Відповідь Байдена на дозвіл атаки по Росії не змогла об'єднати союзників України, повідомляє Bloomberg.
Проблема для європейських лідерів полягає в тому, що політика США різко зміниться, щойно Дональд Трамп вступить на посаду.
Визначення президента США Джо Байдена, яке дозволяє Україні атакувати цілі на російській території, не змогло залучити більшої підтримки Києва з боку партнерів, що вказує на зниження впливу чинного президента, який покидає свій пост.
Як пише Bloomberg, після того, як стало відомо про рішення Байдена дозволити атаки на РФ за допомогою далекобійних ракет, увага переключилася на Німеччину, Францію і Велику Британію, які теж мають ракети дальнього радіусу дії, про які так просив Київ.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц зазвичай діяв заодно з Байденом - навіть незважаючи на побоювання щодо заходів у відповідь із боку Кремля.
"Однак у понеділок Шольц дав зрозуміти, що рішення Байдена недостатньо, щоб переважити побоювання щодо подальшої ескалації цього разу. Над рішенням нависає обраний президент Дональд Трамп, який дав зрозуміти, що відмовиться від підтримки Зеленського і змінить розстановку сил у війні", - зазначає Bloomberg.
Французька та британська делегації на закритих засіданнях саміту Групи 20 в Ріо-де-Жанейро проявили особливу обережність у своїх позиціях після оголошення Байдена. Радники прем'єр-міністра Кейра Стармера утрималися від коментарів щодо політики використання ракет Storm Shadow, вироблених у Великій Британії, незважаючи на те, що раніше він висловлював підтримку їх постачанню Україні.
"За словами українського посадовця, невиконання рішення Байдена Стармером стане для Зеленського значним розчаруванням", - повідомляє видання.
Французькі представники в Ріо не надали інформації щодо можливості використання Києвом поставлених Францією далекобійних ракет для атак на російські цілі, а також щодо можливих нових постачань ракет. Проте, вони висловили підтримку рішенню Сполучених Штатів.
"Важливо ухвалювати такі рішення, це правильний крок," - підкреслив президент країни Еммануель Макрон у розмові з журналістами.
Згідно з аналізом Bloomberg, європейські лідери стикаються з серйозною проблемою у своїй спробі визначити рівень підтримки України, оскільки політичний курс США може кардинально змінитися з приходом Трампа на посаду в січні. Хоча багато республіканців у Конгресі висловили намір продовжувати допомогу Україні, Трамп і його команда чітко заявили про своє бажання припинити конфлікт і прагнуть до того, щоб обидві сторони сіли за стіл переговорів.
Основна проблема цього плану полягає в тому, що президент Росії Володимир Путін не проявляє жодного бажання досягати компромісів для припинення конфлікту. Зеленський повідомив своїм союзникам, що для того, щоб змусити Путіна сісти за стіл переговорів, необхідно надати українським військам додаткову вогневу підтримку та знову створити для Росії складні умови.
Проте ймовірність того, що Трамп звернеться до Путіна, вже змінює інтереси інших союзників України та провокує боротьбу за вплив на фоні можливих мирних переговорів. Шольц у п'ятницю закликав Путіна взяти участь у цих переговорах під час телефонної бесіди. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган представив план, спрямований на замороження конфлікту на існуючих фронтових позиціях. Макрон провів зустріч з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, потиснувши йому руку на саміті G-20 в понеділок, як повідомляє Bloomberg.
Нещодавно західні журналісти повідомили, що Сполучені Штати Америки, Великобританія та Франція надали Києву дозвіл на використання ракет ATACMS, Storm Shadow і SCALP для атак на територію Російської Федерації.
Під час щомісячної конференції міністрів закордонних справ Європейського Союзу, керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель оголосив, що мова йде про удари з дальністю до 300 кілометрів.