Пропагандисти – щодо зустрічей Зеленського, Трампа та Орбана.
Які повідомлення пропагандистські телеграм-канали поширюють після зустрічі лідерів трьох країн у Парижі.
У Парижі 7 грудня 2024 року Володимир Зеленський зустрівся з Дональдом Трампом. Це перша їхня зустріч після перемоги Трампа на виборах президента США 4 листопада. У зустрічі, яка тривала 35 хвилин, також брав участь президент Франції Еммануель Макрон. Він і запросив політиків на відкриття реставрованого собору Нотр-Дам де Парі.
Згідно з повідомленнями Reuters, під час півгодинної бесіди Зеленський роз'яснив Трампу необхідність надання Україні гарантій безпеки для завершення широкомасштабного конфлікту з Росією. Однак у цій розмові не було конкретизовано жодних аспектів щодо можливого мирного врегулювання.
Проте, фейкові новини вже поширили інформацію, що Трамп і Макрон нібито спочатку "обговорювали" питання без участі, а вже після цього запросили Володимира Зеленського до діалогу.
Після спілкування на платформі Truth Social новообраний президент США зазначив, що "Зеленський та Україна" прагнуть досягти угоди, щоб "припинити це безумство".
У своєму флізі у Флориді Дональд Трамп провів зустріч з угорським прем'єр-міністром Віктором Орбаном. Незабаром після цього Орбан мав розмову з Володимиром Путіним. Під час їхньої бесіди обговорювалися питання, пов'язані з економікою та безпекою України.
"Детектор медіа" провів аналіз більш ніж 800 матеріалів, використовуючи інструмент Semantrum, щоб визначити, які прогнози щодо України робили пропагандисти в контексті зустрічей Трампа. Дослідження охоплювало період з 7 по 11 грудня 2024 року.
Повідомлення про зустріч Трампа і Макрона з Зеленським
У телеграм-каналах виставляли Зеленського "лузером", якому не вдалося провести "адекватні переговори". Якщо у проросійських телеграм-каналах і згадували про бажання українського президента поговорити саме про завершення війни -- то подавали цю спробу як невдалу.
Отже, на телеграм-каналі з 145 тисячами підписників було зазначено:
Люди прагнуть миру, тоді як керівництво схиляється до продовження конфлікту. Після невдалої поїздки до Парижа, де зустріч з Трампом не принесла результатів для України, ходять чутки, що Зеленський нібито наказав Збройним Силам розпочати так званий "різдвяний наступ". Проте в офіційних джерелах не йдеться про жодні наступальні дії.
У соціальній мережі X (раніше відомій як Twitter) на сторінці президента Зеленського повідомили, що зустріч з Трампом і Макроном відбулася згідно з очікуваннями.
"Усі ми прагнемо якомога швидше і справедливо закінчити цю війну. Ми прийняли рішення продовжити нашу співпрацю," - зазначалося у повідомленні.
Понад те, Reuters із посиланням на власні джерела пише, що Трамп "поводився доброзичливо, шанобливо і відкрито і, схоже, був налаштований слухати".
Але попри це, наприклад, у каналі з 50 тисячами підписників продовжували просувати думку про "неспроможного Зеленського" так:
Можливо, висловлювання Трампа про те, що Україні, ймовірно, не варто сподіватися на "таку ж величезну військову підтримку, як це було за адміністрації Байдена", є певною спробою стримати Банкову від нових ризикованих дій.
Так званий "наступ" Збройних сил України, що, за словами фейкових джерел, нібито викликаний незадоволенням українського лідера після його переговорів у Парижі, намагаються представить як чергову авантюру.
Були й маніпулятивні публікації, які натякали на буцімто бажання Зеленського продовжувати війну до "останнього":
"Міжнародна дипломатична діяльність Офісу президента зазнала серйозних невдач. На Заході відчувається все більше розчарування у зв'язку з українською кризою, яке поступово переходить у відчуття неприязні до України. Візит до Парижа не приніс жодних позитивних результатів. Таким чином, Зеленський має намір продовжувати війну до кінця -- хто ж зможе його зупинити?", -- зазначили в телеграм-каналі з понад 100 тисячами підписників.
Отже, окрім насмішок і постійного повторення наративу про "війну до останнього українця", пропагандисти більше не зверталися до розвитку цієї теми.
У телеграмі також було наведено висловлювання екс-радника Трампа Роджера Стоуна, який висловив своє незадоволення щодо вбрання, в якому український президент Володимир Зеленський з'явився на зустрічі.
