодом став радником з національної безпеки для тодішнього віцепрезидента Майка Пенса.
27 листопада 2024 року стало відомо, що Кіт Келлог призначений на посаду спеціального представника з питань України та Росії.
"Об'єднавшись, ми досягнемо миру через силу та повернемо безпечність Америці та всьому світу", - зазначив Дональд Трамп у своєму дописі на платформі Truth Social.
Нещодавно Келлог займав посаду співголови Центру американської безпеки в Інституті політики "Америка понад усе" (AFPI), розташованому у Вашингтоні. Після інавгурації Трампа він буде призначений спеціальним посланцем для України та Росії.
Цікавий момент: після початку повномасштабної агресії Келлог здійснив візит до України. На початку 2023 року він провів два тижні в нашій країні, відвідавши Бучу, Одесу, а також прифронтові райони Харкова та Ізюму. У цей період Україна переживала один із найскладніших етапів конфлікту — Росія розпочала масовані атаки на енергетичну інфраструктуру, намагаючись викликати гуманітарну кризу. Келлог став свідком цих важких подій.
Цікаво, яке уявлення про завершення війни має Келлог?
На початку 2023 року Келлог настійно вимагав термінового підвищення військової підтримки для України, детально описавши, які саме види озброєнь необхідні для досягнення перемоги.
Він також звинувачував Захід та адміністрацію Байдена у повільній допомозі Україні.
"Якщо б Захід, зокрема США, оперативніше відреагував на запити президента Зеленського та надав необхідне обладнання, Україна могла б одержати можливість завершити конфлікт, просунувшись до Азовського моря через Херсон. Однак через затримки у постачанні техніки та підтримки, російські сили змогли перейти в наступ", - зазначив Кіт Келлог.
Влітку 2024 року генерал виступив співавтором аналітичного плану з пропозиціями щодо завершення війни Росії проти України. У двох словах, це досягнення миру через силу.
У цьому стратегічному документі акцентується на необхідності, щоб політика США була орієнтована на встановлення режиму припинення вогню та ініціювання мирних переговорів. Згідно з цим підходом, Вашингтон повинен продовжувати надавати військову допомогу Україні, щоб стримати Росію від агресії під час чи після досягнення угоди, але лише за умови, що Київ виявить готовність до переговорів. Водночас, згідно з планом, у разі, якщо Росія відмовиться від участі у переговорах, США збільшать підтримку Збройних сил України (ЗСУ).
У документі також порушувалися питання, пов'язані із замороженням конфлікту на лінії бойових дій, а також можливістю виключення теми членства України в НАТО з порядку денного на найближчі роки. Водночас, згідно з інформацією ЗМІ, план передбачає часткове зняття санкцій з Росії з метою підштовхнути її до певних мирних ініціатив, а також введення податку на імпорт російських енергоресурсів для фінансування відновлення України.
Це, по суті, стратегія призупинки конфлікту в Україні, адаптована під "корейський сценарій", з надією на те, що обстановка зміниться після смерті Путіна.
Думки експертів щодо призначення Келлога та його мирних ініціатив неоднозначні.
Екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін у своєму коментарі для DW зазначив, що новий спеціальний представник з питань України та Росії буде діяти без упереджень і прагнутиме щиро зрозуміти можливості для припинення конфлікту.
Він зазначив, що Келлог не є політичною фігурою і не буде робити жодних політичних висновків.
"У Сполучених Штатах чітко прослідковується межа між політиками та неполітиками. Келлог завжди демонстрував себе як особа з військовим досвідом та експертною думкою, але не як політичний діяч. Політичні рішення будуть ухвалюватись новою адміністрацією та самим Трампом," - підкреслив Клімкін.
Військовий аналітик Денис Попович вважає, що Келлог адекватно сприймає обстановку на фронті. Він зазначив, що саме майбутній спецпредставник США розробив принцип, який дозволяє залучити Росію та Україну до переговорного процесу.
"Отже, якщо Україна не виявлятиме бажання до мирних переговорів, ми зменшимо обсяги допомоги. Натомість, якщо Росія відмовиться від переговорів, допомога Україні буде збільшена. Таким чином, концепція миру через силу, напевно, реалізується саме так. Можна припустити, що події на переговорному фронті будуть розвиватися в цьому напрямку," - зазначив Попович в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Проте у фахівців виникають деякі занепокоєння стосовно Келлога та його спроб налагодити мир.
"Справжня проблема в його пропозиціях полягає в тому, що хоча б одна зі сторін завжди буде присутня за столом перемовин. У такому випадку на іншу сторону можуть чинити тиск, якщо вона не погодиться," - зазначив політолог Ігор Чаленко під час ефіру на 24 каналі.
Однак ані Україна, ані Росія не мають наміру відмовитися від своїх амбіцій. Російські війська продовжують наступальні дії, тоді як в Києві заявляють, що переговори можливі лише після відновлення контролю над територіями, які були в Україні до 24 лютого 2022 року.
"Це чітко підтверджує відсутність порозуміння, а в документі не вказано, яким чином США реагуватимуть, якщо обидві сторони відмовляться від переговорів. Просто відсторонитися від ситуації Америці не вдасться, адже це буде гра на руку Кремлю", - зазначив Ігор Чаленко.
Як вказує аналітик Юрій Богданов у своєму Telegram-каналі, концепція Келлога є оптимальною для Трампа та США. Проте, на даний момент, вона виглядає малоймовірною для реалізації.
По-перше, без гарантій безпеки Україна не піде на мирний план Келлога. Ба більше, відмова від НАТО буде проблемою, пише експерт. По-друге, росіяни можуть погодитись на цей план, але тільки за однієї умови: їм буде реально страшно відмовитись.
"Отже, якщо Росія не зазнає суттєвого тиску, а однобічний тиск на Україну навіть для Трампа виглядатиме негативно, цей план може бути відкладено на невизначений час," - зазначає Богданов.
Він впевнений, що для того, щоб Україна могла обговорювати подібну стратегію, потрібно забезпечити надійні гарантії безпеки. Це означає:
"По факту, якщо це буде реалізовано, то ми маємо класичний "корейський сценарій". Розмежування сторін без офіційного миру + відсутність вирішення. План Келлога, як і корейський сценарій, не вирішує питання територіальної цілісності, а лише створює тимчасовий статус-кво. Можливо до падіння режиму Путіна, можливо до невизначеного часу у майбутньому",- зазначає Богданов.
І навіть якщо кожна зі сторін оголосить себе переможцем, ніхто не буде переможцями по факту.
"Навіть якщо частина санкцій буде знята, Росія не зможе повністю позбутися наслідків війни, а режим Путіна залишиться вразливим. Нас чекає тривалий процес фрустрації внаслідок війни та поступове вирішення її наслідків. Це схоже на те, що пережила Південна Корея, яка проходила через складні часи в 50-х роках. Нам буде легше, адже ми не є найбіднішою країною в світі, але все одно це буде нелегко", - зазначає Богданов.
Проте, аналітик підкреслює, що до реалізації цього сценарію ще залишилось чимало часу.