Національна асоціація добувної промисловості вважає, що рішення про збільшення тарифів на електричну передачу є неясним і не має достатніх підстав.
Рішення Національної комісії, що відповідає за державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, щодо підвищення тарифів на передачу електроенергії може суттєво збільшити виробничі витрати для добувних компаній. Це, у свою чергу, ставить під сумнів доцільність інвестування, зокрема іноземних капіталовкладень, у розробку нових родовищ. Таку думку висловила виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості Ксенія Оринчак, повідомляє uaprom.
Під час засідання 19 грудня Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, ухвалила рішення про підвищення тарифу НЕК "Укренерго" на послуги електроенергетичної передачі. З 1 січня 2025 року новий тариф становитиме 686,23 грн за МВт-год, що на 29,8% більше, ніж раніше.
Оринчак охарактеризувала це рішення як непрозоре та безпідставне, оскільки регулятор не надав адекватних відповідей на критичні зауваження бізнесу щодо обґрунтувань, використаних для формування нового тарифу. "Крім того, залишається незрозумілим, чи проводився в Мінфіні та Мінекономіки аналіз впливу підвищення тарифу на електричну енергію на державний бюджет в цілому," - зазначила вона.
Оринчак вважає, що державна тарифна політика ставить видобувний сектор перед складним вибором: або закриватися, або працювати на збитки. "Нещодавно відбулося підвищення тарифів на передачу електроенергії, а також планується зростання тарифів на транспортування газу, що негативно вплине на промисловість. Крім того, спостерігається підвищення акцизів, і Укрзалізниця також має намір підвищити тарифи на вантажні перевезення. Не можна забувати й про загальне підвищення податків. Якщо проаналізувати всі ці зміни в комплексі, то говорити про інвестиції в добувну галузь, як це зазначено в одному з пунктів мирного плану Володимира Зеленського, не варто. Ми сподіваємося на іноземні компанії, які готові співпрацювати з нами у розробці критичних сировин, таких як тантал, літій, ніобій, титан тощо, але жоден інвестор, який оцінить всю тарифну політику і побачить, який прибуток він може отримати, не прийде сюди", - зазначила вона.
На думку асоціації, в складній ситуації опиняться також підприємства видобувного сектору, які роблять вагомий внесок до державного бюджету через значні податкові надходження та часто забезпечують робочі місця для мешканців цілих міст і селищ. Як зазначає Оринчак, деякі з цих компаній можуть бути змушені призупинити свою діяльність.
"Численні підприємства вже призупинили свою діяльність, навіть у сфері критично важливих сировин. Нещодавно зупинив свою роботу Заваллівський графіт, який на 70% належить австралійським інвесторам. Вони не змогли впоратися з тарифною політикою та конкуренцією з боку Китаю", - підсумувала виконавча директорка асоціації.