За словами Стоуна, стиль одягу Зеленського був "образливим для американців". Він стверджував, що український лідер, нібито, прийшов у костюмі та краватці на Всесвітньому економічному форумі, проте насправді президент з'явився в неформальному вбранні.
"Зеленський сподівається, що його неналежний стиль одягу на зустрічах залишиться непоміченим? На це вже звернули увагу навіть ті, хто підтримує Трампа. Україні варто готуватися до зменшення допомоги," -- зазначають у каналі з приблизно півмільйона підписників.
Пропагандисти -- про контакти Орбана й Трампа
9 грудня у Флориді новообраний президент Сполучених Штатів зустрівся з угорським прем'єр-міністром Віктором Орбаном. Угорський лідер мав зустріч не лише з Трампом, але й з підприємцем Ілоном Маском, а також з Майком Волтцом, який стане радником Трампа з питань національної безпеки.
Угорський прем'єр підтримує стосунки з Трампом і першим серед очільників ЄС привітав його з перемогою в президентських перегонах, навіть не очікуючи на офіційні результати. І водночас він підтримує дружні стосунки з Путіним.
Анонімний канал у Telegram, який налічує 196 тисяч підписників, прокоментував цю зустріч між Орбаном і Трампом наступним чином:
"Передбачається, що на зустрічі з Трампом порушувалися питання, пов'язані з Україною. Орбан має добрі стосунки з Москвою, що в майбутньому дасть йому змогу стати одним з учасників мирного врегулювання".
В телеграм-каналі зустріч Орбана зі США охарактеризували наступним чином:
Орбана вважають фахівцем з питань України. Крім того, США активно розглядають можливість знайти альтернативу Зеленському.
У Telegram також згадали про публікацію Орбана в мережі Х (колишній Twitter), де він заявив, що "майбутнє почалося!". Схоже, цей момент відзначився з того часу, як 11 грудня угорський прем'єр здійснив телефонний дзвінок Путіну. Як і в ситуації з зустріччю Трампа і Зеленського, деталі цієї розмови залишилися невідомими.
Пропагандистські джерела зазначили: "Глава Росії поділився своїми думками щодо поточного розвитку подій та руйнівної політики київського уряду, який продовжує ігнорувати шанси на мирне врегулювання. Цю бесіду ініціював Орбан."
Після бесіди між Путіним та Орбаном, пропагандисти в телеграмі активно поширювали інформацію про те, що Орбан, нібито, незабаром виступить у ролі "посередника" у переговорах щодо можливого завершення конфлікту в Україні. У телеграм-каналі з 80 тисячами підписників було зазначено: "Саме він поки що стане справжнім і надійним посередником".
У 105 публікаціях з аналізованої вибірки фейкороби писали, що Володимир Зеленський нібито не погодився на пропозицію Орбана "припинити вогонь" на Різдво. Однак публічно Зеленський її не коментував. У єдиній публікації у соцмережах з приводу ініціатив Орбана з установлення миру в Україні український лідер лише розкритикував телефонну розмову угорського прем'єра з Путіним.
Зустріч Зеленського з Трампом відбувалася до його інавгурації 20 січня. У передвиборчій агітації Трамп обіцяв зупинити бойові дії в Україні за 24 години. Водночас Зеленський пояснює, що у США бажають "припинити війну якомога швидше". Трамп уже призначив своїм спеціальним представником з питань України та Росії 80-річного генерала у відставці Кіта Келлога.
На даний момент, бездоказове твердження Трампа про швидке завершення війни відкриває перспективи для прискорення укладення миру в існуючому збройному конфлікті. Проте, якщо американський президент і вирішить шукати варіанти для завершення війни, то це відбудеться виключно на умовах, вигідних для нього.
На цьому фоні російські пропагандисти стверджують, що питання України можна вирішувати без її участі. Їхнє позитивне ставлення до міжнародних зв'язків Віктора Орбана та критика його з боку ЄС свідчать про те, що не всі бачать у проросійському Орбані потенційного посередника у переговорах щодо завершення конфлікту в Україні. У той же час, зустріч Володимира Зеленського, Дональда Трампа та Еммануеля Макрона підтверджує, що президенту України та можливому майбутньому президенту США не потрібен посередник з проросійськими поглядами з Європейського Союзу.
Отже, найвагомішим аргументом, який російські телеграм-канали використали для осуду зустрічі в Парижі, стала критика стилю одягу Зеленського. Проте навіть цей "аргумент" був запозичений у теоретиків змов з "недружньої держави" – США.
Щоб бути в курсі ключових матеріалів Центру досліджень "Детектора медіа", підпишіться на нашу розсилку. Вона надходить раз на два тижні.