Аналітичне інтернет-видання

Експерт зазначає, що торгівля газом на відкритому ринку може мати наслідки для виконання зобов'язань у рамках ПСО.

Цю інформацію наводить РБК-Україна, посилаючись на висловлювання експерта з енергетичних питань Інституту майбутнього Адріана Прокіпа.

"Існують чутки, що компанія продовжує здійснювати продаж газу на відкритому ринку," - коментує експерт. Він підкреслює, що в компанії цей підхід аргументують тим, що мова йде про обсяги, видобуті до введення в дію постанови про покладення спеціальних обов'язків (ПСО).

"Головний аргумент продавця полягає у тому, що це газ, який був видобутий ще до моменту розповсюдження ПСО на компанію, а відтак закон, який як відомо, не має зворотної дії, не мав би розповсюджуватись на цей газ", - пояснив Прокіп.

Проте, згідно з думкою спеціаліста, ця обставина викликає сумніви щодо ефективності й узгодженості державної стратегії в енергетичній сфері.

"Як законом не крути, газу для покриття потреб ПСО від цього більше не стане", - наголосив він.

Прокіп відмітив, що комерційні споживачі мали б можливість закуповувати імпортний газ, що дозволило б державі забезпечити ресурсами населення. Проте, компанія прагне зберегти свої доходи, які у 2023 році досягли 16,38 млрд грн, на фоні рекордних продажів, що перевищили 105 млрд грн.

Однак експерт акцентує, що така прибутковість не лише свідчить про неефективність компанії, а також обумовлена тим, що "Укрнафта" діяла на вільному ринку без обмежень, що накладаються ПСО, на відміну від "Укргазвидобування".

"Висока виручка та прибутки компанії пояснюються реалізацією продукції на вільному ринку, а не за регульованими цінами", - підкреслив Прокіп.

Тепер же, з огляду на покладені ПСО, ситуація може змінитися. І не виключено, що вже наступного року фінансові показники компанії скоротяться. На думку експерта, державна політика має передбачати баланс між захистом споживача і стимулом для розвитку видобутку.

Нагадаємо, віце-президент з питань енергетики Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) Олександр Трохимець заявив, що частина газу державного видобутку, який мав би йти на забезпечення населення та критичної інфраструктури, продається на аукціонах комерційним структурам.

Читайте також